2024. évi Építőipari Nívódíjasok
Az Építőipari Nívódíj pályázati felhívását 2024. évben huszonnegyedik alkalommal hirdette meg az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma (ÉMA) az Alapítók és Csatlakozók nevében és felhatalmazásukkal. Az első pályázat meghirdetésére 2000-ben került sor, akkor 7 díjazott volt. Az évek során 2023 –ig összesen 228 Nívódíjat ítélt oda a bíráló bizottság. Ehhez adódik hozzá 2024. évi tizenhárom díjazott építmény.
Az Építőipari Nívódíj alapítói és a csatlakozók a következő szervezetek:
Az alapítók:
Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége és az
Építéstudományi Egyesület
A csatlakozók:
Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ),
Magyar Mérnöki Kamara Építési Tagozata (MMKÉT),
Magyar Építész Kamara (MÉK),
Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség (MÉgKSZ),
Közlekedéstudományi Egyesület (KTE),
MTF Közműtechnológiákért Egyesület (HSTT),
Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata,
Magyar Út- és Vasútügyi társaság (MAÚT).
Az alábbi 8 kategóriában hirdettek pályázatot 2024. tavaszán:
többlakásos lakóépület
középület
ipari és energetikai építmény
mezőgazdasági építmény
műemlék-helyreállítás és rehabilitáció
közlekedési létesítmény
komplex infrastrukturális létesítmény
környezetvédelmi és vízügyi létesítmény
Pályázatot nyújthatott be minimálisan 600 millió Ft nettó végszámla értékű, legalább egy évvel korábban használatbavételi engedélyt kapott létesítménnyel a megvalósító szervezetek bármelyike. A 2023. szeptember 13-i határidőre 29 pályamű érkezett be.
A mezőgazdasági létesítmény kivételével minden kategóriában érkezett pályázat.
A benyújtott pályázatokban szereplő létesítmények tervezési és kivitelezési szempontból egyaránt igen magas színvonalat képviseltek. A pályázatot kiírók delegáltjaiból álló 18 tagú Bíráló Bizottság az ügyrendje szerint eljárva a benyújtott dokumentációk, illetve a helyszíni bejárásai, valamint a referensek összefoglalói alapján bírálta és értékelte a pályázatokat. A bírálat fő szempontjai a következők voltak: az adott építmény általános építészeti-műszaki értékelése, a kivitelezés műszaki–technikai színvonala, szakszerűsége, a beruházás gazdaságossága, üzemeltethetősége, valamint a létesítményt létrehozók – különösen a beruházók, a tervezők és kivitelezők – közötti együttműködés.
A Bíráló Bizottság véleményezte a Magyar Mérnöki Kamara Építési Tagozata által alapított Építési Alkotói Díjra és a MÉK Elnöksége által alapított Sándy Gyula Díjra, valamint a Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség Épületgépészeti Nívódíjra tett javaslatokat. Továbbá javaslatot tett Az ÉVOSZ az Év Zöld Építménye különdíjára is.
A Bíráló Bizottság összesen tizenhárom építményt részesített Építőipari Nívódíjban és négy részére elismerő oklevelet adott ki. Az Építőipari Nívódíjat tanúsítvány és a létesítményen elhelyezett, az alkotók megnevezésével ellátott bronztábla testesíti meg, ezen táblák ünnepélyes felavatására 2024 tavaszán kerül sor.
Budapest, 2024. december 12.
Tolnay Tibor, a Bíráló Bizottság elnöke
Bálint Péter, a Bíráló Bizottság elnökhelyettese
Bükkösi Raymond, a Bíráló Bizottság titkára
Wéber László, az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriumának elnöke
ÉPÍTŐIPARI NÍVÓDÍJASOK 2024 ÉVBEN
Többlakásos lakóépület kategóriában
12.) Somfa Liget lakópark VII. ütem Budapest
Építtető: OTP Ingatlan Zrt. (Budapest)
Tervező: Vadász és Társai Építőművész Kft. (Budapest)
Lebonyolító: triple E Kft. (Budapest)
Generálkivitelező: Épszerk-Pannónia Invest Építőipari Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Szabó és Társa Belsőépítészeti Kft. (Mosonmagyaróvár)
Alvállalkozó: VILLTEK Műszaki és Kereskedelmi Zrt. (Nagykanizsa)
Alvállalkozó: Popesz-Ép-Szer Kft. (Kistarcsa)
A kőbányai lakóház alkotói kiváló érzékkel ismerték fel a környezethez, az építési területhez való igazodás szükségességének mértékét, igényszintjét, léptékét. Az elhagyott iparterület ingerszegény környezetében sikeresen megtalálták azt a néhány igazodási lehetőséget, ami hatással lett a megvalósítandó épület létére, szellemiségére, hangulatára. Jó érzékkel határozták meg azt, hogy mi várható el „itt és most” a megvalósítandó lakóépülettől, mitől lesz kiváló alkotás. Ez a tervezői tudatosság tükröződik a telepítéstől, a „hézagosan zártsorú” beépítéstől az építészeti megformáláson keresztül a funkcionális kialakításig, a racionális alaprajzokig, az átgondolt részletekig. A kivitelező kiváló munkát végzett. Az anyagok használata, a felületek képzése, a részletek igényes kialakítása, minden részletre való odafigyelés a racionális, józan felfogáshoz igazodik, amellett, hogy a minőségi követelmények kompromisszumok nélkül megvalósultak.
Középület / Kereskedelmi és Vendéglátó építmény kategóriában
24.) Normafa Síház Étterem Budapest
Építtető: Budapest Főváros XII. Ker. Hegyvidéki Önkormányzat
Tervezők: Hetedik Műterem Kft. (Budapest)
Studio Konstella Kft. (Budapest)
Műszaki ellenőr: Arkkitehti Építész És Mérnökiroda Kft. (Budapest)
Generálkivitelező: Archibona Építőipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: HOREX Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: T-KOMFORT Kft. (Esztergom)
Alvállalkozó: DÓR Kft. (Budapest)
A Normafánál álló szép és időtlen épület visszafogottan igényes felújításon esett át – amit kiegészít az új, aszimmetrikus, könnyed, mai faszerkezetű bővítmény. Az új szárny szerényen a főépület mögé húzódik. Az együttes átmenetet képez a tradicionális, szeretnivalóan romantikus-modern, épített síház és a természeti és kilátást adó környezet, az erdő között. Tiszteletteljes, értékőrző innovációnak vagyunk tanúi. Megőrizve újat teremtő kompozíció, jól konstruált szerkezetekkel, finom és megoldott részletekkel, illő és üdvös anyaghasználattal, transzparenciával. Az érzékeny, elemző és részletekbe menő tervezést kiváló, magas színvonalú kivitelezői munka követte. A végeredmény elismert és tájépítészetileg is díjazott régi-új épületegyüttes lett.
Középület / Kereskedelmi és Vendéglátó építmény kategóriában
27.) Dorothea Hotel Budapest, Marriott Autograph Collection
Építtető: Dorottya Investment Zrt. (Esztergom)
Tervező: TSPC Kft. (Győr)
Lebonyolító: Eco-Tec Kft. (Budapest)
Generálkivitelező: Market Építő Zrt. (Budapest)
Alvállalkozó: Moratus Szerkezetépítő Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Vilati Szerelő Zrt. (Budapest)
Alvállalkozó: Árkossy Bútor Kft. (Herend)
A budapesti Belváros három különálló, eltérő funkcióval működő, egykor igényes tervezésű és kivitelezésű épületét az alkotók egy egységgé fogták össze, az így kialakult közös belső udvar fölé mintegy 1000 m²-es üvegfedés került. A három épület: a Wéber ház, a MAHART ház és a Münnich/Futura ház felújítása és funkcionális átalakítása az organizációs nehézségeket és a műemlékvédelmi kötöttségeket is figyelembe véve a tervezők és a kivitelezők számára nem mindennapi kihívás volt. A homlokzatokat megőrizték, a belső tér viszont teljesen átalakult, emellett 16 méter mély porszáraz pinceszintet alakítottak ki. A tömbbelső II. emeletén a három épületet összekötő fedett tér körül lehetővé vált a kívülről sokarcú épületegyüttes belső egységesítése a harmonizált, lamellaszerkezetű belső homlokzat létrehozásával. A látványelemekkel, növényekkel díszített belső tér igazi attrakció. Az újjáépítésből született belvárosi szálloda épületegyüttese túlzás nélkül világszínvonalú.
Középület / sport és szabadidős építmény kategóriában
16.) Nemzeti Atlétikai Központ Budapest
Építtető: Építési és Közlekedési Minisztérium
Tervező: NAPUR Architect Kft. (Budapest)
Lebonyolító: Főber Zrt – Óbuda Group konzorcium (Budapest)
Generálkivitelező: ZÁÉV Építőipari Zrt. – Magyar Építő Zrt. konzorcium
Alvállalkozó: KÉSZ Csoport (Budapest)
Alvállalkozó: Mészáros és Mészáros Zrt. (Felcsút)
Alvállalkozó: V-HÍD Építő Zrt. (Budapest)
A stadion egy időről-időre nagy sportesemények befogadására alkalmas 15 000 fő névleges kapacitású aréna. Befogadóképessége növelhető, így 2023-ban nagy sikerrel rendezték itt meg az atlétikai világbajnokságot, amikor az eseményre 25.000 néző számára alakították ki a nézőteret. A projekt több lényeges és igen eltérő projektelem egymásra épülését kívánta meg az építészeti attrakció mellett: a közlekedés, az árvízvédelem és a közművek megoldása egyidejűleg komoly feladat volt. Maga a stadion mind építészeti, mind mérnöki szempontból nagyszerű alkotás. Könnyedségével a térlefedés a tág környezet meghatározó városképi eleme lett. Az igen feszített megvalósítási tevékenységre az építtető – tervező – beruházó konstruktív, jó munkakapcsolata volt jellemző. Budapest egyik barnamezős területéből gyönyörű és a tervek szerint a közforgalom számára is használható sport- és szabadidős komplexum született.
Középület / oktatás kategóriában
7.) Jedlik Ányos Gimnázium Budapest
Építtető: Építési és Közlekedési Minisztérium
Tervező: bim.GROUP Kft. (Budapest)
Generálkivitelező: Laterex Építő Zrt. (Budapest)
Alvállalkozó: KÉSZ Metaltech Kft. (Kecskemét)
Alvállalkozó: Schal-Tech Kft. (Budaörs)
Alvállalkozó: Taksép Kft. (Budapest)
A csepeli gimnázium átfogó modernizálásának fejlesztési célja olyan, nemzetközi szinten is kiemelkedő iskola létrehozása volt, amely képes a regionális és európai diákközösség tudományos- és sportéletébe bekapcsolódni. Ezt a célt maximálisan elérték: a 760 diák és 70 tanár olyan körülményeket tudhat magáénak, amelyek az oktatási-nevelési szempontokon túlmenően a tágan értelmezett közösségi lét, a kultúra és a sport iránti igények aspektusainak kiválóan megfelel. A régi, megmaradó, ugyanakkor teljeskörűen felújított épülettömb és az új épületszárny szerves egységet képeznek. Az aulában az építészeti térformálás ragyogó mérnöki, műszaki megoldásokkal párosul. Épületgépészeti, épületvillamossági megoldásai korszerűek, a belsőépítészeti megoldások, az oktatástechnikai eszközök magas színvonalúak, a digitalizáció követelményeit messzemenően figyelembe veszik. Az igényesen megvalósított épületegyüttes a közel nyolcévtizedes múltú gimnáziumnak méltó otthona lett.
Középület / kulturális kategóriában
22.) Balatonfüred V4 Konferenciaközpont és Kiállítótér
Építtető: Balatonfüred Város Önkormányzata
Tervező: KÖZTI Középülettervező Zrt. (Budapest)
Lebonyolító: V-Ber Mérnöki és Tender Kft. (Veszprém)
Generálkivitelező: PARALELBAU Kft. – SZABADICS Építőipari Zrt. konzorcium
Alvállalkozó: Péter Építő Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Kele Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Holalak Építőipari és Szolgáltató Kft. (Lesencetomaj)
Balatonfüreden, az egykori Huray utcai piac helyén épült fel a konferenciaközpont és mélygarázs. Az építészeti koncepció megőrizte a 71-es főút felöli domboldal eredeti zöld lejtőjét, így az épület viszonylag nagy tömegével nem zavarja meg az üdülőváros családi házas, kertvárosi jellegét. Maga az épület üvegfalaival, világos mészkőburkolatával, könnyed eleganciával remekül illeszkedik a város szövetébe. Rendeltetése multifunkcionális, így alkalmas többcélú rendezvényekre, konferenciák, kiállítások, színházi és egyéb kulturális események, koncertek, hangversenyek megrendezésére. Az impozáns előcsarnokból nyílik a kiállítótér és a plenáris terem, amely színházként is használható. Több szekcióterem is rendelkezésre áll, ezek nagyvonalúan összenyithatóak. Technikai felszereltségével, korszerű technikáival áll a város rendelkezésére és szolgálja a Balaton-felvidék egész évi látogathatóságát.
Középület / szakrális kategóriában
17.) Mindszentyneum, Mindszenty József bíborosnak emléket állító múzeum és a hozzá tartozó parkoló Zalaegerszeg
Építtető: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata
Tervezők: TSPC Műszaki Felügyeleti és Tervezési Tanácsadó Hungary Kft.(Győr))
Konkrét Stúdió Kft. (Budapest)
Lebonyolító: TSPC Műszaki Felügyeleti és Tervezési Tanácsadó Hungary Kft. (Győr)
Generálkivitelező: ZÁÉV Építőipari Zrt. (Zalaegerszeg)
Alvállalkozó: ZALA-ELEKTRO Épületvillamossági, Szerelő és Szolgáltató Kft. (Zala- egerszeg)
Alvállalkozó: Kozma Kft. (Zalaegerszeg)
Alvállalkozó: Éptak 95 Kft. (Budapest)
Zalaegerszeg belvárosában, a megújult Göcseji Múzeum tőszomszédságában épült meg a múzeum, szép emléket állítva Mindszenthy József bíborosnak. Az ötszintes épület homlokzata hézagolt alumínium lamellás előtétszerkezet, mely „hártyaként” szimbolikusan sejteti az épület szakrális jelentését. Emögött az elegáns, köpenyszerű homlokzat mögött a múzeum meghitt belső tereit az előudvarhoz kapcsolódó átriumhoz és a díszlépcsőhöz szervezték, ezek látványa nagy hatással van a látogatóra. Kiemelt, tudatosan megformált a rotundaszerű, nagy belmagasságú tér, középen a bíboros teljes alakú, fehér szobrával. Dicséretes a fénytechnika, a mesterséges és a természetes világítás összhangja. A múzeum építészeti kialakításával és megvalósításának gondosságával méltó kegyhelyet nyújtott az egyházáért küzdő bíborosnak.
Középület / Ipari és energetikai építmény kategóriában
2.) Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Irodaépülete, EMC mérőlabor és Szerverközpont Budapest
Építtető: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (Budapest)
Tervező: nirmana építésziroda Kft. (Budapest)
Lebonyolító: CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő Zrt. (Budapest)
Generálkivitelező: Grabarics Építőipari Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Alukonstrukt Építőipari Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. (Szeged)
Alvállalkozó: Evotech Kft. (Budaörs)
Alvállalkozó: SWIETELSKY Magyarország Kft. (Budapest)
Budapesten, az Angyalföldön épült fel az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új hírközléstechnikai komplexuma, az EMC mérőlabor a hozzá tartozó mérőkamrákkal, kiegészítő helyiségekkel és szerverközponttal. A tervezés hangsúlyosan zöld szemléleten alapult: megújuló energiaforrások és környezetkímélő megoldások biztosítják, hogy az új székház a lehető legkisebb mértékben terhelje a környezetet. A mű alapvetően többfunkciós műszaki épület, amelyben igen speciális, belső működési feltételeket kellett teremteni, ez rendkívüli tervezési és kivitelezési precizitást követelt meg. Biztosítani kellett a tökéletes árnyékoltságot, hisz a zaj- és sugárzásszennyezettség magát a hiteles mérést lehetetlenítené el. Az akusztikai megoldásokkal szemben szintén magas megrendelői igényeket fogalmaztak meg. Az alapvetően ipari jellegű tevékenységet végző létesítmény elegáns megjelenésével, háromszintes zöldfelületi rendszerével, függőkertes, illetve mikrokertes, otthonos munkakörnyezetével szervesen illeszkedik az épített környezetéhez.
Műemlék helyreállítás, építmény rehabilitáció kategóriában
1.) Csokonai Nemzeti Színház Debrecen
Építtető: Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata
Tervezők: Archiko Kft. (Debrecen) – Tisza Építész Műterem Kft. (Nyíregyháza)
Lebonyolító: FŐBER Zrt. – Eng-Land Kft. konzorcium
Generálkivitelező: HUNÉP Építőipari Zrt. (Debrecen)
Alvállalkozó: TU-COLOR Kft. (Debrecen)
Alvállalkozó: Bihari Vállalkozás Kft. (Debrecen)
Alvállalkozó: Komker Kft. (Komádi)
A Debrecen belvárosában álló színházépület teljes körű rekonstrukciója és környezetének felújítása komplett egységben valósult meg. Mesteri elegancia, ahogyan a többször átépített színházat újraformálták az alkotói. A színházi funkció szíve, fő tere természetesen a színpad és a történeti nézőtér, amely pazar élményt nyújt. A tervező kiváló érzékkel, és az előzményi értékekre tekintettel fejtette meg, majd rekonstruálta a színházi teret. A helyreállítás és a restaurátori munkák szemet gyönyörködtetőek. A színpadtechnika összetett, szintén első osztályú minőségű. Az épületben mindenhol igen magas színvonalú műszaki megoldások készültek, korrekt és a színházi funkcióhoz méltó kivitelben. A gépészeti kialakításban, illetve a műemléki felújítás során az épületenergetikai korszerűsítés maximumát sikerült megvalósítani, így környezettudatosság és fenntarthatóság szempontjai szerint is jó példát mutat. A felújított színház Debrecen büszkesége lett.
Műemlék helyreállítás, építmény rehabilitáció kategóriában
10.) W Budapest Hotel Drechsler-palota
Építtető: QPR Properties Kft. (Budapest)
Tervező: Bánáti + Hartvig Építész Iroda Kft. (Budapest)
Lebonyolító: AddVal Kft. (Budapest)
Generálkivitelező: DVM Group Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: GMB Solutions Zrt. (Budapest)
Alvállalkozó: Palazzo Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Schal-tech Kft. (Budapest
A világörökség részét képező Andrássy úti épületet a pesti köznyelv mint „Balettintézet” ismerte. A csaknem 140 éves ház Lechner Ödön és Pártos Gyula korai munkája; historizáló, neoreneszánsz stílus jegyekkel. Az épület fennállása óta többször funkciót és tulajdonost váltott, átépítették, anyagait cseréltek, az elmúlt két évtizedben igencsak lepusztult. A szálloda létrehozásánál messzemenően figyelembe vették a műemléki szempontokat, ugyanakkor alapvető követelmény volt, hogy az épület minden elvárható igényt elégítsen ki. A nagyvonalú üvegtetővel fedett belső udvar a hotel központi tere, innen az Andrássy úti árkád felé vendéglátó terek nyílnak, a függőleges közlekedést a két védett, gyönyörűen helyreállított háromkarú főlépcső biztosítja. A szállodai szobákat magas szintű, egyedi design szerint változatosan alakították ki, kiválóan hasznosították a tetőteret és a pinceszintet. A 20 évig üresen álló épület ma újra teljes pompájával áll az Operaházzal szemben.
Közlekedési létesítmény kategóriában
4.) Déli összekötő vasúti Duna-híd Budapest
Építtető: Építési és Közlekedési Minisztérium
Tervezők: FŐMTERV Zrt. – MSC Kft. – SPECIÁLTERV Kft. konzorcium
Lebonyolító: ECO-TEC Kft. (Budapest)
Fővállalkozó: Duna Aszfalt Zrt. (Tiszakécske)
Alvállalkozó: Duna Group Európa Útépítő Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: PROVIX HÍD Kft. (Érd)
Alvállalkozó: HSP Kft. (Alsónémedi)
A budapesti Déli összekötő vasúti híd Magyarország legfontosabb és legforgalmasabb vasúti összeköttetése a Dunán. A két eredeti, több mint százéves híd felszerkezetének állapota leromlott, elérték tervezési élettartamuk végét. Az ilyen kiemelt forgalmi jelentőségű hidaknak az átépítése nem oldható meg a forgalom alól kizárással, a felújításuk általában csak egy harmadik híd előzetes megépítését követően történhet meg. Ennél a projektnél a három hídfelszerkezetes kialakítás illeszkedett a Bp. Ferencváros – Bp. Kelenföld közötti háromvágányúsítás és az elővárosi és távolsági kötöttpályás kapcsolatok fejlesztési lehetőségéhez is. Így a meglévő pillérek felhasználásával egy teljesen új felszerkezet épült meg a híd északi oldalán a Rákóczi híd és a vasúti híd között. A meglévő két régi felszerkezet átépítése az új szerkezet forgalomba adása után történt meg. Az alkalmazott technológia, azaz, hogy az új hidak felszerkezeteit a végleges helyükön építették meg vízi kiszolgálással, illetve a teljes organizáció különleges kihívások elé állította a projekt stábját: a tervezőket, kivitelezőket, a fejlesztés irányítóit. Kiváló együttes munkájuknak köszönhetően a megújult műtárgy új távlatokat nyitott a hazai vasúti közlekedés előtt.
Közlekedési létesítmény kategóriában
9.) Széchenyi lánchíd felújítása Budapest
Építtető: BKK Budapesti Közlekedési Központ Zrt.
Tervezők: FŐMTERV Mérnöki Tervező Zrt. (Budapest)
MSc Mérnöki Tervező és Tanácsadó Kft. (Budapest)
CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő Zrt. (Budapest)
Lebonyolító: Budapest Közút Zrt. Mérnök Igazgatóság (Budapest)
Fővállalkozó: A-Híd Zrt. (Budapest)
Alvállalkozó: Hídtechnika Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Belfry PE Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Belvárosi Építő Kft. (Szentendre)
Az 1849 –ben átadott Széchenyi lánchíd Magyarország első állandó dunai hídja, Budapest egyik legfontosabb szimbóluma. A felújítás egyik fő célja az volt, hogy úgy óvják meg a történelmi struktúrát, hogy a híd továbbra is megőrizze eredeti jellegét, egyúttal megfeleljen a mai kor műszaki és közlekedési követelményeinek. Külön kihívást jelentett a kivitelezők számára a belvárosában történő építkezés lebonyolítása. A műemléki védelem alatt álló híd restaurálása során a legnagyobb figyelmet az eredeti formák és anyagok megőrzésére fordították. Az elöregedett tartószerkezeteket felújították, átfogóan restaurálták és megerősítették, korszerű korrózió elleni védelmet alkalmaztak, a sarukat kicserélték, rekonstruálták a díszítő vasalatokat és a kandelábereket. Mindenre kiterjedő kellő figyelmet kapott a kőkonzerválási munka, melyből nem maradtak ki a hidat őrző oroszlánok sem. A Budapest 150. születésnapján átadott, felújított Széchenyi lánchíd a város modern képével harmóniában köti össze a jelent a múlttal.
Környezetvédelmi és vízügyi létesítmény kategóriában
8.) Mosoni-Duna torkolati műtárgy és csatlakozó létesítményei Győr
Építtető: Országos Vízügyi Főigazgatóság – Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
MD 2015 Konzorcium
Tervező: SBS-KOMIR Kft.
Lebonyolító: FŐBER Zrt.
Generálkivitelező: Mészáros és Mészáros Zrt.- KÖTIVIÉP’B Kft Mosoni-Duna 2017 Konzorcium
A Duna felső szakaszán létesített gátak miatt bekövetkezett több évtizedes medersüllyedés következtében napjainkra a Mosoni-Duna torkolatában több mint két métert süllyedt a kisvízszint. A létesítés elsődleges célja a lesüllyedt kis- és közepes vízszintek visszaállításával a természetvédelmi, ökológiai vízigények kielégítése, a természetes vízkészletek hasznosíthatóságának növelése, a vízgazdálkodás helyzetének javítása. A műtárgy a vízszintemelés mellett árvízkapuként is funkcionál, képes lesz az esetek többségében a Duna árvizeit kizárni, ahogyan a nemrég bekövetkezett rendkívüli áradások során be is igazolódott ez a védelmi képessége. Ugyanakkor újra lehetővé teszi a Mosoni-Dunán a hajózást a folyók városának nevezett Győrig. Az utóbbi időben Magyarországon is tapasztalt rendkívüli aszály miatt a térségi vízvisszatartás fontossága újra a figyelem középpontjába került. Ezzel a torkolati műtárggyal egy olyan fontos mérnöki létesítmény épült meg, mely máris messzemenően igazolta a létjogosultságát.
ELISMERŐ OKLEVELEK 2024 ÉVBEN
Középület / kereskedelmi és vendéglátó építmény kategóriában
5.) Békéscsabai térségi vásártér kialakítása
Építtető: Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata
Tervező: Óbuda Építész Stúdió Kft. (Budapest)
Lebonyolító: Békéscsaba Városfejlesztési Nonprofit Kft.
Generálkivitelező: SWIETELSKY Magyarország Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Békés „kas” Kft. (Békéscsaba)
Alvállalkozó: Galéria Invest Kft. (Békéscsaba)
Alvállalkozó: Bészer Kft. (Békéscsaba)
A békéscsabai új térségi vásártér projekt keretén belül épült meg a fedett-nyitott vásárcsarnok, a pavilonsor és a parkolóház. A beépítés a régi piac és az azt határoló közterületen történt, szépen illeszkedve a város már megújult köztereinek arculatához. Meg kellett felelni a megnövekedett igényeknek és az alkotók sikeresen törekedtek arra, hogy közkedvelt, kellemes hangulatú terek alakuljanak ki, melyek egyszerre találkozó-, pihenő és szezonális szabadtéri elárusítótereket, ugyanakkor érvényesüljenek a közbiztonság és akadálymentesség szempontjai, illetve minden évszakban díszítő, könnyen fenntartható zöldfelületek együttese szülessen meg. A telken belüli szeparált áruforgalommal elérték, hogy az árusító funkció minimálisan zavarja a környező utcák forgalmát. A törtfehér színű látszóbeton megjelenésével, az áttört nyerstégla és növényfuttatással kialakított zöld homlokzatokkal kiváló esztétikai és kivitelezési minőségben elkészült épületegyüttes az egész városrész rehabilitációját eredményezte.
Középület / kulturális kategóriában
3.) Veszprém, Acticity (volt Heim Pál Gyermekkórház épületeinek) tervezése és kivitelezése
Építtető: Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata
Tervezők: GALL és TÁRSAI Építésziroda Kft. (Budapest)
Balázs és Vecsey Építésziroda Kft. (Debrecen)
Lebonyolító: Veszprém 2030 Műszaki Infrastuktúra Fejlesztő Kft. (Veszprém)
Fővállalkozó: VEMÉV-SZER Építő- és Szerelőipari Kft. (Veszprém)
Generálkivitelező: VeszprémBer Építő Kft. (Veszprém)
Veszprém városának közepén a 120 éves leromlott állapotú gyermekkórház épületei már több évtizede üresen álltak, amikor Veszprém 2023-ban Európa Kulturális Fővárosa lett. Ez alkalomból a régi épületek részleges elbontásával, bővítésével, átalakításával egy olyan kulturális közösségi találkozási helyet hoztak létre, amely teret biztosít a városban a különböző művészeti csoportoknak; a próbatermeken kívül sportolási lehetőség és többszáz vendéget befogadó rendezvényterem, valamint étterem és kávézó is ki lett alakítva. A főépületet műemléki jellegű restaurálás útján állították helyre, az egyes épületeket híddal kötötték össze, megoldották az akadálymentes közlekedést. A tágas ősfás parkban szabadon pihenhet bárki, a zöld homlokzatú parkolóház is nyitott mindenki előtt. A volt barnamezős infrastruktúra mára a város új kulturális központja lett ezzel a jól sikerült átépítéssel.
Műemlék helyreállítás, építmény rehabilitáció kategóriában
19.) Magyar Állami Operaház Budapest
Építtető: Magyar Állami Operaház
Tervező: ZDA-ZOBOKI Építésziroda Kft. (Budapest)
Lebonyolító: CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő Zrt. (Budapest)
Generálkivitelező: West Hungária Bau Kft. – Épkar Zrt. és
LAKI Épületszobrász Zrt. konzorcium
Az Operaház épületében az elmúlt 140 év alatt sokszor végeztek felújítást. A mostani rekonstrukció azt a célt tűzte ki, hogy legyen olyan az Operaház, amilyennek Ybl Miklós megtervezte. Mivel Ybl korának építéstechnológiáival, anyagaival, nem mellesleg legjobb szakembereivel dolgozott, a cél megvalósítása komoly kihívást jelentett – áldozatokkal járt és időigényes volt különösen úgy, hogy közben korunk operaházi követelményeinek is meg kellett felelni. Alapos kutató munka előzte meg a tervezést és a kivitelezést. Visszaállították a zenekari árok eredeti helyét és a nézőtéri székek elrendezését, a nézőtér padozatát tartó szerkezeteket teljes egészében faszerkezetre váltották vissza. A komplett színpadtechnika, épületgépészet és épületvillamosság is teljesen megújult. Gondos restaurátori munkával a régi szépségüket árasztják a belső közönségforgalmi terek és a külső homlokzat. A heroikus munka eredményeképpen ma olyan élményben lehet részünk az Operaházban, mint Ybl idejében.
Komplex infrastrukturális létesítmény kategóriában
18.) Budapest, Hild téri játszótér és környéke megújítása
Építtető: Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerületi Önkormányzata
Tervező: Város-Teampannon Kft. (Budapest)
Beruházás lebonyolító: Belváros-Lipótváros Vagyonkezelő Zrt.
Generálkivitelező: Penta Általános Építőipari Kft. (Gödöllő)
Alvállalkozó: ZIÉP Zöld Infrastruktúra Építő Kft. (Debrecen)
Alvállalkozó: Épület-Forma Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Színrelép Kft. (Dunakeszi)
Az új park és játszótér kialakítását a lakosság bevonásával történő közösségi tervezés előzte meg, A játszótér tematikája Dániel András mesevilága köré épült fel. A családok körében „kuflis játszótér” néven emlegetett téren az utcafronton lévő szökőkút-fal mellett elhaladva, a kapun belül az ott élő Kufli-mesefigurák különböző játékok formájában elevenednek meg. Jelentősen nőtt a zöld felületek aránya, melyet többszintű elhelyezéssel és zöldtető kialakításával sikerült elérni. A meglevők mellé új fákat ültettek, a legmelegebb nyári napokon is található a park valamelyik szegletében árnyékos rész. A téren töltött idő komfortjához nagyban hozzájárul a pelenkázóval ellátott, akadálymentes, gondosan üzemeltetett vizesblokk is. Olyan részletekbe menően átgondolt és nagyon szerethető játszótér, pihenőpark jött létre a Belváros szívében, melyet a mozgásukban korlátozottak is biztonságosan használhatnak.
Építési alkotói díjban részesült
- Liszi Marianna okleveles építészmérnök, a Grabarics Kft.által kivitelezett NMHH felelős műszaki vezetője
- Varga Balázs okleveles építőmérnök, az A-Híd Zrt. Lánchídrekonstrukció projektjének felelős műszaki vezetője
Sándy Gyula díjat kapott
- Vígh Tamás, a Hunép Kft.okleveles építészmérnöke, a debreceni Csokonay Nemzeti Színház rekonstrukciójának építésvezetője
Épületgépészeti Nívódíjban részesült
- Makári Csaba, okleveles épületgépészmérnök, az AGOREX Kft. cégvezetője, a balatonfüredi V4 konferenciaközpont és kiállítótér épületgépészeti tervezéséért