Arthus Mamou-Mani francia építész tervei alapján 30 méter magas, rattanból és vasfából készült Tri Hita Karana kilátó az indonéziai Bali egyik strandján. A Nuanu üdülőhelyen, a fekete homokos Nyanyi strand tetején található 30 méter magas THK-torony már látogatható a nagyközönség számára.
Mamou-Mani szerint a kilátótornyot a régió természeti tájai ihlették, és egy interaktív, mesterséges intelligenciával (AI) működő művészeti installáció vásznának tervezték. A torony bonyolult és áramló formájának megvalósításához rugalmas rattant és tartós ulint, angolul ironwoodot választottak, hogy a torony ellenálljon az óceánparti helyszín zord éghajlatának. „A folyamat kulcsfontosságú része volt, hogy megértsük minden egyes rattan és ulin csík életciklusát, amelyet visszanyertünk, mivel a körforgás elsődleges szempont volt ebben a projektben. Bár ez egy állandó tereptárgy itt Nuanuban, úgy terveztük, hogy idővel szétszedhető, mozgatható, fejleszthető és lebontható legyen, mégpedig úgy, hogy ne károsítsa a környezetet, hanem épp ellenkezőleg” – mondta Mani-Mamou. A rattan színe is változni fog az idő múlásával, így a szerkezet „élő, lélegző műalkotássá” válik. „Az egész lényege, hogy ez nem egy statikus installáció, hanem egy élő, lélegző műalkotás, ahol minden vonal, lyuk és ív Bali erdeinek és történelmének egy-egy darabját képviseli” – osztotta meg Mani-Mamou.
Éjszaka a tornyot egy mesterséges intelligencia segítségével létrehozott fény- és vetítésshow fogja megvilágítani. A Bali és a dubaji székhelyű Delivered multimédiás produkciós cég által kifejlesztett fényjáték célja, hogy a torony fenntartható üzenetére reagáljon. A Delivered csapata fejlesztette ki a fényjáték kereteit, és Pablo Alpe, Ben Helm, Maksim Ha és Aizek AI-művészeket választották a digitális műalkotás megtervezésére.
A végleges műalkotások a toronyban elhelyezett több mint 1000 lámpatest és a 12 környező minitoronyban elhelyezett 18 projektor, valamint egy beépített egyedi hangrendszer segítségével jönnek létre. A nézők egy weboldalon keresztül interakcióba léphetnek az installációval, amelynek válaszai beépülnek a fényjátékba, és soha nem ismétli meg önmagát. „A kijelző középpontjában álló algoritmus egy élő entitás, amely folyamatosan fejlődik, így nincs két ugyanolyan éjszakai show” – mondták a Dezeen-nek a Delivered alapítói, Nastia Human és Alex Mubert. „A kód újraértelmezi a mintákat, biztosítva a hosszú élettartamot és a relevanciát, visszavezetve azt a körforgásban és a fenntarthatóságban rejlő gyökerekhez” – tették hozzá.
Mamou-Mani a londoni székhelyű Mamou-Mani Architects stúdió alapítója , aki a Burning Man fesztiválra a „Galaxia” templomot és a Design Museum Waste Age kiállításának Aurora installációját készítette.
Forrás: Arthur Mamou-Mani creates rattan viewing tower for AI light show in Bali (dezeen.com)