A német Henn építésziroda és a Drezdai Műszaki Egyetem felépítette a világ első szénbeton épületét. A Kocka névre keresztelt, 243 négyzetméteres épület az új anyag próbájaként készült, laboratóriumi és rendezvényteret biztosít majd az egyetemi kampusz számára – adta hírül a brit Dezeen építészeti portál.
A Henn úgy írja le a tervezést, hogy a fal és a mennyezet nem különálló szerkezeti elemek, hanem egyetlen szerves egységet alkotnak. A tervezéssel az építészek egy jövőképet kívántak megmutatni, a környezeti felelősséget párosítva a formai szabadsággal. A drezdai TU Betonszerkezetek Intézetének kutatói szerint az épület homlokzatának vékony vonalát a szénszálas erősítés tette lehetővé, amely korrózióálló, ezért nem kell annyi betonnal lefedni. „A szénszál négyszer könnyebb és hatszor erősebb, mint az acél, és nincs kitéve a korróziónak” – nyilatkozta a csoport a Dezeennek. „Ez azt jelenti, hogy az erősítést nem kell annyi betonba zárni, hogy megvédjük a víztől, és egy azonos méretű szakasz nagyobb terhelést is elbír majd. Az alkatrészek és szerkezetek vékonyabbra tervezhetők, 50 százalékos vagy annál nagyobb anyagmegtakarítással. Ez csökkenti a CO2-kibocsátást és az egyéb értékes erőforrások, például a víz és a homok felhasználását.”
Az épület dizájnját mindkét oldalon bőséges üvegezés egészíti ki, valamint az épület tetején is, ahol egy tetőablak metszi átlósan a térfogatot. Az üvegezés hullámzó formái tükrözik az épület csavart formáját, miközben keretezi a környező kertet.
A Kocka a szénszál másik tulajdonságát is kihasználja: vezetőképességét. Az épület betonfalai szigetelőbetétekkel, fűthető textíliákkal és interaktív érintőfelületekkel vannak ellátva. „A szénszál vezetőképes, és könnyű áram átvezetése hőt termelhet” – mondták a kutatók. „Ezt a szerkezeti integritás figyelésére és interaktív felületek létrehozására is fel lehet használni.” A Kocka betonelemei kétféle gyártási módszerrel készültek: a világos színű csavart homlokzat sörétbetonnal készült, amelyet rétegelt lemez zsaluzatra fektetett szénszálas lapokra szórtak, míg a kisebb, sötétszürke doboz előregyártott betonpanelekből készült, amely szintén tartalmazott szénlap-rétegeket.
A Cube-ot 2021-ben jelentették és a kormány által finanszírozott Carbon Concrete Composite (CCC) kutatási program részeként fejlesztették ki, ami jelenleg a legnagyobb kutatási projekt a német építőiparban.
A beton a világ legtöbbet fogyasztott anyagai közé tartozik, a víz után a második helyen áll, és a becslések szerint a globális szén-dioxid-kibocsátás négy-nyolc százalékáért felelős.
Forrás: Dezeen