Az építőipar az idén várhatóan a 2023-as szinten teljesít, így 2024-re is folyóáron 8800 milliárd forint körüli építési szerelési költséggel lehet számolni – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) december 12-én.
Hozzátették, hogy az ágazat jövedelmezősége minden szegmensben csökken: az építőanyag-gyártók, -kereskedők, tervezők, kivitelezők, mérnöki szolgáltatók egyaránt az árbevétel-arányos eredmény csökkenésével számolnak. Arra is kitértek, hogy idén a hatékonyságjavítás eszköze elsődlegesen a működési költségek csökkentése volt. A 2025-ös év nagy kihívása pedig az lesz, hogy az erősödő versenyben milyen árakon lehet munkához jutni, milyen további hatékonyságjavító intézkedést tudnak megtenni a vállalkozások, ami sok esetben forrásigényes. Koji László, az ÉVOSZ elnöke szerint kevés olyan vállalkozás van, amely annyi anyagi tartalékkal bír, hogy önerőből digitalizációs folyamatokat, technológiai fejlesztéseket és színvonalas felnőttképzést végezzen. Erre csak a legjobbak képesek, figyelembe véve azt is, hogy tovább csökkenhet a megkötött szerződések 2025. évi volumene – tette hozzá. Az építőipari tevékenység csak akkor tud növekedni, ha az ehhez szükséges finanszírozási háttér rendeződik. Ez pedig egyebek mellett 5 százalék vagy az alatti hitelkamatokat, az elhalasztott állami, önkormányzati beruházások előkészítését és fokozatos elindítását igényli. Mindezek mellett 2025-ben el kell érni, hogy az unión kívüli magyarországi befektetések építési beruházásainál meghatározóan hazai vállalkozások dolgozhassanak, Magyarországon gyártott építőanyagokból – mutattak rá.
Az ÉVOSZ december 12-i évzáró közgyűlésén – amelyen megemlékeztek a szakszövetség megalakításának 35. évfordulójáról is – átadták az éves szakmai díjakat. A szakma legnagyobb elismerését, a Lechner Ödön díjat a mostani eseményen Derczó István, a Weinberg’93 Építő Kft. ügyvezetője, Haberl Péter, a DVM Group Kft. ügyvezető partnere, Márton Norbert, a Merkbau Építőipari és Kereskedelmi Zrt. kereskedelmi igazgatója, Sándor Pál, a FŐBER Zrt. magasépítési igazgatója, valamint Vagyóczki István, a Grabarics Építőipari Kft. ügyvezetője vehette át. A rendezvényen a hazai építőipar számos további fontos elismerésével együtt átadták az Építőipari Nívódíjat is, amelyet ezúttal a Széchenyi lánchíd felújítása nyert el, a projekt a FŐMTERV Zrt.– MSc Kft. – CÉH Zrt. konzorcium tervezésében, a BKK Zrt. beruházásában és az A-Híd Zrt. kivitelezésében valósult meg. (MTI)
A világ legjobbjai között
Az Építőipari Nívódíj már a második rangos szakmai elismerés, amelyet a legfontosabb kulturális örökségünk, a megszépült Lánchíd kapott: idén májusban elnyerte a MAGÉSZ Magyar Acélszerkezeti Szövetség „Év Acélszerkezete nívódíját”. Ráadásul a Lánchíd-projekt a nemzetközi szakmai színtéren is megmutatta magát, és 2024 őszén helyet kapott a világ legjobbjai között:
A szeptemberi European Steel Bridge Awards 2024 prágai díjkiosztó döntősei között szerepelt, ahol a legjobb európai acélszerkezeti hídprojektek kaptak elismerést. Az Európai Acélszerkezeti Szövetség (ECCS) neves szakemberekből álló nemzetközi zsűrije 16 projekt közül két fő kategóriában ítélt oda díjat. A Lánchíd felújítása a közúti/vasúti hidak kategóriájában jutott a jelöltek közé. Novemberben az International Association for Bridge and Structural Engineering (IABSE) zürichi díjátadóján ugyancsak döntőbe került. Az IABSE Awards nemzetközi szaktekintélyekből álló zsűrije átfogóan vizsgálta a világ különböző pontjairól, így például Kínából is pályázó projekteket. A Lánchíd felújítása a rehabilitáció kategóriában szállt versenybe holland, amerikai, dán és spanyol építményekkel.
Rozsdás volt, ragyogó lett – így zajlott a Lánchíd felújítása
Budapest a 150. születésnapjára 2023-ban méltó ajándékot kapott: a megszépült Lánchidat. Magyarország egyik legfontosabb kulturális örökségének és jelképének korszerűsítése 2021 tavaszán kezdődött, és 2023 nyarán – az eredetileg tervezettnél másfél hónappal előbb – ért véget.
A kivitelező többek között
Forrás és fotó: BKK