Ha érdekli a valós sebességű művelet, akkor az alábbi linket végignézheti: https://www.youtube.com/watch?v=n7qZMPmpQ_8
A világítótorony eredeti funkciója 1968-ban megszűnt, amikor is a homok lassan eltemette a szomszédos két épületet, amelyekben a futóhomokkal folytatott sziszifuszi küzdelmet mutatták be. A dán környezetvédelmi miniszter, Lea Wermelin a világítótornyot „nemzeti kincsnek” nevezte, ezzel indokolva a Rubjerg Knude világítótorony 80 méteres mozgatását, amely mintegy 5 millió dán koronába, azaz 212 millió forintba került.
2008-ban egy közeli templomot már lebontottak, megakadályozandó, hogy a tengerbe szakadjon. A román stílusú Mårup-templomot, amely körülbelül 1250-ben épült egy sziklán, az 1987-es film, a Babette ünnepe című film egyik helyszínéül is szolgált. Ez volt az első dán film, amely Oscart kapott, elnyerte a legjobb idegen nyelvű film díját. Talán emiatt is, a környező dűnék évente több mint 250 000 látogatót vonzanak.
Az épületek áthelyezése bár rendkívül látványos, ma már nem kuriózum: a 1963 és 1968 között, az Asszuáni-gát építésekor történt leletmentő akció során 64 méterrel fentebb fekvő területre helyeztek egy sor műemléket. Sikertörténet volt az is, amikor Eugeniu Iordăchescu építészmérnök vezetésével huszonkilenc olyan épületet sikerült megmentenie a lebontástól, amelyek útjában álltak Nicolae Ceaușescu kommunista diktátor megalomániás városrendezési terveinek. A megmentett épületek között tizenhárom műemlék templomot és kolostort tartanak számon.