A magyar gazdaság energiaintenzitásának csökkentése versenyképességi kérdés. A sikeres energiaátmenet kulcsa az energiahatékonyság növelésében rejlik, amihez kiváló eszköz a 4 milliárd forintos uniós támogatásból megvalósuló Integrált Energiahatékonysági Projekt – mondta Kovács Pál a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) energetikáért felelős elnökhelyettese a MEKH és a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) projektnyitó rendezvényén.
Energiahatékonyság és -megtakarítás, az energiahatékonysággal kapcsolatos ügyintézési eljárások egyszerűsítése, felhasználóbarát informatikai megoldások megvalósítása – ez a célja a 2023 végén záródó – európai uniós forrásból megvalósuló – projektnek, amelynek része egy közintézményi tanácsadó hálózat létrehozása, a hitelesítési és nyomonkövetési módszertanok kidolgozása, a fűtési és hűtési rendszerek potenciáljának országos felmérése, valamint a lakosság energiatudatosságának megerősítése is.
A projekt nyitórendezvényén Kovács Pál, a MEKH energetikáért felelős elnökhelyettese rámutatott, hogy a gazdaság energiaintenzitásának csökkentése és az energiahatékonyság növelése versenyképességi kérdés. Hozzátette, a MEKH és a TIM megvalósítási szakaszba lépett közös Integrált Energiahatékonysági Projektje a magánfelhasználók és a közintézmények számára is hasznos eszközöket biztosít majd az energiahatékonysági fejlesztések megvalósításához.
A Nemzeti Energiastratégia célkitűzése, hogy az ország végsőenergia-felhasználása 2030-ban se haladja meg a 2005-ös értéket, a dokumentum azt is meghatározza, hogy amennyiben a végsőenergia-felhasználás meghaladja a 2005-ös szintet, akkor a különbség kizárólag karbonsemleges energiaforrásból származhat.