Románia a két új Candu típusú reaktor építésével – 2007 óta ez az első ilyen típusú reaktorok építése a világon – csaknem megduplázza nukleáris kapacitását. A romániai fejlesztés során a Candu Energy, az ontariói székhelyű AtkinsRéalis vállalat, a Fluor Corporation, az Ansaldo Nucleare és a Sargent & Lundy vegyesvállalat részeként a román EnergoNuclear szerződése alapján szállítja a reaktorokat a Cernavoda atomerőműbe. A csoport tervezési, mérnöki és beszerzési szolgáltatásokat nyújt, miközben kapcsolatot tart az Európai Unió irányelveivel és Románia nukleáris szabályozó hatóságával, a Nukleáris Tevékenységeket Ellenőrző Nemzeti Bizottsággal (CNCAN).
Az üzlet kezdeti szakaszának értéke 224 millió dollár (177 millió font), és az EnergoNuclear opciót tart fenn a 3. és 4. blokk teljes befejezésére a kereskedelmi feltételek véglegesítésétől függően. A reaktorok komplett fejlesztését a kanadai kormány és más kormányok 3 milliárd dolláros (2,37 milliárd font) exportfinanszírozásával finanszírozzák. A Candu reaktorok nyomott nehézvizes reaktorok. Nevüket onnan kapták, hogy az 1950-es és 1960-as években Kanadában fejlesztették ki (CAN), moderátorként deutérium-oxidot (D) és üzemanyagként uránt (U) használnak.Az AtkinsRéalis, amely a Candu technológia kizárólagos kereskedelmi licencjogosultja szerint a megrendelés „új korszakot jelez a nukleáris szuperciklust támogató nagy reaktorok építésében”.
Ian L. Edwards, az AtkinsRéalis elnök-vezérigazgatója üdvözölte az „AtkinsRéalis és Románia számára kulcsfontosságú szerződést”. „A Candu technológiája a releváns, korszerű és differenciált nukleáris technológiák élvonalába tartozik a világon” – folytatta Edwards. „Megtiszteltetés számunkra, hogy ezekkel a vadonatúj Candu reaktorokkal segíthetünk Romániának a XXI. század végéig energiát biztosítani. Szeretnék köszönetet mondani a kanadai kormánynak, amely a 3 milliárd dolláros exportfinanszírozási támogatással hozzájárult ahhoz, hogy ez a szerződés létrejöjjön. Ez egyben az első lépés a világméretű terjeszkedésünkben, mivel célunk, hogy még több reaktort értékesítsünk”.
A cernavodai telephely Románia egyetlen nukleáris telephelye. Eredetileg öt reaktor számára tervezték, jelenleg két Candu 6 reaktort (1. és 2. blokk) üzemeltet, amelyek Románia energiaellátásának mintegy 20%-át biztosítják. Mindkét reaktor mintegy 720 MW szünetmentes, tiszta energiát biztosít. A Cernavoda 2. blokkja nemzetközileg is elismert hatékonysága miatt, és világrekordtartó a legmagasabb kapacitási tényező tekintetében, amely az atomreaktorok megbízhatóságát és üzemidejét értékeli.
Románia már eddig is több mint 215 millió tonna CO2 kibocsátását akadályozta meg, mióta az első reaktorok 1996-ban és 2007-ben megkezdték működésüket. A Candu technológia kiterjesztése kulcsfontosságú lépésnek tekinthető Románia elkötelezettségében a szén-dioxid-mentesítés és az energiastabilitás, valamint a széntüzelésű energiáról való átállás mellett. A tervezett reaktorok lehetőséget nyújtanak Romániának arra is, hogy a kelet-európai regionális energiabiztonság kulcsszereplőjévé váljon. Az energiabiztonság szempontjából előnyös, hogy a Candu reaktorok dúsítatlan uránt használhatnak, mivel csökkentik a külföldi üzemanyag-finomítási folyamatoktól való függőséget. A Candu-reaktorok az energiatermelésen túl további jelentőséggel bírnak. Olyan orvosi izotópokat állítanak elő, mint például a kobalt-60, amely létfontosságú az orvosi berendezések sterilizálásához és a rákkezeléshez, és a kanadai reaktorok a globális ellátás feléhez járulnak hozzá.
Joe St. Julian, az AtkinsRéalis atomenergiáért felelős elnöke elmondta: „A kanadai Candu technológia jól szolgálta Romániát, és a következő 60 évre is megfelelő választás. A világszerte épített legutóbbi hét Candu-reaktor, valamint az Ontario tartományban folyamatban lévő 10 Candu-reaktor élettartam-hosszabbítása időben és a költségvetésen belül valósult meg. Ennek a technológiának a kezelőjeként páratlan nukleáris energetikai szaktudásunkat fogjuk alkalmazni, hogy hasonlóan sikeres eredményt biztosítsunk a két új romániai blokk építése során is.”
A román állami nukleáris vállalat, a Nuclearelectrica vezérigazgatója, Cosmin Ghita elmondta: „A Cernavoda Atomerőmű 1. és 2. blokkjának 28 éve tartó kiváló működése, a kiváló biztonsági eredmények, a hálózatba táplált 230 millió MWh és a 215 millió tonna CO2-kibocsátás elkerülése a Candu technológiájának és emberi szakértelmének érdemei. A 3. és 4. blokkok üzembe helyezése érdekében szeretnénk meghosszabbítani az AtkinsRéalis-szal való együttműködést, és hosszú távon megbízható és tiszta energiát biztosítani Romániának. Az atomenergia a mélyreható dekarbonizációra irányuló globális erőfeszítések fontos részét képezi, és a Candu romániai nukleáris kapacitásainak bővítésével be kívánjuk bizonyítani, hogy az energiabiztonság, az energiaellátás és az energia rugalmassága, valamint Románia tiszta energiájának 66%-a hatékonyan fedezhető egyetlen energiaforrással, az atomenergiával, a sokéves tapasztalat, a stratégiai partnerségek és a robusztus technológia alapján.”
Mary Ng kanadai export-, kereskedelmi és gazdaságfejlesztési miniszter elmondta: „Kanada büszke arra, hogy a globális tiszta energiára való áttérés élvonalában áll, a Candu nukleáris technológiával, amely az innováció és a megbízhatóság egyik pillére. Ez a romániai együttműködés kiemeli Kanada vezető szerepét az atomenergia területén, amely tiszta, rugalmas megoldásokat kínál, amelyek növelik az energiabiztonságot, csökkentik a carbon-kibocsátást és támogatják a gazdasági növekedést. A partnerség révén nemcsak jó, jól fizető munkahelyeket teremtünk és előmozdítjuk a fenntartható növekedést, hanem megerősítjük Kanada elkötelezettségét az alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő iránt, és erősítjük a rugalmas ellátási láncokat egy jobb világért.”
Stephen Lecce, Ontario energia- és villamosítási minisztere így nyilatkozott: „Ontario büszke arra, hogy vezető szerepet tölt be az atomenergia területén, tiszta, megbízható és megfizethető energiát biztosítva, miközben tartományunkat globális vezető pozícióba helyezi ebben a kritikus ágazatban. Azzal, hogy világszerte exportáljuk nukleáris szakértelmünket, megmutatjuk Ontario innovációját és elkötelezettségét a megfizethető energia jövője iránt. Miközben világszerte felújítjuk és bővítjük a nukleáris flottákat, munkahelyeket és beruházásokat hozunk haza az ontariói családok és munkavállalók számára.”
Forrás: Romania to double nuclear capacity with order of world’s first Candu reactors since 2007 | New Civil Engineer