Péntekről szerdára
A cégvezető szerint az egész szektort átalakító, új típusú tervezés jelentőségét a 14 éves múltra visszatekintő BuildEXT-nél a 2010-es évek végén ismerték fel. „A telefonnak 50 év kellett, hogy elterjedjen, a színes televíziónak 15, a tabletnek már csak 2. Arról a szoftverről, amelyik megváltoztatta az életünket, pénteken szereztünk tudomást, hétfőn nálunk volt az országban az első példány, szerdára már benne voltak a projektjeink. A BuildEXT-et ma is elsősorban a startupattitűd, az agilis működés, a pozitív vállalati kultúra és a belső oktatási rendszer különbözteti meg versenytársaitól. A hierarchiát felváltotta a rugalmasság, az utasítást a közös cél, a szigorú szabályozást a folyamatos kísérletezés. A vezérelv: ha hibázunk, azt gyorsan tegyük, hogy gyorsan tanuljunk belőle” – hangsúlyozta Livják Csaba.
A technológiai váltás nagyon rövid idő alatt átformálta a vállalat működését, átalakítva partnerei és megbízói körét is. „Az volt a szerencsénk, hogy kicsik voltunk, és a mély vízbe ugrottunk fejest. Erre egy hagyományosan működő nagy tervezőiroda nem képes. Először a társtervezőinket kellett lecserélni, aztán a kollégáink egy részét, majd a megrendelőinket” – idézte fel az ügyvezető igazgató.
A magyar tervezőiroda elsősorban multinacionális, versenypiaci szereplők elvárásaira reagálva fejlesztette ki a „digital twin” alapú, az épület teljes életciklusán átívelő megoldásait. A cég az ipari szegmensben kezdte működését, majd a magyar piacon egyedülálló digitális megoldásaival egyre nagyobb és bonyolultabb létesítmények hatékony megtervezésére lett képes.
A BuildEXT egyedi szakértelmére és innovatív BIM-szolgáltatásaira külföldről is van kereslet. Az elmúlt években kiemelkedő fejlődési ívet leíró BuildEXT Kft. ma már a szektor egyik leginkább exportképes szolgáltatását nyújtó, európai összehasonlításban is kivételes eredményeket felmutató magyar vállalata. Az elmúlt öt évben megötszörözte bevételét és dolgozói létszámát: jelenleg Budapesten és Münchenben is működtet irodát. A vállalat projektjeinek átlagos beruházási költsége 1-30 milliárd forint közötti, már mintegy 200 mérnök munkáját integrálják napi szinten 60 szakágban, évente 180-200 projektben. A 100% magyar tulajdonú vállalat a régióban az elsők között szerezte meg a BIM ISO 19650 minősítést.
A BuildEXT a pandémia időszakában is bővült: kiépítette épületfelméréssel és -digitalizálással foglalkozó scan-to-BIM üzletágát, és megerősítette a hibrid irodatervezéssel foglalkozó belsőépítészeti tervezőcsapatát. 2021-ben nettó árbevétele 53%-os növekedéssel átlépte az 1 milliárd forintos határt, és ezzel a 20 legnagyobb árbevételű hazai tervezőiroda közé került.
A vállalat a közelmúltban saját standdal mutatkozott be a világ legnagyobb épületdigitalizációs rendezvényén, a BIM World-ön, majd meghívott előadóként vett részt a skandináv régió legnagyobb építőipari BIM-koordinációs platform fejlesztője által szervezett Dalux Summit 2021 konferencián Koppenhágában. Itt a BuildEXT szakemberei a világ 130 országából érkezett, több mint 800 mérnök előtt élőben adhattak elő.
Az ez évi tervek a mérnöki-tervezői létszám további növeléséről, egy saját oktatási akadémia elindításáról, a projekt webplatformok gyakorlati alkalmazásáról és a külföldi jelenlét megerősítéséről szólnak.
A top 10-es lista helyezése mellett a magazin „BuildEXT: The BIM torchbearers” címmel kétoldalas interjút is közölt a „Building Information Modeling BIM Europe 2022” éves különszámában. A teljes interjú online változata a Construction Tech Review európai oldalán olvasható, a nyomtatott magazin 2022 márciusában jelenik meg.