„Elképzelésünk szerint ez a projekt a világ árapály-erőforrásainak széles körű hasznosítását indítja el; szerepet kap az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, miközben egy új, alacsony szén-dioxid-kibocsátású ipari ágazatot hoz létre” – nyilatkozta Andrew Scott, az Orbital Marine Power vezérigazgatója a sajtóközleményben.
Az árapály-energia hasznosítása az óceáni árapály-mozgás természetes emelkedéséből és süllyedéséből származó energia átalakításával történik. Az O2 turbina két 20 méter átmérőjű, víz alá merülő lapátból áll, amelyek egy turbinához csatlakoznak, és az Orkney-szigetek partjainál változó áramlatokkal együtt mozognak. A turbinából a villamos energiát a tengerfenék mentén, kábeleken keresztül továbbítják a helyi szárazföldi villamosenergia-hálózat felé.
Az energia hasznosításának ez a módja nemcsak azért kívánatos, mert nem bocsát ki szén-dioxid-ot, hanem azért is, mert kiszámíthatóbb, mint más megújuló energiaforrások, például a nap- vagy szélenergia, amelyeket az időjárási viszonyok befolyásolhatnak. Az árapályenergia-termelés még gyerekcipőben jár, és viszonylag kevés nagyméretű árapályerőmű van a világon, de sokan azt állítják, hogy a világ egyes részein hatalmas előnyökkel járhat a vízenergia ezen innovatív formája, különösen az olyan erős áramlatokkal rendelkező tengerparti régiókban, mint az Egyesült Királyság északi részei.
A világ legnagyobb árapály-erőműve jelenleg a Dél-Korea nyugati partjainál található Sihwa-tó projekt, amely egy 500 ezer lakosú város háztartási szükségleteinek fedezésére elegendő energiát termel.
Forrás: https://www.iflscience.com/environment/worlds-most-powerful-tidal-turbine-starts-pumping-green-electricity-to-onshore-grid/
Videó: https://www.youtube.com/watch?v=ws5XoUJm8kU