Chile megújuló energia potenciálja rendkívül nagy. Az ország a 2025-re kitűzött megújuló alapú villamosenergia-termelési célt már most elérte, 2030-ra pedig 70% lehet a grid-mix megújuló alapú villamos energia részaránya. Emiatt a megújuló iparág új üzleti lehetőségeket keres, amelyek egyike a zöld hidrogén előállítás és export. Az ország északi részén található Antofagasta és Atacama sivatagok a világ legjobban besugárzott (irradiation) területei közé tartoznak: az egy tengelyes napkövetéssel ellátott PV rendszerek kapacitásfaktora 35% az északi területeken. Délebbre, Patagóniában pedig rendkívül jók a szélviszonyok – a 120 m toronymagasságú szélerőművek kapacitásfaktora 60% körüli. Megjegyezzük, hogy e kapacitásfaktorok kb. 2-2,5-szeres értékeket jelentenek a magyarországi PV és szélerőműves kapacitásfaktorokhoz képest. Chile energetikai minisztere, Juan Carlos Jobet szerint az ország 2050-re 25 millió tonna hidrogént fog előállítani, amelynek exportértéke nagyjából 30 mrd USD lesz. Chile hidrogénstratégiája szerint – melyet a McKinsey tanácsadó cég támogatott számításokkal, modellezésekkel – 2030-ra a világ legkedvezőbb zöld hidrogén előállítási árát tudja elérni az Atacama sivatagban: 1,3 – 1,4 USD/kg. Ebben természetesen nincs benne a szállítás és disztribúció költsége, de a jelenlegi elemzések, és projektek tervek alapján még a kontinentális léptékű szállítással együtt is versenyképesek lehetnek az Európában előállított zöld hidrogén árához képest.
A stratégia három fázisra bontja a fejlesztéseket, elsőként a belföldi hidrogénhasználat felfuttatása, majd a zöld hidrogén exportja még a 2020-as évtized vége, illetve a hazai közlekedési felhasználás és gázhálózati bekeverés elősegítése; harmadik fázisként az export felvevő piacok megerősödnek és jelentős mennyiségű H2 előállítása és exportja válik lehetővé: kiépül a szükséges szállítási infrastruktúra.
Egyes európai, különösen a tavaly megjelent német hidrogénstratégiából pedig tudjuk, hogy számottevő hidrogénimportot terveznek. A német stratégia 2 milliárd eurót irányoz elő nemzetközi együttműködésekre. Az érdekelt partnerek már a kooperáción dolgoznak, sőt, egy világszinten is újdonságnak számító klímasemleges e-üzemanyagokat (e-fuel) gyártó üzemet terveznek Chilében, „Haru Oni” néven. Lényegében egy nemzetközi Power-to-X projektről van szó, amely elsőként kap támogatást a német hidrogénstratégia keretében a Német Szövetségi Gazdasági és Energetikai Minisztériumtól. Peter Altmaier miniszter 2020 végén jelentette be a 8,23 millió eurós támogatás biztosítását a projektre, amely nyilvánvalóan a német ipart is támogatja, hiszen az egyik fő kivitelező a Siemens Energy lenne. Altmaier ekkor elmondta: „A német vállalatok a hidrogéntechnológiák élvonalába tartoznak globális szinten, és erre a Haru Oni projekt remek példa. A projekt demonstrálja, hogy zöld hidrogént és különböző származtatott energiatermékeit fenntartható módon lehet előállítani német technológiával, akár egy másik kontinensen is, jelen esetben konkrétan Chilében.” A chilei projekt egyrészt segíti a német hidrogénimportot egy megbízható zöld hidrogén exportőr megjelenésével, másrészt már most előkelő helyet biztosít a német cégeknek a hidrogéntechnológiák ígéretes nemzetközi piacán. A várakozások szerint a zöld hidrogén előállítása a jövőben még ilyen jelentős földrajzi távolságban, sőt, a szállítás költségét is figyelembe véve olcsóbb lehet, mint a németországi megújuló energiaforrásokon alapuló hidrogéngyártás. Június végén a két ország energetikai minisztere – a német Peter Altmaier és a chilei Juan Carlos Jobet – nyilatkozatot írt alá a két ország közös hidrogén munkacsoportjának létrehozásáról. A chilei-német „Haru Oni” projekt megújuló alapú villamos energiából – elektrolízis révén – zöld hidrogént állít elő. Ebből készül azután a metanol és a szintetikus benzin, amelyek low-carbon alternatív üzemanyagként használhatók a közlekedésben. A Siemens Energy ehhez egy integrált, kereskedelmi célú üzemet hoz létre a patagóniai Punta Arenasban. Az üzemet, pontosabban termékeit azért nevezik e-Fuel-nek, mert főleg szélenergiából származó villamos energia segítségével állítanak elő hidrogént, a szintézishez szükséges széndioxidot pedig a levegőből választanák le. A Haru Oni projekt ezzel gyakorlatilag a laboratóriumból az ipari alkalmazás szintjére lépteti elő az innovatív technológiát.
Bővebben: Hidrogén Hírlevél (hfc-hungary.org)