Ahogy a COVID-19 napról-napra terjed a világban, egyre fontosabb tudatosan átgondolni az építőipari tevékenységet folytatóknak is a járvány kapcsán felmerülő kérdéseket, problémákat. A brit bim+ online magazin szakértők segítségével 10 pontos útmutatót állított össze az építőipari szakemberek számára.
1. Üzleti tervezés
Melyek a vállalkozás azon kulcsfontosságú elemei, ahol szükség van B-tervre? Például, ha vírus sújtotta országokból szerezzük be a szükséges alapanyagokat, milyen alternatív anyagokat használhatunk, vagy milyen más forrásból tudjuk ezeket időben beszerezni?
2. Egészség és biztonság
Milyen egészségügyi és biztonsági kötelezettségeink vannak az alkalmazottakkal szemben, különösen akkor, ha a dolgozók terepen dolgoznak? Vannak-e megfelelő kézmosó/fertőtlenítő eszközök, egyéb védőfelszerelések, szükséges-e számukra oktatást biztosítani?
3. Területlezárás/kijárási tilalom
Át kell gondolni, milyen lépéseket teszünk, ha alkalmazottjaink megfertőződnek, és/vagy le kell állítani a terepen a munkákat. Fontos, hogy felkészültségünkkel ne csak gyorsan, hanem biztonságosan is kivitelezhető tervet állítsunk össze.
4. Az ellátási láncok megértése
Tudnunk kell, honnan származik munkaerőnk, és honnan érkeztek a felhasználandó anyagok. Vizsgáljuk felül, hogy a kulcsfontosságú anyagok olyan országból származnak-e, amelyről ismert, hogy a betegség nagy mértékben jelen van; vagy a munkavállalók ingáznak nap mint nap, esetleg a járvány egyik gócpontjából érkeztek haza.
5. A szerződés felülvizsgálata
Tisztában kell lennünk szerződéseink pontos tartalmával, különösképpen az alábbi témaköröket illetően: alternatív szállítók vagy anyagok használata; vis maior (ideértve a járványokat is); releváns események, amelyek lehetővé teszik a határidő-meghosszabbítását és plusz költségvetés igénylését; késedelem és a felszámolt károk esetei; valamint a szerződés felmondásának módja és körülményei.
6. Szerződés megszegése/meghiúsulása
Ellenőrizzük, tartalmazza-e szerződésünk a váratlan, súlyos, a felek befolyásán kívül álló ok(ok) előállására vonatkozó rendelkezéseket.
7. Nyílt kommunikáció
A legjobb megközelítés az, ha nyíltan kommunikálunk szerződéses partnereinkkel: korrekten tájékoztatjuk őket, s olyan megállapodásra törekszünk, amely mindenki számára elfogadható, és nem vezet konfrontációhoz vagy komoly jogi vitához.
8. Finanszírozási szabályok
Ha van finanszírozási megállapodásunk/hitelünk, nézzük meg, mit mond ki a szerződés például a késedelemről, a többletköltségekről, a lényeges változásokról (az ütemtervre, az építési munkákra vagy az építési szerződésre), illetve milyen esetekben és időintervallumon belül szükséges értesíteni a finanszírozót/hitelezőt a változásokról.
9. Egyéb megállapodások
Tekintsük át, hogy építési szerződésünk esetleges módosítása befolyásol-e más, hatályos megállapodást – ilyen lehet például a bérleti szerződés.
10. Biztosítás
Érdemes átgondolni, rendelkezünk-e olyan biztosítással, amely segíthet a veszteségek megtérítésében. Ha igen, a biztosítási kötvény feltételei között szerepel-e, hogy kapcsolatba kell lépni a biztosítóval, illetve ezt milyen időkorláton belül kell megtennünk.