– Mi volt a magyar mérnök csoport legnagyobb eredménye az egy hét alatt?
– Azt emelném ki, hogy közel 150 épületet meg tudtunk vizsgálni, mellyel szakmailag igen komoly támogatást tudtunk nyújtani a helyieknek. Ezzel összefüggésben pedig munkánkkal megnyugvást hozhattunk sok család számára.
– Pontosan milyen épületeket mértek fel?
– A kiérkezésünket követő első napunk a tengerparti Durresben telt, ahol néhány kisebb épület és két bankfiók állapotát ellenőriztük. Ezt követően Tiranában folytattuk a munkát, és itt mértük fel a már említett, közel 150 épületet. Ezek között voltak belvárosi társasházak, több szintes családi házak, panelházak, óvodák, és volt dolgunk kórházzal is.
– Milyen nemzetiségű kollégákkal dolgoztak együtt?
– Az első nap Durresben részt vettünk az övezet felmérését koordináló Európai Bizottság égisze alatt működő Európai Polgári Védelem és Humanitárius Segítségnyújtási Műveletek Főigazgatósága (European Civil Protection and Humanitarian Aid) tájékoztatóján, ahol a felméréshez szükséges legfontosabb információk hangzottak el. Itt találkoztunk a 80 fős nemzetközi mérnök csoport néhány tagjával, majd a tiranai felméréseket a helyi albán hivatalnokokkal és mérnökökkel közösen, 3-8 fős szakértői csoportokban végeztük.
– Milyen érzés volt magyarként kint tartózkodni, érezhető volt a helyiek megbecsülése?
– A lakosság bizalma megrendült saját építőipari szakembereikben, a külföldi mérnökök véleményére adnak és nekik hisznek. Mi magyarok, mind a mérnökök, mind a lakosság részéről sok elismerést kaptunk. Nagyra értékelték a munkánkat és szinte minden esetben hálásak voltak irányunkba. Lakossági fórumon nem vettünk részt, de a vizsgálatok során folyamatosan találkoztunk az adott épületek lakóival. Egy-egy nagyobb társasház esetén rendszerint körénk sereglettek és kérdésekkel bombáztak bennünket, amelyekre igyekeztünk türelmesen, közérthetően válaszolni.
– A fotókon tragikus a helyzet, mérnöki szemmel mennyiben menthetőek a megmaradt épületek?
– A hírekből úgy tűnik, mintha egész Albánia romokban heverne. Ez természetesen nincs így: épületek „csak” Durresben és a környékén dőltek össze vagy váltak teljességgel lakhatatlanná. Mi Tiranában a 150 házból 10-et ítéltünk lakhatatlannak, ami azonnali kilakoltatást jelentett. További 30 épületet ítéltünk erősen, vagy közepesen károsodottnak. Ezek helyreállítása komoly beavatkozásokat igényel, műszakilag menthetőek, ugyanakkor gazdaságilag ez már nem mondható el minden esetben.