30° C
Ma 2026. június 24., szerda, Iván napja van.
30° C
Ma 2026. június 24., szerda, Iván napja van.
Főoldal 5 piac 5 A kormány az energiafüggetlenség és ellátásbiztonság erősítésén dolgozik

A kormány az energiafüggetlenség és ellátásbiztonság erősítésén dolgozik

jún 24, 2026 | piac

A kormány Magyarország energiafüggetlenségének és ellátásbiztonságának erősítésén dolgozik tisztább, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiával – mondta június 24-i videóüzenetében Kapitány István.

 

A gazdasági és energetikai miniszter a közösségi oldalán bejelentette, hogy 2030-ig az EU támogatásával a mostaninak több mint a tízszeresére nő a szélerőművi kapacitás Magyarországon. Ez jelentős előrelépés, hiszen a szélerőművek teljesítménye 2016 óta 330 megawattos szinten áll, „gyakorlatilag be volt fagyasztva”. Az elmúlt években rendkívül dinamikusan nőtt a zöldenergia-termelés, de ennek döntő részét a naperőművek adták – tette hozzá.

A tárcavezető szerint a biztonságos energiaellátáshoz több lábon kell állni, a szélerőművek és a naperőművek pedig tökéletesen kiegészítik egymást. Amikor nem süt a nap, borús az idő, vagy épp éjszaka van, a szél továbbra is termelhet energiát, ez teszi erősebbé és kiszámíthatóbbá az egész rendszert. Első lépésként augusztus 31-én jelenik meg pályázat legalább 700 megawattnyi új szélerőművi kapacitás csatlakoztatására, ami csaknem 1 milliárd euró beruházást jelent Magyarországnak – közölte.

Kapitány István ismertette továbbá, hogy az átláthatóság érdekében a pályázat tervezetének társadalmi egyeztetése július közepén elkezdődik. A tender teljes mértékben versenyalapú, diszkrimináció- és korrupciómentes lesz. 2030-ig összesen 4 gigawatt új szélerőművi beruházásra jelenik meg pályázat, ami körülbelül akkora kapacitás, mint 4 paksi erőműblokk névleges teljesítménye. A szélerőművek nem folyamatosan termelnek maximális teljesítménnyel, de ez az adat jól mutatja a fejlesztés mértékét – fogalmazott. Sürgette egyúttal a villamosenergia-hálózat fejlesztését is az új kapacitások csatlakoztatása érdekében, hálózat- és infrastruktúrafejlesztésre uniós forrásból 1,5 milliárd euró juthat.

Az elosztó és átviteli hálózatokat működtető társaságok már most is feszített tempóban dolgoznak az ehhez szükséges fejlesztések előkészítésén – mondta a miniszter. (MTI)

egyetemes

Munkába állt Máté, a BME humanoid robotja

A hallgatók hamarosan az órákon is találkozhatnak majd vele. A mozgása már most lenyűgöző.   Miért van szüksége egy felsőoktatási intézménynek humanoid robotra? Akkor sem állnánk messze a valóságtól, ha azt felelnénk: egy technológiai fókuszú egyetem ma már...

kitekintő

Mi jön a gigagyárak után?

A globális ellátási láncok sebezhetősége és a szigorodó fenntarthatósági elvárások új igényeket támasztanak a gyártási szektorral szemben is: a több mint egy évszázada működő tömeggyárak új kihívókat kaptak az egyedi igényekre szabott, lokális, a fogyasztói piacok...

digitális mérnök újság

Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)