A Foster + Partners a közelmúltban fejezte be a sanghaji Jia Art épületét, egy galériát és kulturális központot, amely város Putuo kerületében található Changfeng vegyes funkciójú fejlesztés központjában helyezkedik el. Az épületet egyszerre szánták kiállítótérnek és a szélesebb főterv közösségi „horgonyának”. Az 5000 négyzetméteres épület galériákat, rendezvénytereket és vendéglátó funkciókat egyesít egy szoborszerű formában, amelyet a szomszédos Changfeng parkban található virágzó növények inspiráltak: a házat egy virágsziromra emlékeztető átrium köré szerveztek, amely természetes fényt juttat a rugalmas kiállító- és rendezvényterek sorozatába.
Az épület két jelentős gyalogos útvonal kereszteződésénél, kiemelt helyen áll, és a fejlesztés nemrég elkészült déli részének központi eleme. Két egymáshoz kapcsolódó tömegből áll, amelyeket egy központi, kétszintes átrium köt össze. Az északi szárnyban a fő kiállítóterek találhatók, míg a déli szárny vendéglátó funkciókat, további galériákat és előadótermeket foglal magában.
A terv középpontjában egy átrium áll, amelynek ívelt geometriája a tavaszi virágzás szirmait idézi: a görbült felületek az alapból indulnak, majd felfelé és kifelé bontakoznak ki, meghatározva a tető vonalát. Egy nagy központi felülvilágító természetes fényt juttat az átriumba és a környező galériákba, erősítve a belső és külső formák közötti folytonosságot. „A virágzó növény geometriájából kiindulva a galériát a középpontjából kifelé növekvő, ívelt forma jellemzi” – nyilatkozta John Blythe, a Foster + Partners vezető partnere. „Az épület belső szimmetriája nyugalmat és egyensúlyt teremt ebben a gyors tempójú városban.” Ez a szirom ihlette geometria a homlokzat kialakításában is megjelenik. Nagy üvegfelületeket kombináltak tükörfényes rozsdamentes acél panelekből álló burkolattal, amelyek az épület körül ívelnek, visszatükrözve a változó fényviszonyokat, és napközben, valamint este is „életre keltik” a homlokzatot. A földszinten nagyon erős, strapabíró, modern beton burkolatelemeket használtak, amelyek masszívabb, nehezebb, „szilárdabb” hatást keltenek, és ez kontrasztot ad a felsőbb szintek könnyedebb, üveg- és fémfelületeihez képest.

Belső térben a galériák lágyabb, visszafogottabb anyaghasználatot kapnak. Az ívelt falak és mennyezetek folytatják a külső formai nyelvet, miközben a semleges felületek lehetővé teszik, hogy a kiállítóterek rugalmasan alkalmazkodjanak különféle kiállításokhoz és eseményekhez. Az épület viszonylag szerény léptéke intimebb kapcsolatot teremt a látogatókkal és a környező közterekkel. Az építész nem önálló galériaként, hanem a városi fejlesztésbe integrált kulturális és közösségi célpontként pozícionálta a Jia Artot.
„A Jia Art egy olyan projekt, amely bemutatja a művészet és a kultúra városainkba való beágyazásának jelentőségét” – mondta Norman Foster, a Foster + Partners alapítója és ügyvezető elnöke. „Életet visz a közterekbe, erősíti a közösségi identitást, miközben fontos szerepet játszik abban, hogy az új Changfeng fejlesztést integrálja Sanghaj tágabb városszövetébe.”
Forrás: https://architecturetoday.co.uk/jia-art-foster-and-partners/
Képek: A New Foster + Partners–Designed Museum, Somehow Still Under the Radar | SmartShanghai

















