Ingyenes tanulmányúton vehettek részt a jelentkezők május 27-én: az osztrák főváros újonnan épült, Aspern elnevezésű városrészét fedezték fel szakmai idegenvezetéssel a vasi mérnökök. A Smart City – okosváros megismerése után Magyarország bécsi nagykövetségére látogatott el a szombathelyi csapat, majd a császárváros történelmi központjában egyórás fakultatív szabadidő eltöltése után a Fertő-tó ausztriai oldalán közös vacsorával zárult az egésznapos, élménydús program a Gabbiano Travel Utazási Iroda szervezésében.
Aspern Bécs legmodernebb negyede. A résztvevők a projektgazda Siemens AG Austria jóvoltából megismerkedhettek a fejlesztések tudományos és műszaki hátterével, a fenntarthatóságot alapvető célkitűzésként kezelő nagyszabású építkezés alapfilozófiájával. A 2013-ban kezdődött okosváros-projekt Európában egyedülálló kísérlet. Nem csupán kísérlet, hiszen ma már csaknem kilencezren laknak a vadonatúj, közel 2,4 millió négyzetméteren elhelyezkedő városrészben, amelynek mintegy fele zöldterület. Tízezer lakás ad csaknem 25 ezer embernek lakhelyet néhány éven belül. A lényeg azonban az otthonteremtésen és az energiahatékonyságon kívül a smart stratégiában meghatározott holisztikus célok megvalósítása: olyan életminőséget kínál, amely hosszútávon hozza meg eredményét.
Az Aspern-Seestadt munkatársa, Marvin Mitterwallner érdekes, izgalmas, információgazdag előadása után a vasi különítmény bejárta a városrészt. Később, újra a központi épületben, Alexander Schenk, az Aspern Smart City Research (ASCR) csoport megbízott képviselője is beszélt a projektről, elsősorban annak energiaelosztásáról, fókuszálva a jövő igényeire – például elektromos autó töltése –, de részletesen szó esett Aspern energiaellátó infrastruktúrájáról is: miben más, mint a megszokott klasszikus energiaellátó rendszer. A vasi kollégák hasznos kérdéseket tettek fel.