24° C
Ma 2026. június 25., csütörtök, Vilmos napja van.
24° C
Ma 2026. június 25., csütörtök, Vilmos napja van.
Főoldal 5 piac 5 Tavaly 3,5 millió tonnára nőtt az energetikai célú biomassza-felhasználás

Tavaly 3,5 millió tonnára nőtt az energetikai célú biomassza-felhasználás

júl 5, 2021 | piac

Tavaly 3,5 tonna biomasszát használtak fel energetikai célra a belföldi üzemek, 9 százalékkal többet, mint 2019-ben – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. tanulmányában, amelyet a honlapjukon tettek közzé.
 

 

Magyarországon 2020-ban 29 biomassza-alapanyagokat felhasználó erő- és fűtőmű működött, ezek 44,9 százalékban faaprítékot használtak fel, ami majdnem 974 ezer tonnát jelent. A tűzifa részesedése 12,9 százalék, a napraforgóhéj 6,2 százalék, a gabonaszalma 7,4 százalék, a papíripari hulladék 6,7 százalék volt.

A 38 biogázüzem legfőbb alapanyagcsoportját 42 százalékkal a mezőgazdasági termékek jelentették csaknem 571 ezer tonnával, amelynek 72,3 százaléka volt állati trágya. A feldolgozóipari alapanyagok aránya 32,9 százalék volt, amit jelentős részben szeszipari és tejipari melléktermékek, vagy a cukorgyártásból származó melléktermékek tettek ki.

A 2020-ban felhasznált összes biomassza-alapanyag harmadát a Közép-Dunántúlon, majdnem 29 százalékát a Dél-Dunántúlon használták fel energiatermelésre. A biogázüzemekben felhasznált biomasszát legnagyobb részben, 26-26 százalékban Dél-Magyarország és az Észak-Alföld üzemei fogyasztották el. Az összefoglaló a biomassza jelentőségét azzal indokolja, hogy a fosszilis energiahordozók kiváltásával hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez, csökkentve a levegőszennyeződést, az üvegházhatást. Természeti adottságainak köszönhetően Magyarország jelentős mennyiségű alapanyagot tud biztosítani energetikailag hasznosítható növényekből, növényi és állati hulladékokból, trágyából. (MTI)

 

egyetemes

Munkába állt Máté, a BME humanoid robotja

A hallgatók hamarosan az órákon is találkozhatnak majd vele. A mozgása már most lenyűgöző.   Miért van szüksége egy felsőoktatási intézménynek humanoid robotra? Akkor sem állnánk messze a valóságtól, ha azt felelnénk: egy technológiai fókuszú egyetem ma már...

kitekintő

Mi jön a gigagyárak után?

A globális ellátási láncok sebezhetősége és a szigorodó fenntarthatósági elvárások új igényeket támasztanak a gyártási szektorral szemben is: a több mint egy évszázada működő tömeggyárak új kihívókat kaptak az egyedi igényekre szabott, lokális, a fogyasztói piacok...

digitális mérnök újság

Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)