24° C
Ma 2025. június 21., szombat, Alajos és Leila napja van.
24° C
Ma 2025. június 21., szombat, Alajos és Leila napja van.
Főoldal 5 fókusz 5 Javítani kell az építőipari vállalkozások finanszírozási helyzetét

Javítani kell az építőipari vállalkozások finanszírozási helyzetét

ápr 9, 2020 | fókusz

Kormányzati intézkedésekre van szükség az építőipari vállalkozások finanszírozási helyzetének javítása érdekében, részben a határidőn túli számlafizetések, az árfolyamváltozások, részben pedig az új projektek lassulása miatt – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) április 9-én.

A szakszövetség az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak és a Pénzügyminisztériumnak is eljuttatta a javaslatait, azért, hogy meglátásaikkal ki tudják egészíteni a kormány újabb gazdaságvédelmi programját. Az ÉVOSZ számításai szerint a márciusban kötött új szerződések volumene, a szokásos vagy várt volumennek csak mintegy 65 százalékát érhette el. Amennyiben az ágazat nem kap jelentős megrendeléseket állami, önkormányzati oldalról, akkor megrendelésállománya zuhanásszerűen csökkenhet. A kormány javaslatcsomagjában szerepel egy „előrehozott” beruházási csomag, közlekedési-, infrastrukturális és szállodai építési, rekonstrukciós feladatok finanszírozására, az ÉVOSZ most azt kéri a kormánytól, hogy ezt a csomagot minél előbb indítsa el, nevezze meg az egyes intézményeket, ahol a fejlesztések szükségesek és írják ki a közbeszerzési ajánlat kérést, hogy az építőipari cégek le tudjanak szerződni.

Rohamosan romlik a vállalkozások likviditási helyzete, ráadásul azt tapasztalják, hogy elsődlegesen az állami és önkormányzati megrendelésekre végzett munkáknál egyre több a befogadott számlák határidőn túli kifizetése. Mindezek miatt az ÉVOSZ szerint fel kell gyorsítani a számlakifizetéseket, ez azonban csak akkor lehetséges, ha a gyorsított számlakifizetések szükségességét a kormány is felismeri és beépíti azt legújabb gazdaságvédelmi programjába. Másrészt a finanszírozási, likviditási helyzet javítása érdekében az ÉVOSZ továbbra is javasolja, hogy az állami, önkormányzati, valamint a támogatásban részesült megrendelők részére végzett munkáknál 50 százalékra emelkedjen a kifizethető előleg mértéke, a jelenlegi 25 százalékról.

A forint-euró árfolyam alakulása miatt az import termékek beszerzésénél nő a vállalkozások előre nem látott költsége, ami azért jelent problémát, mert az árfolyam jelentős változásából adódó plusz költségek nem férnek bele a szerződésben vállalt árakba. Ezért az ÉVOSZ az állami, önkormányzati megrendeléseknél azt javasolja, hogy a 2020. március 31. előtt kötött támogatási és vállalkozási szerződéseknél az import termékek költségét a beszerzésük időpontjában fennálló árfolyamon számolhassák el.

A járványhelyzet miatt több létesítménynek az átadása 2021-re fog áthúzódni, ezek azonban nem fognak megfelelni a jövőre életbe lépő szigorúbb energetikai előírásoknak. Ezért az ÉVOSZ szerint az ilyen típusú épületeknél lehetővé kellene tenni, hogy 2021-ben is még a 2020-ban érvényes épületenergetikai előírásokat fogadják el és ennek megfelelően állítsák ki a használatba vételi engedélyeket. (MTI)

piac

Új fajta vasbeton elemeket fejlesztett a Ferrobeton

Új fajta vasbeton elemeket, nagy teljesítményű feszített vasbeton főtartókat fejlesztett a Ferrobeton Zrt. – közölte a beton- és vasbetonelemeket gyártó cég.   Közleményük szerint az 591 millió forintból megvalósult fejlesztéshez a Széchenyi Plusz Programból...

praxis

Megalakult a Szilikátipari Egyeztető Fórum

Június 12-én megalakult a Szilikátipari Egyeztető Fórum (SzEF), amely az építőanyag-gyártáshoz kapcsolódó szövetségek közötti szakmai együttműködést és közös fellépést hivatott erősíteni. Az alapító tagok: a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton),...

digitális mérnök újság

Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)