23° C
Ma 2025. június 24., kedd, Iván napja van.
23° C
Ma 2025. június 24., kedd, Iván napja van.
Főoldal 5 kamarai hírek 5 Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara: építménylátogatás a Palotanegyedben

Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara: építménylátogatás a Palotanegyedben

jún 27, 2024 | kamarai hírek

A területi kamara június 20-án csoportos építménylátogatást szervezett Budapestre. A nagybuszt megtöltő létszámú program kamaránk támogatásával valósult meg, a részvételi költségek nagyobbik felét a HBVMK állta.

A látogatás során tárlatvezetéssel megtekintettük a Budavári Palota csodáját, a Szent István termet és a

Budavári Palota és környezetének újjászületését. A Nemzeti Hauszmann Program keretében korhű módon született újjá a Szent István-terem. Belső elrendezése, anyaghasználata, díszítése és bútorzata mindenben az eredeti, hauszmanni elképzelést követi. A tervezést a fennmaradt tervek, vázlatok és fényképek segítették, az építést pedig olyan mesterek végezték országszerte mintegy húsz műhelyben, akik képesek voltak az eredeti anyagok felhasználásával a lehető legpontosabban újra alkotni a díszes berendezést. Az eredeti terem belseje román stílusban készült, ám bizonyos pontokon az alkotók teret engedtek például a magyar ornamentikának, a magyaros jellegnek is. Hauszmann a magyar iparosmesterek legjobbjait gyűjtötte maga köré, hogy együtt alkossák meg a századforduló magyar iparművészetének remekművét. A helyiség berendezésén dolgozott mások mellett Thék Endre, Strobl Alajosés Jungfer Gyula is, a helyiség központi eleme, a monumentális pirogránit kandalló pedig Zsolnay Vilmos gyárában készült.

A Szent István-terem megtekintése után vezetett sétát tettünk a Nemzeti Hauszmann Program keretében megújuló Budavári palotanegyedben, ahol megismerhettük legendás építészünk, Hauszmann Alajos munkásságát, valamint fő műve – a Budapest ikonikus épületegyüttesének számító – Budavári Palota és környezetének újjászületését. A program első lépéseként megtekintettük aHauszmann-sztori című kiállítást, amely bemutatta a program névadóját, Hauszmann Alajost és munkásságát. Ezt követően felkerekedünk, hogy vezetett sétával körbejárjuk Hauszmann fő műve, a Budavári Palota külső helyszíneit. A palotát kísérő, de a második világháború után bontásra ítélt épületek közül a Lovardát, a Főőrséget, a Stöckl lépcsőt és a Hauszmann-féle rámpát immár az eredetihez méltó állapotában csodálhattuk meg. Az egykori királyi rezidencia előterében, a mai Szent György téren napjainkban bontakozik ki a József főhercegi palota és a Honvéd Főparancsnokság, valamint a Dísz téren a Vöröskereszt Egylet egykori székházának sziluettje is. Szintén jelenleg zajlik a palota „A” épületének rekonstrukciója. A sétát vezetőnk mesélt az újjáépítések kulisszatitkairól, szakmai kihívásairól, valamint a fejlesztések eredményeiről, jelenéről és jövőjéről. Milyen mesterfogásai vannak a rekonstrukciós munkának? Hogyan maradhatott meg az eredeti patina a palota impozáns szökőkútjainak szobrain? Mitől lenyűgöző a Lovarda díjnyertes tetőzete? Hol található a budai Vár legromantikusabb, mediterrán hangulatú kertje? Végezetül a kora délutáni órákban a pesti oldalon elköltött ebéddel búcsúztunk el Budától, majd Budapesttől is.

Dr. Czipáné Kovács Mária,
a Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara titkár

kiemelt kamarai hírek

16/2025. (VI. 20.) ÉKM rendelet az állami építési beruházási folyamatban részt vevő tervező és kivitelező közreműködésének értékeléséről

Az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény felhatalmazása alapján elkészült az ÉKM rendelete az állami építési beruházási folyamatban részt vevő tervező és kivitelező közreműködésének értékeléséről.    Az állami építési beruházások rendjéről szóló...

digitális mérnök újság

Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)