21° C
Ma 2026. június 15., hétfő, Jolán és Vid napja van.
21° C
Ma 2026. június 15., hétfő, Jolán és Vid napja van.
Főoldal 5 országjáró 5 Főtáv: geotermikus távhőtermelő projekt indulhat Budapesten

Főtáv: geotermikus távhőtermelő projekt indulhat Budapesten

márc 31, 2021 | országjáró

Geotermikus távhőtermelő projekt indulhat Budapesten, amely évi 21 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátáscsökkenést eredményezhet – közölte a Főtáv Nonprofit Zrt. március 31-én.

 

A közlemény szerint az első, nagyobb léptékű – akár 10-20 MWth kapacitású – geotermikus projekt a Főtáv és az izlandi Arctic Green Energy vállalat együttműködésével valósulhat meg. Egy 20 MWth kapacitással rendelkező létesítmény évente legalább 300-400 ezer gigajoule geotermikus hőenergia termelését tenné lehetővé, amely évente 14-21 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátáscsökkenést és 20-30 ezer kilogramm helyi légszennyező anyag kibocsátás elmaradását eredményezné – írták. Hozzátették: egy ilyen teljesítményű geotermikus kútpár mintegy tízezer átlagos budapesti háztartás éves távhőigényét képes biztosítani.

Az aláírt együttműködési megállapodás a projekt első érdemi szakaszára koncentrál, amely a lehetséges helyszínek feltérképezését, a szükséges engedélyek megszerzését és a teljes műszaki, gazdasági, jogi előkészítést foglalja magában – ismertették. A társaság hosszabb távú célja mintegy 150-200 MWth geotermikus hőtermelő kapacitás létesítése, ezért a Főtáv a későbbiekben is kész hasonló együttműködések kialakítására az Arctic-kal és további, hasonló színvonalú szakmai referenciával rendelkező partnerekkel. (MTI)

Fotó: FŐTÁV

 

interjú

A műszaki kérdések mögött mindig látnunk kell az embert

Egy mérnök számára a hibák előbb-utóbb mindig láthatóvá válnak. Talán ezért sem véletlen, hogy Barna Zsolt közúti közlekedésért felelős államtitkár a közszolgálatban is ugyanazt a szemléletet szeretné képviselni, amit építőmérnökként vallott: gondos előkészítést,...

digitális mérnök újság

Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)