24° C
Ma 2025. június 24., kedd, Iván napja van.
24° C
Ma 2025. június 24., kedd, Iván napja van.
Főoldal 5 egyetemes 5 BME-s diákok építik Magyarország első, 9 kilométeres magasságot elérő kutatórakétáját

BME-s diákok építik Magyarország első, 9 kilométeres magasságot elérő kutatórakétáját

júl 14, 2022 | egyetemes

A BME Aerospace Team első és egyedüli magyar csapatként részt vesz októberben az egyetemi rakétafejlesztés legrangosabb európai versenyén, a European Rocketry Challenge 9000 méteres kategóriájában. A csapat célja, hogy Magyarországon elsőként érjék el kutatórakétájukkal a 9 kilométeres magasságot – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).

 

A projekt során egy egyedi szuperszonikus szuborbitális (a hangsebességnél gyorsabban repülő, Föld körüli pályára nem kerülő) kutatórakéta készül. A rakéta 3 méter hosszú, szilárd hajtóanyagú lesz – olvasható a csapat fő támogatójának közleményében. A BME Aerospace csapatát 2021 szeptemberében hívták életre. A 16 fős csapat (11 férfi, 5 nő) tagjai között szerepel villamosmérnök, mérnökinformatikus, jármű-, gépész- és mechatronikai mérnök, orvos, csillagász, geofizikus, közgazdász, jogász és grafikus. Az egyetemi hallgatók és a terület legnevesebb szakembereinek célja, hogy olyan rakétát tervezzenek és szereljenek össze, amely eléri a 9000 méteres magasságot. 

A csapattagok a versenyig mintegy 15 ezer munkaórát töltenek a projekt megvalósításával. Augusztus közepéig a fejlesztés és a laboratóriumi tesztek zajlanak. Szeptember elejéig tesztelik a rakétát, a szükséges engedélyek megléte és óvintézkedések betartása mellett. Szeptemberben sajtónyilvános eseményre készülnek a rakéta felbocsátásához kapcsolódva. A csapat ezt követően októberben Portugáliában részt vesz az EuRoC 2022 nemzetközi rakétaversenyen, amelyen 25 egyetemi csapat több mint 500 hallgatója méri össze tudását.

Mint írják, a csapat első számú célja a versenyen a Flight Readiness Review és a Launch Readiness Review vizsgálatokon való megfelelés, ezekkel a rakétát biztonságosnak és indíthatónak nyilvánítják a nemzetközi szakértők. Ezt követően minél pontosabban szeretnék elérni a kategória céljaként kitűzött 9 kilométeres magasságot a rakétával. Másik kiemelt céljuk két tudományos kísérlet elvégzése: egy orvosbiológiai, valamit egy légkörfizikai kísérlet kapott helyet az eszközön. A rakétát saját fejlesztésű számítógépes és kommunikációs rendszerrel látják el.

A BME Aerospace csapat küldetését a hazai légi- és űripar képviselői – egyetemek, kutatóintézetek, cégek, állami szereplők – támogatják, továbbá Farkas Bertalan kutatóűrhajós és Besenyei Péter műrepülő világbajnok is személyes támogatásáról biztosította a projektet. (MTI)

kiemelt kamarai hírek

16/2025. (VI. 20.) ÉKM rendelet az állami építési beruházási folyamatban részt vevő tervező és kivitelező közreműködésének értékeléséről

Az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény felhatalmazása alapján elkészült az ÉKM rendelete az állami építési beruházási folyamatban részt vevő tervező és kivitelező közreműködésének értékeléséről.    Az állami építési beruházások rendjéről szóló...

digitális mérnök újság

Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)