Több mint 60 kilométer új nagyfeszültségű villamosenergia-hálózatot telepített a Forest-Vill Kft. tavaly országszerte, ötszörösét a korábbi évek átlagának – közölte a villamosipari és energetikai létesítmények tervezésére és kivitelezésére szakosodott vállalat február 17-én.
A Forest-Vill a 2020 és 2025 között megvalósuló magyar-szlovák közös projekt, a Danube InGrid (Danube Intelligent Grid) részeként részt vett az Észak-Dunántúl villamosenergia-hálózatának megújításában, amelynek keretében Kisbér és Veszprémvarsány, illetve Zirc és Kisbér között két 20 kilométeres szakaszon épített ki 132 kV-os hálózatot. Ennek munkálatai 2024 végén fejeződtek be. A természetvédelmi jelentőségű területen végzett munkálatok során kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatósági szempontok érvényesítésére – jelezték. A természetvédelmi szempontból szintén kiemelten fontos volt a szegedi Fehér-tó és a sándorfalvi Új-halastavak területén a középfeszültségű villamosenergia-hálózat madárvédelmi célú rekonstrukciója.
Az MVM Démász Áramhálózati Kft. megbízásából a Forest-Vill a Sándorfalva és Fehér-tó közötti szabadvezetékes hálózatot elbontotta, és helyette több mint 2,7 kilométer hosszan biztonságos földkábelt épített ki. A 2024 utolsó negyedévében lezárt projekt során a vállalat nagy hangsúlyt fektetett a térségben átvonuló darvak védelmére – ismertették. A szabadvezetékek földkábelekkel történő biztonságos kiváltása nemcsak a madarak védelmét szolgálja, hanem csökkenti a környezeti terhelést, minimalizálja az üzemzavarok számát, és növeli a hálózati megbízhatóságot is.
A Forest-Villnek több jelenleg futó projektje van olyan villamosenergia-elosztóknál, mint a MVM Zrt., E.ON Hungária csoport vagy az OPUS TITÁSZ Zrt., ahol a szabadvezetékekre vonatkozó hálózatépítésben és -átalakításban számos modern madárvédelmi technológia megvalósul – írta közleményében a villamosipari vállalat. (MTI)