15° C
Ma 2025. április 17., csütörtök, Rudolf napja van.
15° C
Ma 2025. április 17., csütörtök, Rudolf napja van.
[the_ad id="33201"]
Konzultáció a villamosenergia-ellátási készültségi tervről

Konzultáció a villamosenergia-ellátási készültségi tervről

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a négyévente esedékes felülvizsgálati eljárás keretében iparági konzultációra bocsátja a magyar villamosenergia-ellátási kockázati készültségi tervét. A MEKH 2025. május 14-ig várja az érintettek észrevételeit...

Együttműködés energetikai tanúsítványok készítésében

Együttműködés energetikai tanúsítványok készítésében

Az Országos Tanúsító Központ egy mérnöki hálózat, amely energetikai tanúsítványok készítésével foglalkozó mérnököket köt össze. Fő feladata, hogy tanúsító szakembereknek szerezzen megbízásokat, és segítse a szolgáltatás gyors és zökkenőmentes lebonyolítását. Az...

Februári mérnök-kalauz

jan 30, 2025 | história

Technikatörténeti érdekességek, programok, műszaki- és mérnöki évfordulók 2025 februárjában.

 

150 éve született Seidner Mihály mérnök

Rimócon, 1875. február 1-én született Seidner Mihály (1875-1968) elektromérnök. Losoncon érettségizett, az ottani magyar állami főgimnáziumban. Szorgalmas megoldója volt az akkor induló Középiskolai Mathematikai Lapoknak és 1894-ben megnyerte a Mathematikai és Physikai Társulat első Tanulóversenyét, elnyerve ezzel a Báró Eötvös I. díjat. A budapesti, majd a charlottenbutgi műegyetemre járt, itt doktorált. Kezdetben Németországban, 1903-tól Magyarországon, a Ganz Villamossági Rt. kísérleti laboratóriumában, később pedig az erőműtervezési osztályon dolgozott. 1920 után Csehszlovákiában több kárpátaljai erőművet tervezett és vezetett. Hazai munkásságából kiemelkedik a villamosgépek folyadékhűtésére vonatkozó találmánya, ennek főleg a kétpólusú turbógenerátorok forgórészeinél való alkalmazása. Az erőművek nagy villamos gépeinek tervezéséért kapott 1959-ben Kossuth-díjat, s lett 1960-ban az MTA levelező tagja.

 

110 éve született Ozorai Zoltán meteorológus

Budapesten, 1915. február 1-én született Ozorai Zoltán (1915-1980) meteorológus. A budapesti tudományegyetem matematika-fizika szakán 1938-ban szerzett tanári oklevelet. 1939 februárjában lépett az Országos Meteorológiai Intézet kötelékébe. Elsősorban az időjárás előrejelzés területén dolgozott, 1947-ben a Prognózis osztály helyettes vezetője, 10 év múlva vette át az osztály vezetését. Intenzíven foglalkozott a Magyarországon jellegzetes szinoptikus helyzetek éves és évszakos gyakoriságával. Ez irányú kutatásai eredménye a Magyarország Éghajlati Atlaszában megjelent nyolc időjárási típushelyzetet bemutató térképsorozata. 1958-ban a ferihegyi előrejelző osztály vezetésére kapott megbízást. Ő vezette be a repülési eligazítás nemzetközi szabályait az operatív munkában, hazai felelőse volt a nemzetközi telekommunikációs kérdéseknek. 1969-ben vette át az Időjárási kutatóosztály vezetését, 1970-től előadott az ELTE TTK-n és az Agráregyetemen. A Magyar Meteorológiai Társaságnak több mint 40 évig volt tagja. A Társaság 1952-ben Steiner Lajos-emlékéremmel tüntette ki.

 

140 éve született Lacsny Árpád mérnök

A Zemplén vármegyei Viktortanyán, 1885. február 2-án született Lacsny Árpád (1885-1917) gépészmérnök. A felsőfokú tanulmányai a BME-en folytatta. 1909-ben a Magyar Államvasutak szolgálatába lépett, ahol a vontatási osztályon, majd az Északi Főműhely kocsiosztályán dolgozott, később a gépkocsiüzem vezetője lett. Ugyanakkor a Heller és Herz gépgyár főkonstruktőre is volt. Nevéhez fűződik az első magyar motoros kocsi üzembe helyezése. Alkotásai közül jelentősebbek még az első magyar dízel-motoros útihenger és az első mechanikus erőátvitelű hazai dízel-mozdony. A járműmotorokkal és motoros járművekkel kapcsolatos műszaki kérdésekről több tanulmánya és önálló munkája jelent meg.

 

180 éve született Schmidt Ágoston tanár

Ferencfalván, 1845. február 3-én született Schmidt Ágoston (1845-1902) piarista rendi matematika-, fizika- és kémiatanár. Tanulmányait Kecskeméten, majd Budapesten végezte. Tanári pályafutását 1864-ben kezdte. Tanított Magyaróváron, Selmecbányán, Temesváron, Kecskeméten, Kolozsváron és Budapesten. Közben elvégezte a tanárképzőt, ahol Jedlik Ányos (1800-1895) bencés rendi fizikus, egyetemi tanár tanítványa volt. 1874-1879 között magántanárként a kolozsvári egyetemen matematikát tanított. Ő tartott először órákat az egyetemen számelméletből, komplex függvényekből, lineáris algebrából, analitikus mértanból, elliptikus függvényekből, valószínűségszámításból és matematikatörténetből. Igen értékesek a tankönyvei, tankönyv fordításai és tankönyv-szerkesztői tevékenysége.

 

Közlekedési szakmai továbbképzés

A Budapesti és Pest vármegyei Mérnöki Kamara „Előfeszített vasbetonaljak tervezése” címmel február 3.-án rendez ONLINE szakmai továbbképzést. Bővebb infó: https://bpmkkepzesek.hu/

 

Gáz- és olajipari szakmai továbbképzés

A Budapesti és Pest vármegyei Mérnöki Kamara „GMBSZ változásai” címmel február 4.-én rendez ONLINE szakmai továbbképzést. Bővebb infó: https://bpmkkepzesek.hu/

 

125 éve született Koromzay Vilmos építészmérnök

Budapesten, 1900. február 4-én született Koromzay (született: Klucsik) Vilmos (1900-1988) építészmérnök, a Magyar Királyi Posta Vezérigazgatóságának építésze, később a Magyar Államvasutak építésze, illetve több középület tervezője, a magyar art deco építészet jeles képviselője.

 

Magyar rádiótechnikai fegyvernem napja

Az először 1994-ben megtartott rádiótechnikai napon a szakemberek arra a bravúrra emlékeztek, hogy Bay Zoltán fizikus, feltaláló, az Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt. műszaki igazgatója, laboratórium-vezetője és neves szakemberekből álló kutatócsoportja 1946. február 6-án saját fejlesztésű radarral, – a világon akkor egyedülálló eljárással – megmérte a Föld és Hold közötti távolságot. A feladat nehézségét az adja, hogy a radaregyenlet szerint a visszaérkező jel teljesítménye a távolság negyedik hatványával csökken, ezért a kb. 380.000 km-es Föld-Hold-távolságot oda-vissza megtett rádiójel annyira legyengült, hogy nem lehetett kiszűrni a zajból. Bay Zoltánék úgy oldották meg ezt a feladatot, hogy egy periodikusan ismétlődő jelsorozatot bocsátottak ki, a visszaérkező jeleket összegezték, és az így felerősödött jel már mérhetővé vált. Mivel az adóberendezésük teljesítménye korlátozott volt, az impulzusok hosszabbításával növelték a kisugárzott energiát, de emiatt pontos távolságmérést még nem tudtak végezni. E kiváló műszaki esemény tekinthető a magyar űrtevékenység kezdetének, és a rádiótechnikai fegyvernem napjának is.

 

250 éve született Bolyai Farkas matematikus

Az erdélyi Bolyán, 1775. február 9-én született Bolyai Farkas (1775-1856) matematikus, fizikus, sokoldalú műszaki alkotó, polihisztor-tudós. Nevéhez több értékes magyar nyelvű matematika- és fizikatankönyv megírása fűződik. Latin nyelvű Tentamen című kétkötetes munkája (1832–33) kora legmagasabb szintű magyarországi matematikai szakkönyve volt. E mű első kötetének függelékeként jelent meg fia, Bolyai János (1802-1860) matematikus, hadmérnöknek az abszolút geometriáról írt 26 oldalas munkája, amely világszerte elismertté tette a Bolyai nevet. A magyar akadémikus, Bolyai Farkas barátja és levelezőtársa volt a matematika fejedelmének, Johann Carl Friedrich Gauss (1777-1855) professzornak. Polihisztorságát elég meggyőzően illusztrálja, ha felsoroljuk, hogy a matematikán kívül még mi mindennel foglalkozott sikerrel életében: szépirodalom, természettudományok, műszaki, gyakorlati kérdések (borászat, gyógyszerészet, kályha- és kemenceépítés), mezőgazdaságtan (erdészet, gyümölcstermesztés), néprajz, zeneelmélet. Fiával közös szobra Marosvásárhelyen áll, a róla elnevezett líceum előtt, a róluk elnevezett téren.

 

100 éve született Szabó György mérnök

Kisvárdán, 1925. február 9-én született Szabó György (1925-1988) építészmérnök, gazdasági mérnök. A felsőoktatási beruházások területein alkotott maradandót. 1970-1985. között a BME műszaki fejlesztési, üzemeltetési és karbantartási osztályait vezette.

 

125 éve született Ajtay Zoltán Endre mérnök

Zilahon, 1900. február 11-én született Ajtay Zoltán Endre (1900-1983) mérnök, Kossuth-díjas feltaláló. 1926-ban szerzett diplomát Sopronban, a Bányászati és Erdészeti Főiskolán. Szakmai pályáját 1923-ban Környebányán, a „Hungária Kőszénbányászat Hauser Lipót és Tsa. Rt.”-nél kezdte. 1929-ben a cég – a környei szénvagyon kimerülése miatt – Pilisszentivánon nyitott új bányaüzemet: ott foglalkoztatták tovább előbb főmérnökként, később felelős üzemvezetői megbízatással. 1936 áprilisától – e bánya leállítását követően – a „Magyar Bauxitbánya Rt.”-nél helyezkedett el főmérnöki, később bányaigazgatói posztot betöltve. A II. Világháború befejezése után ismét Pilisszentivánon kapott munkát, mint a bányaüzem vezető főmérnöke. 1948-1950 között a dorogi szénmedence körzetfőnökének nevezték ki, később pedig mint vezérigazgató tevékenykedett. 1951-1955 között a „Bánya- és Energiaügyi Minisztérium”, későbbi nevén „Nehézipari Minisztérium” főosztály-vezetője volt. 1955 nyarán a „Bányászati Kutató Intézet” igazgatójává nevezték ki – e posztot töltötte be 1966-ban történt nyugdíjba vonulásáig. Számos találmánya közül kiemelhető a jövesztőkaros, F-típusú fejtő-rakodógép, és a vízbetörések elzárására szolgáló faszegmensekből készített gömbgát. 1938-1970 között mintegy 40 magyar és 15 idegen nyelvű szakcikke jelent meg; 5 szakkönyvnek volt társszerzője, közülük kettőnek szerkesztője is. Három cikluson át a „Bányászati és Kohászati Lapok” szerkesztőbizottságának tagjaként is tevékenykedett.

 

Építési szakmai továbbképzés

A Budapesti és Pest vármegyei Mérnöki Kamara „Elektronikus építési napló ismeretek” címmel február 12.-én rendez ONLINE szakmai továbbképzést. Bővebb infó: https://bpmkkepzesek.hu/

 

InfoShow kiállítás, konferencia és szakmai továbbképzés

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület és az Elektromos-ipari Magánvállalkozók Országos Szövetsége „Biztonságos szerelés, okos megoldásokkal” mottóval Budapesten, a Lurdy Házban február 13.-án rendez kiállítást és konferenciát, a BPMK pedig továbbképzést az Elektrotechnikai, valamint a Hírközlési és Informatikai Tagozat tagjainak. Infó: https://bpmkkepzesek.hu/ és https://infoshow.mee.hu/jelentkezes

 

225 éve született Brassai Sámuel erdélyi tudós

Torockón, 1800. február 13-án született Brassai Sámuel (1800- 1897) sokoldalú erdélyi tudós, aki unitárius lelkész apja felügyeletével, az önképzés módszerével tanult gyermekkorában; csak 13 éves korában került nyilvános iskolába. Később arisztokrata családoknál nevelősködött, majd 1837-ben a kolozsvári unitárius kollégium filozófia tanára lett. 1848-49-ben lelkesen szolgálta a forradalom és szabadságharc ügyét, ezért annak leverése után egy ideig bujdosnia kellett – juhásznak állt. 1860-ban az Erdélyi Múzeum Egylet igazgatójává választották. 1872-ben az akkor alapított kolozsvári tudományegyetem „elemi mathesis” tanszékének élére nevezték ki. Csak 84 éves korában vonult nyugdíjba. Sokoldalúságára jellemző, hogy művelte a botanikát, mennyiségtant, nyelvtudományt – még szanszkrit nyelvet is tanított –, logikát, közgazdaságtant és pedagógiát. A különböző szakágakról elemi szintű tankönyveket, ismeretterjesztő műveket írt. Jelentősek voltak oktatási és nevelési reformtörekvései.

 

Épületgépészeti szakmai továbbképzés

A BPMK „Fűtési / hűtési rendszerek szabályozási kérdései. Szivattyúüzem optimalizálása” címmel február 17.-én rendez ONLINE szakmai továbbképzést. Bővebb infó: https://bpmkkepzesek.hu/

 

120 éve született Péter Rózsa matematikus

Budapesten, 1905. február 17-én született Péter Rózsa (1905-1977) matematika-fizika szakos tanár, a XX. századi magyar matematika nagy alakja, aki kiemelkedőt alkotott kutatóként, pedagógusként és egy világsikerű matematika-népszerűsítő könyv szerzőjeként is. Fő kutatási területe a rekurzív függvények, a kiszámíthatóság fogalmának elemzése lett. Munkájának egyik eredménye az volt, hogy az 1932-es zürichi nemzetközi matematikai kongresszuson tartott előadása alapján a fenti területet a matematika önálló ágának fogadták el. 1951-ben írta meg – német nyelven – a tárgykörben első, világsikert arató monográfiáját. 1952-ben védte meg Budapesten akadémiai doktori értekezését, elsőként a magyar matematikusnők közül. Munkásságának későbbi időszakában a rekurzív függvények szóhalmazokon vett általánosításai érdekelték. E vizsgálatainak a számítógépeknél számos alkalmazása van; ezekről közvetlenül halála előtt jelent meg második jelentős monográfiája.

 

160 éve született Hudacsek József mérnök

Brünnben, 1865. február 19-én született Hudacsek József (1865-1951) géplakatos, gépszerkesztő, gépészmérnök, aki 1890-ben költözött Budapestre. Láng László gépgyárában dolgozva jelentős része volt a reverzálható ikergőzgép szerkesztésében és szerelésében. 1893-95 között cséplőgépek hajtásához kis teljesítményű gőzlokomobilt tervezett. 1895-ben a Röck gépgyár főmérnöke lett. Itt szerkesztette saját találmánya alapján a gőzgépek hatásfokát javító szelepes vezérművet. 1910-16 között a Höcker testvérek gyárában kazánszerkesztéssel, majd a Herkules Művek gépgyárában fűrész-berendezések, asztalosipari gépek tervezésével foglalkozott. 1926-tól a Budapest-Salgótarjáni Gépgyár Rt-nél excenter préseknek, téglagyári gépeknek, folyton-égő kályháknak és azok gyártószerszámainak terveit készítette. 1950-ben került a Mintagépgyárba, ahol idős kora ellenére is nagy aktivitással dolgozott. Utolsó munkája egy fejes-csavar automatasajtó terve volt.

 

150 éve született Haltenberger Samu mérnök

Kassán, 1875. február 20-án született Haltenberger Samu (1875-1956) gépészmérnök. Diplomáját a budapesti József Műegyetemen szerezte. Mint fiatal mérnök megszervezte a posta automobilizálását. A század elején tagja volt a fővárosi tanács közlekedési bizottsága ún. házi bizottságnak, amely a főváros kezelésében levő vállalatokat látta el gépjárművekkel és gondoskodott az autóközlekedés fejlesztéséről. 1912-től az első magyar autógyárnak, a Magyar Automobil Rt. Aradnak (MARTA) volt a vezérigazgatója. Közreműködött a budapesti autótaxi-közlekedés megindításában. 1913-tól az autótaxi-vállalat igazgatója, majd vezérigazgatója. A Magyar Vasutak Autóközlekedési Rt. (MAVART) a későbbi MÁVAUT, ill. VOLÁN jogelődjének egyik alapítója. Ő tervezte a MAVART Lőportár utcai garázsát.

 

310 éve nevezték ki az udvari kamara első mérnökét

Fortunato de Prati (közismert neve: Prati Fortunatus) olasz mérnök személyében 1715. február 21-én kinevezték a Magyar Udvari Kamara első állandó mérnökét, aki architektúrát és geometriát tanult, német és olasz területen szerzett gyakorlatot. A kamarai felügyelet alatt álló erőd, kastély, harmincad-hivatal és más épületek felülvizsgálatát, felügyeletét, a mesterek munkájának ellenőrzését kapta feladatul. Önálló mérnöki feladatok is végzett: kőhidakat, utakat is épített. Kenderes határában, a Kakat-híd mellett látható kőoszlop hazánk egyik legrégibb közlekedéstörténeti emléke. A községhez tartozó Bánhalma, ahol áll, a XVIII- XIX. században az országos közlekedésben igen fontos szerepet töltött be: itt vezetett át az Erdélytől Pestig vezető ún. só-út. Nemcsak a só-fuvarozás, de hadi szállítások, háború esetén a hadsereg felvonulása szempontjából is nagy jelentőséggel bírt. Különösen kritikusnak számított a bánhalmai szakasz, ugyanis a Tisza árvizei a Kakat-ér medrében lezúdulva tavasszal és ősszel szinte járhatatlanná tették a vidéket. A Rákóczi-szabadságharc után Fortunato de Pratit bízták meg az újra használatba vett só-út jelentősebb átkelőhelyeinek kiépítésével, aki a kisebb fahidakat kőhidakkal helyettesítette, s a legnagyobbat, egy háromnyílású, 37-38 méter hosszú átjárót 1723-ban Bánhalmánál építette meg.

 

100 éve született Pintér Béla építész

Budapesten, 1925. február 23-án született Pintér Béla (1925-1992) kétszeres Ybl-díjas építészmérnök, számtalan köz- és lakóépület tervezője, akinek legismertebb alkotása a budapesti Hilton Szálló (1973) volt. Egyetemi évei után a Városépítési Tervező Vállalat, az Ipari Épülettervező Vállalat, 1952-től a Középület-tervező Vállalat építész-tervezője volt. (Nyitóképünkön a Hilton Szálló alapozása – Fortepan fotó)

 

90 éve született Bársony András mérnök

Budapesten, 1935. február 28-án született Bársony András (1935-1984) villamosmérnök, főiskolai tanár. Az Egyesült Izzólámpa és Villamos Rt.-ben dolgozott. Tudományos munkái és publikációi jelentek meg német nyelven is az ipari folyamatok méréstechnikájával, műszerezettségével, mérési adatgyűjtéssel és adatfeldolgozással kapcsolatban.

 

Budapesti Mérnökbál

A Magyar Mérnöki Kamara, valamint a Budapesti és Pest vármegyei Mérnöki Kamara február 28-án a Corinthia Budapest Hotelben rendezi az idei mérnökbált. E bál hagyományosan a mérnökség legfontosabb éves társadalmi eseménye, ahol a mérnök szakma szakterületeinek jeles szakemberei, cégvezetői, szakmai- és társadalmi szervezetek képviseltetik magukat. Bővebb infó: www.mmk.hu

 

 

Felhasznált irodalom:

MMK Történeti (Bizottság) Munkacsoport: Magyar mérnökök évfordulói 2025-ben
Internet: mmk.hu/kamarai/historia

Évfordulóink a műszaki és természettudományokban
MTESZ Tudomány- és Technikatörténeti Bizottsága sorozatának egyes kötetei

História – Tudósnaptár – Természettudósokhoz kapcsolódó évfordulók
Internet: tudosnaptar.kfki.hu/historia

Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) Informatikatörténeti Fórum
Internet: itf.njszt.hu

Dr. Hajtó Ödön: A mérnöki hivatásért
2021. – Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara

Nagy Ferenc szerk.: Magyar tudóslexikon A-tól Zs-ig
1997. – BETTER – MTESZ – OMIKK

Kenyeres Ágnes szerk.: Magyar Életrajzi Lexikon I-IV. 1967-1990. – Akadémiai Kiadó
Internet: arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-magyar-eletrajzi-lexikon-7428D/

Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) és
a jogelőd Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) kiadványai

Mérnök Újság (MÚ) és MÚ Online História rovat (Magyar Mérnöki Kamara)
Internet: mernokvagyok.hu és mernokvagyok.hu/blog/category/historia

Mérnöki évfordulók, emléknapok és programok – 2014. január 1-től havi bontásban
Internet: mmk.hu/kamarai/historia

EMT Tudomány- és Technikatörténeti Konferenciák kiadványai
(Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság) Internet: ttk.emt.ro

Fejér László szerk.: Vizeink Krónikája (Vízügyi múzeum 2001.)
Internet: library.hungaricana.hu/hu/view/VizugyiKonyvek_067/?pg=0&layout=s

A Magyar Hidrológiai Társaság kitüntetettjei 1917-2017 között (MHT, 2019.)
Internet: hidrologia.hu/mht/letoltes/LEXIKON_WEB.pdf

Kozák Péter író, szerk.: © Névpont, 2022. Nemzeti életrajzi adatbázis, virtuális sírkert
Internet: nevpont.hu/

Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár: Magyar Tudós Tárlat – életrajzok
Internet: mezogazdasagikonyvtar.hu/a-gyujtemeny/elektronikus-forrasok/magyar-tudostarlat-eletrajzok

Egyéb szakmai életrajzok és műszaki források

 

Készítette: Sipos László József villamosmérnök, minőségügyi szakmérnök

Magyar Mérnöki Kamara (MMK) Történeti (Bizottság) Munkacsoport tagja

Konzultáció a villamosenergia-ellátási készültségi tervről

Konzultáció a villamosenergia-ellátási készültségi tervről

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a négyévente esedékes felülvizsgálati eljárás keretében iparági konzultációra bocsátja a magyar villamosenergia-ellátási kockázati készültségi tervét. A MEKH 2025. május 14-ig várja az érintettek észrevételeit...

Együttműködés energetikai tanúsítványok készítésében

Együttműködés energetikai tanúsítványok készítésében

Az Országos Tanúsító Központ egy mérnöki hálózat, amely energetikai tanúsítványok készítésével foglalkozó mérnököket köt össze. Fő feladata, hogy tanúsító szakembereknek szerezzen megbízásokat, és segítse a szolgáltatás gyors és zökkenőmentes lebonyolítását. Az...