A Cement Világszövetség előrejelzése szerint a cement és a klinker iránti globális kereslet a korábban vártnál nagyobb mértékben fog csökkenni 2050-re a változó piaci trendek és a fenntartható anyagok fejlődésének köszönhetően. A „cement- és klinker igény hosszútávú előrejelzése” című dokumentumban a Szövetség azt predesztinálja, hogy a cementfelhasználás 2050-ig világszerte a jelenlegi évi 4,2 milliárd tonnáról évi 3 milliárd tonnára csökken. A Cement Világszövetség szerint, a klinker iránti kereslet – amely a portlandcement fő összetevője, és nagy mennyiségű CO2-t termel – szintén csökkenni fog, évi 2,8 milliárd tonnáról kevesebb mint 1,9 milliárd tonnára.
A csökkenő kereslet a kínai építkezések lassulásával függ össze
A Szövetség és vezetője, Ian Riley nyilatkozata alapján a regionális cement-, és klinker-keresleti trendeken, különösen a kínai felhasználás csökkenésén, valamint az egyes országok népességnövekedésének stagnálása okán csökkent az új városok építése. „A cement és a klinker iránti kereslet csökkenését több tényező is befolyásolja” – nyilatkozta a szakember a Dezeen-nek. „A lassuló infrastrukturális és magasépítési tevékenység az olyan piacokon, mint Kína, jelentősen csökkentette a fogyasztást, ahol a kereslet a 2020-as évi 2,4 milliárd tonnáról már most évi 1,8 milliárd tonnára esett vissza. A fejlett régiók csökkenő vagy stabilizálódó népessége csökkentette a nagyszabású új fejlesztések iránti igényt, ami még inkább hozzájárul a kereslet csökkenéséhez.” Riley azt is elmondta, hogy a klinker alternatívái és a kiegészítő cementtartalmú anyagok (SCM) terén elért fejlesztések segítettek csökkenteni a szén-dioxid-intenzív klinkertől való függőséget. „A szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének ösztönzése segíti az alternatív anyagok, az optimalizált konstrukciók és a hulladék minimalizálására irányuló stratégiák alkalmazását” – mondta. „A klinkermentes cementek és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású alternatívák kifejlesztése szintén kulcsszerepet játszik ebben az átmenetben. Az előrejelzések szerint a klinker iránti kereslet a 2024-es évi 2,8 milliárd tonnáról 2050-re kevesebb mint 1,9 milliárd tonnára, esetleg akár egymilliárd tonnára is csökkenhet, az SCM-ek és alternatív kötőanyagok elfogadásának, illetve elterjedésének ütemétől függően” – folytatta Riley. Az elemzés a klinker folyamatos csökkenését feltételezi az SCM-ek nagyobb rendelkezésre állásának és a technológiai fejlődésnek köszönhetően.
A cementipar példátlan átalakuláson megy keresztül
A Cement Világszövetség azért tette közzé fehér könyvét, hogy pontos áttekintést adjon a globális cement- és klinker felhasználásról, és tájékoztassa az épített környezet szakembereit az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású építési gyakorlatok tervezéséről. „A cementipar példátlan átalakuláson megy keresztül” – mondta Riley. „Ahogy a dekarbonizált jövő felé haladunk, a cement és klinker iránti valódi kereslet megértése kritikus fontosságú annak biztosításához, hogy az irányelvek, technológiák és beruházások igazodjanak a valósághoz. A fehér könyv célja, hogy az iparági vezetők és a politikai döntéshozók számára a hatékony és fenntartható tervezéshez szükséges tisztánlátást biztosítsa.” Riley reméli, hogy a jelentés megállapításai arra ösztönzik majd az építész- és építőipari szakmákat, hogy a projektek szénlábnyomát tovább csökkentsék a minimális betonnal való tervezéssel és az olyan alacsony szén-dioxid-kibocsátású építőanyagok, mint például a tömeges faanyagok és a geopolimerek alkalmazásával. „A cementigény csökkenése a fenntarthatóbb építészeti gyakorlatok felé való elmozdulást jelzi, beleértve az innovatív anyagokat, az optimalizált terveket és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését. Az alacsonyabb cement- és klinker igény közvetlenül hozzájárul az építési projektek szén-dioxid-kibocsátásának csökkentéséhez, ami összhangban van a globális fenntarthatósági célokkal. Ez az átmenet lehetőséget kínál környezetbarátabb épületek létrehozására és az építés hosszú távú környezeti hatásainak csökkentésére” – folytatta Riley.
A Globális Cement és Beton Szövetség a novemberi COP29 konferencián bejelentette az alacsony szén-dioxid-kibocsátású betonra és cementre vonatkozó elveket. Az év elején kutatók kidolgoztak egy módszert a cementhulladék újrahasznosítására, hogy alacsony szén-dioxid-kibocsátású betont állítsanak elő.
Forrás: https://www.dezeen.com/2024/12/16/world-cement-association-report-2050/