A BME fenntartóimodell-váltásának finanszírozási, munkaügyi, pénzügyi és szervezeti, működési részletein dolgoznak a műegyetemi vezetők és szakértők részvételével decemberben létrejött munkacsoportok. Az oktatási, nemzetközi, tudományos és kutatási tevékenységgel kapcsolatos célokról és feladatokról rektorhelyettesi fórumokon tájékozódhatnak a munkatársak – közölte honlapján a BME.
Az intézmény kommunikációs igazgatósága azt írta: Charaf Hassan rektor felkérésére négy munkacsoport kezdte meg a munkát a fenntartóimodell-váltással kapcsolatban 2024 decemberében. A fenntartóváltás munkaügyi hátterét kidolgozó, előkészítő munkacsoportot Huszti Zoltán humánerőforrás-igazgató vezeti. A csoportban a Közalkalmazotti Tanács képviselője is helyet kapott. A gazdálkodási, pénzügyi folyamatok átalakításával a Riczel Zsuzsanna pénzügyi igazgató által vezetett munkacsoport foglalkozik. A feladatfinanszírozás alapját képező, 2023-ban rögzített indikátorvállalások aktualizálásán Varga István, a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar dékánja által vezetett munkacsoport dolgozik. A fenntartói irányítás, a fenntartó és az egyetem közötti hatáskörmegosztás, valamint a szervezeti és működési rend és vezetési szerkezet reformja és a szervezeti felépítés kialakítása Charaf Hassan felügyeletével folyik.
A BME munkatársai a következő hetekben rektorhelyettesi fórumsorozaton kapnak tájékoztatást az oktatási, a kutatási és innovációs, a nemzetközi, valamint a tudományos területeket érintő tervezett változásokról és célokról. A rektor a szenátus 2024. december 16-i ülésén számolt be a jelenlegi fenntartóval folytatott első egyeztetésről, amelyen átadta a szenátus ez ügyben született határozatát. A BME tárgyalódelegációjának Charaf Hassan mellett tagja Verseghi-Nagy Miklós kancellár, Bihari Péter oktatási rektorhelyettes, Rózsa Szabolcs, az Építőmérnöki Kar dékánja, Hős Csaba, a Közalkalmazotti Tanács elnöke és Lévai Imre, az Egyetemi Hallgatói Képviselet elnöke.
A BME Szenátusa december 9-i rendkívüli ülésén szavazta meg a rektor és a kancellár előterjesztését a fenntartóváltás kezdeményezéséről. Az új működési keretrendszerben az egyetem fenntartói joga egy, az állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerül. Az új működési modellben a BME által kezelt ingó és ingatlan vagyon állami tulajdon marad, de vagyonkezelési jogát határozott, hosszú időtartamra a Műegyetem kapja meg. Kétéves, intenzív tárgyalási folyamat eredményeképpen jutott el a BME igényeire és sajátosságaira szabott keretrendszerről hozott szenátusi döntésig a Műegyetem. (forrás: bme.hu)