Magyarország a közép- és délkelet-európai energetikai összeköttetések erősítését célzó munkacsoport (CESEC) soros elnökeként elkötelezett az ipari versenyképesség és a kibocsátás-csökkentés egyensúlyának megteremtése mellett – jelentette ki az energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár a Mol csoport százhalombattai finomítójában szakmai látogatást tett európai energiaügyi miniszterek előtt.
A CESEC miniszteri találkozóját október 28-29-én tartották meg Budapesten az Európai Bizottság szervezésében, az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége közreműködésével. Steiner Attila kiemelte az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése terén elért jelentős magyar eredményeket, amelyeket a gazdasági teljesítmény növekedésével párhuzamosan sikerült elérni. Rámutatott a napenergia terén elért eredményekre, valamint az energiatárolás és a hálózat rugalmasságának javítására is. Kitért a földgázfogyasztás és az infrastruktúra kihívásaira, valamint Magyarország hidrogénstratégiájára, amelynek célja az ipari hidrogéntermelés környezetbaráttá tétele. Magyarország 2021-ben fogadta el hidrogénstratégiáját az ipari hidrogénfogyasztás „zöldebbé tételének” elsődleges céljával. Az előállított hidrogén később közlekedési célokra és potenciálisan még tárolási célra is alkalmas lehet. A technológia azonban egyelőre nem versenyképes a hagyományos technológiákkal.
A Mol csoport áprilisban átadott 10 megawatt kapacitású százhalombattai zöldhidrogén-üzeme a nyár végén kezdte meg a termelést. A létesítmény megújuló forrásból származó elektromos árammal bontja a vizet hidrogénre és oxigénre, és évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít elő.