Magyar matematikusok azonosítottak új geometriai alakzatokat
szept 11, 2024 | egyetemes
A HUN-REN és a BME közös Morfodinamika Kutatócsoportja az Oxfordi Egyetemmel együttműködésben fedezett fel új, univerzális formaosztályt.
Sokáig rejtély volt, hogyan fejlődtek a természetben azok a geometriai alakzatok, amelyek hézagok és éles csúcsok nélkül töltik ki a teret – ilyenek vannak például a tengeri csigáspolip héjában, az emberi izomsejtekben vagy a szervek belsejét borító hámsejtekben. Magyar matematikusok, a többek között a Gömböc egyik feltalálójaként is ismert Domokos Gábor vezetésével, nemzetközi együttműködésben megtalálták a választ, felfedezésüket pedig a PNAS Nexus folyóiratban publikálták.
Az új univerzális formaosztály a „lágy cellák” nevet kapta. A kutatók által definiált modellel leírható, hogy miként alakulnak ki és növekednek az élő szövetekben a különböző mintázatok, miért részesíti ezeket előnyben a természet. A lágy cellák alaposabb megismerése magyarázatot adhat egyebek mellett az egyik legelterjedtebb biológiai formafejlődési folyamatra, a növények gyökereinek növekedésére is – állítja a HUN-REN-BME Morfodinamika Kutatócsoport vezetője, a BME Építészmérnöki Kar Morfológia és Geometriai Modellezés Tanszék kutatóprofesszora.