-1° C
Ma 2025. január 22., szerda, Vince és Artúr napja van.
-1° C
Ma 2025. január 22., szerda, Vince és Artúr napja van.

Az állami infrastrukturális beruházásokat újra kell indítani

nov 23, 2023 | fókusz

Újra kell indítani az állami infrastrukturális beruházásokat és a lakásépítéseket, a vállalati szektorban pedig gyárfejlesztésekre van szükség, ezek jelenthetnek majd piacot 2025-2026-ban az építőiparnak – mondta az építési és közlekedési miniszter november 23-án Budapesten.

 

Lázár János az Új világ küszöbén című Országos Építőipari Konferencián közölte, az Építési és Közlekedési Minisztérium célkitűzése, hogy az állami beruházásokat magyar vállalkozások valósítsák meg, ezért hozták létre az állami építési beruházások rendjéről szóló törvényt. Ennek érdekében az építésgazdaság területén patrióta politikára van szükség, ami védi a nemzeti érdeket, de a minőséget és a hatékonyságot is fontosnak tartja. Ezért – a korábbi sajtótájékoztatóhoz hasonlóan – hangsúlyozta, hogy külföldi építőipari és a külföldi építőanyag-gyártó kapacitásnak nem sok helye van az országban, az a legjobb, ha „ezt a területet visszafoglaljuk”. A miniszter egyúttal a konferencián megköszönte a 150 ezer építőipari vállalkozásnak az együttműködést az elmúlt 13 évben. Felidézte, hogy Magyarország GDP-je a 2010-ben mért 27 ezermilliárd forintról, 2023-ra 66 ezermilliárd forintra emelkedett. Ezen felül szintén 2010-hez képest 1 millióval nőtt a foglalkoztatottak száma. Magyarország átlagos fejlettségi szintje pedig elérte és meghaladta az Európai Unió fejlettségi színvonalának 80 százalékát. Lázár János úgy ítélte meg, hogy mindebben nagyon komoly szerepe volt az építési vállalkozásoknak, amelyek hozzájárultak a gazdaság élénkítéséhez. Hiszen az elmúlt 12 évben csak a magyar állam mint megrendelő – amely a megrendelői piac 30-35 százalékát fedi le – 28 ezermilliárd forintot költött el.

Már az ÉKM felállítása is jelezte, hogy a kormány számára fontos az építőipar, amelynek szerepe van abban, hogy az ország erősebb és stabilabb legyen a következő időszakban. Mindez pedig azért fontos, mert Magyarország a 2010-es éveket megnyerte, hogy a 2020-as éveket is megnyeri-e, az még „nem lejátszott meccs” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a 2020-as években felértékelődött az egyes országok mérete és az, hogy mekkora erőt tud felmutatni és milyen gazdag. Lázár János szerint „nem vagyunk elég nagyok, nem vagyunk elég sokan”, ezért „négyzetre kell emelni” azt az intenzív családtámogatási politikát, amelyben arra ösztönzik a családokat, hogy még több gyerek szülessen az országban. Ezen felül Magyarországon elengedhetetlen a hadsereg fejlesztése és a hadiipar újjászervezése, ugyanis a 21. században az is számít, hogy mekkora hadsereggel és önvédelmi képességgel rendelkezik egy ország – tette hozzá. (MTI)