Az orosz-ukrán háború februárban felforgatta az európai és a hazai gázpiacokat. Míg a hónap első felében a spot árak 80 €/MWh körül ingadoztak, az háború kitörése után az árak megugrottak, mivel a piaci szereplők az orosz források csökkenését árazták. A földgázszállításokat érintő szankciók elfogadására ugyanakkor a hónap végéig nem került sor, így az árak kismértékben konszolidálódtak – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) februári földgázpiaci jelentéséből.
Az orosz kereskedelmi áramlások várt leépülése és emiatt a globális földgáz- és kőolajkínálat szűkülése minden energiahordozó árát növelte. A 2023. éves földgáztermék árát befolyásoló tényezőárak közül februárban a szén euróban mért ára 30,5%-kal, az olaj ára 6,2%-kal növekedett.
Mivel egy jövőbeli potenciális forrásszűke erősebben érinti az orosz gázimportra jobban rászoruló régiót, a magyar gázpiacon nagyon alacsony forgalom mellett a nyugat európai piacokat jelentősen meghaladó feláron lehetett gázhoz jutni. A piac az orosz források szűkösségével kapcsolatos kockázatokat tartósan beárazta, a 2023-as éves termék ára 60 €/MWh fölé emelkedett.
Jóllehet a piaci szereplők az orosz források elapadását árazták, a Gazprom európai szállításai emelkedtek a háború kitörése után. Az orosz szállítás növekedése érintette valamennyi vezetékes ellátási pontot. Az európai LNG import ugyanakkor némileg csökkent a januári csúcsértékhez viszonyítva.
Februárban a napi átlaghőmérséklet 4,7 °C volt, magasabb a korábbi négy év átlagos értékénél. A hazai földgázfelhasználás (13,1 TWh) az előző évihez képest 6%-kal csökkent. A hőmérséklet- és munkanaphatásokat figyelembe véve a havi átlagfogyasztás az előző évihez képest 3%-kal nőtt. A csúcsnapi felhasználás 547 GWh-t tett ki, ami jóval alacsonyabb volt, mint az előző évi hidegebb februárban.
Tavaly februárhoz képest idén kisebb mértékben volt szükség a tárolói készletek felhasználására, így március elején még 16 TWh készlet volt a hazai tárolókban. A kisebb kitárolást az tette lehetővé, hogy a szlovák, román és osztrák pontokon is emelkedett az importált földgáz mennyisége.