Tulajdonképpen mi ennek az alagútprojektnek a legbonyolultabb, műszaki értelemben is a legnagyobb kihívást jelentő része?
Ha egyszóval kell válaszolnom: a talajmechanika. Bármennyire alapos is volt az engedélyezési terv készítője, vagy bármennyire jó volt a kiviteli terv talajmechanika része, folyamatosan ütközünk bele előre nem látható problémákba, egyszerűen a geológiai viszonyok változékonysága miatt. Sajnos a pandémiai is sújtotta a csapatot. Vírusfertőzésben elhunyt az alagút vezető tervezője, Pethő Csaba kollégánk, akit rendkívül nehéz volt pótolnunk.
Milyen talaj-, illetve kőzetrétegeken kell átküzdeniük magukat?
Agyagos rétegek keverednek homokköves konglomerátumokkal, illetve laza apró kavicsos homokkal, változó cementálságú anyaggal. Általában 15-30 cm-es rétegekben gyönyörűen kirajzolódik a geológia. Három elkülöníthető módszert alkalmazunk, attól függően, milyen kemény a géplánc előtt álló talaj: az agyagos, lazább anyagot kotró géppel szedjük ki, amikor egy kicsit keményebb kőzettel van dolgunk, bontókalapáccsal dolgozunk, a legkeményebb konglomerátumnál pedig ún. frézerrel, vagy marófejjel fejtünk. Ez a fajta változatosság alapvetően meghatározza a haladási sebességet. Persze folyamatos előre haladásról nem beszélhetünk, hiszen állandó előbiztosítást kell alkalmaznunk, ami lehet előtűző nyárs, pátrialemez vagy csőernyő.
Hova kerül ez a rengeteg kiszedett anyag?
Az alagútból összesen 200 ezer köbméternyi talaj fog kikerülni. Előzetesen úgy gondoltuk, az egész mennyiséget deponálás után fel tudjuk használni útépítéshez. Erről aztán hamar le kellett tennünk. A fejtési technológiából adódóan a talajrétegek keverednek. Egy agyagos talajt nem lehet útépítésre felhasználni, de még azokat a homokos-homokköves anyagokat sem feltétlenül, amik alkalmas lennének töltésépítésre, a konglomerátumok miatt ugyanis ezeket is kezelni kell. Vagyis elég jelentős háttérmunka szükséges ahhoz, hogy ennek a 200 ezer köbméternyi talajnak bizonyos részét felhasználhassuk az építési projekt más munkarészeinél.
Úgy tudjuk, elvárt volt a mozgás- és deformációmonitoring-rendszer kiépítése…
Nagyon bölcsen döntött úgy a kiíró, hogy a tender során külön fejezetet hagyott a teljes mértékben automatizált monitoring rendszernek, noha ennek kiépítése és üzemeltetése kivitelezőként rengeteg plusz energiát jelent. Az elsődleges szerkezet állékonyságát a kiépített geodéziai monitoringrendszer követi nyomon, amely megfigyeli a természeti és épített környezet állapotában bekövetkező esetleges változásokat, és a változások időbeni lefolyását. Külön mozgásvizsgálati rendszereink működnek a felszínen, egész pontosan a mérnök által jóváhagyott azon raszterén, ahol az alagútépítés éppen halad. Újabb önálló ellenőrzési rendszer épült és folyamatában épül ki a Bécsi domb érintett lakóházainak, valamint a portálok bevágási rézsűfelületének a geodéziai vizsgálatára, mely szintén a monitoring rendszer része. A monitoringrendszerek mérési és elemzési adatai egy általunk kifejlesztett program internetes felületén – SurvIOT – jelennek meg, és minden egyes az alagútépítésben résztvevő szereplő – tervező, kivitelező vagy ellenőrző szakember – be van kötve a rendszerbe, és ide futnak be a figyelőkutak adatai is, noha az alagútfejtés környezetében nincsen talaj- vagy rétegvíz. Az alagút belső munkálatait, mozgását külön geodéziai monitoringrendszer figyeli az aktív zónában – prizmák telepítésével – a nap 24 órájában. Természetesen arra is ügyelünk, hogy jó irányba menjen az alagút, tehát az alak-, profil- vagy irányhelyességet is folyamatosan ellenőriznünk kell.
A telepített szenzorok jeleztek bármilyen, a kivitelezésnél nem várt hatást?
Olyan jellegű riasztás, ami rendellenes lett volna, még nem történt.
Ha a tervek szerint 2024 nyarán határidőre átadják a forgalomnak a gyorsforgalmi útszakasz ezen részét, tudja már mi lesz a következő projektje?
2024. június 30. a műszaki átadás tervezett dátuma, ma azt mondom, megleszünk határidőre, ám ahogyan a beszélgetés elején említettem, hamar be kellett látnunk, hogy csak párhuzamos kivitelezéssel, a másik járat önálló fejtésével tudjuk tartani a kitűzött határidőt. Reményeim szerint a déli járattal jövő tavasszal meg kell érkeznünk a nyugati oldalra, valamikor jövő év elején hozzá kell kezdenünk a szigetelési munkákhoz, majd zsalukocsival a végleges szerkezet kialakításához. Nagyon izgalmas rész lesz a belső beépítés kialakítása, a SCADA-rendszer, a forgalomtechnika, a gépészet, az informatikai rendszer beüzemelése. Hogy azután lesz-e újabb alagútépítési projektünk, még nem tudni, természetesen a szakmai előkészületeket mi is figyelemmel kísérjük. A tulajdonosunk nem hiába ruházott be magyar szakemberekbe és magyar tulajdonban lévő gépparkba, tudjuk, hogy lesznek a közeljövőben olyan nagyprojektek, amelyek alagutakat is tartalmaznak. Hallottunk például olyan elképzeléseket, hogy a Zsámbék-Esztergom közötti M100-as autóút szakmai előkészítése jó ütemben halad, és a megrendelő rövidesen piacra teheti a projektet, továbbá tudunk az M0 körgyűrű hiányzó szakaszáról, amelyben ugyancsak komoly alagútépítési feladatok lesznek, várhatóan az évtized második felében. Azt gondolom, a szakma nem fogja azt a hibát elkövetni, hogy a nagy nehézségek árán összeállt, a nemzetközi szinten is megmérettetett szellemi- és gépi eszköz állományt a Bécsi dombi alagút elkészültét követően szélnek ereszti. Hiszem, hogy ütemezett projektkiírásokkal – és persze kedvező pályázati eredménnyel – ez a szakmai stáb dolgozhat majd a jövő alagútépítési projektjeiben is.
A mintegy 44 milliárd forintból megvalósuló projekt főbb közreműködői:
Megrendelő: NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő zártkörűen működő Részvénytársaság
Mérnök: NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő zártkörűen működő Részvénytársaság belső mérnök szervezete
Tervezők: engedélyes terv készítője: Csorna – Sopron Konzorcium (UTIBER Kft. – FŐMTERV Zrt. – UNITEF’83 Zrt.)
kiviteli terv készítője: SDD Konzorcium (UTIBER – ECOROAD Konzorcium, alagutas szaktervező PANTUNNEL Kft. – HidroDuna Kft.)