-0° C
Ma 2025. január 23., csütörtök, Zelma és Rajmund napja van.
-0° C
Ma 2025. január 23., csütörtök, Zelma és Rajmund napja van.

Új eljárás a tömörfa panelek hajlítására

febr 11, 2021 | praxis

A Német Szövetségi Földművelésügyi Minisztérium által finanszírozott „A tömörítetlen, lapos fa panelek formázása műszaki profilok készítése céljából” projekt új normákat állít fel a fenntartható fafeldolgozás terén.

 

Üreges profilok tömörfából

A hároméves projektben a Drezdai Műszaki Egyetem Acél- és Faanyagépítő Intézetének (Institutes für Stahl- und Holzbau der Technischen Universität Dresden) kutatócsoportja és partnere, a GHEbavaria Maschinen GmbH kidolgozott egy olyan eljárást, amellyel a keményfából készült tömörfa panelek a rostokra merőlegesen is megmunkálhatók ívelt profilokká. Ezek összekapcsolásával üreges profilok hozhatók létre végtermékként, ami óriási lehetőséget – új piaci szegmensek megnyitását – eredményezi a nyersanyag-fa feldolgozók számára. A tömörfa rostokra merőleges feldolgozása új technológiát jelent: a kutatók által géppel készített hengerszegmensekben a farostok párhuzamosan futnak a hossztengelyükkel. A hagyományos fafeldolgozáshoz képest – fűrészelés és marás – ezt azt új metódust különösen magas anyaghatékonyság jellemzi: a nem kívánt fahulladék mennyisége a töredékére csökkenthető, mivel a fa mechanikai alakításának folyamata nem vágáson alapúló gyártási technológia.

 

Szinergiák az ismert folyamatok kombinációjával

A mechanikus hajlítás technikai megvalósításához a Peer Haller professzor által vezetett kutatócsoport két jól ismert folyamat kombinációjára támaszkodott: az egyik a fa formázása a rostok keresztirányú hajlításával, a másik a fa hajlítására a rostok mentén húzózsinórral. (A tömörítést és a hajlítást egyetlen lépésben végzik, így nincs szükség a munkadarabok előzetes tömörítésére.) A további vizsgálatok középpontjában a fa ilyen módon történő alakításának ipari megvalósítása, valamint a fa lágyítása áll. A hajlítási folyamat új lehetőségeket nyit a keményfa felhasználása terén

Az egyetemen a bükkfából készült darabokat sikerrel kapcsolták össze, így 400 mm átmérőjű és 30 mm falvastagságú cső alakú profilt alakítottak ki. A cél az, hogy az így készült darabokat teherhordó alkotóelemként alkalmazzák az építőipar, a gép-, és a bútorgyártás terén. Amellett, hogy a kutatók fontos ismereteket szereztek a fa átalakításának mikéntjéről, a technológia segítségével új piaci szegmensek nyílhatnak meg a megújuló erőforrásnak számító fa, különösen a keményfa előtt.

 

Forrás: https://www.deutsches-ingenieurblatt.de/news/news-detail/28902-tu-dresden-entwickelte-neues-verfahren-zur-biegeumformung-von-vollholzplatten/

Fotó: TU Dresden