Július 10-én először tesztelték az 1980-as évektől napirenden lévő velencei árvízvédelmi rendszert. A cölöpökön álló észak-olasz város méltán híres turisztikai célpont, ám fokozatosan süllyed, illetve komoly árvizek károsítják: legutóbb 2019 novemberében az elmúlt fél évszázad legsúlyosabb árvize sújtotta. Erre kínálhat megoldást a Mózes nevet viselő mobilgát-rendszer, mely megóvhatná a történelmi települést a vihardagályoktól.
A másfél kilométer hosszú szerkezet tervei már a ’80-as években elkészültek, ám csak 2003-ban kezdték el építeni. A gátat az azóta eltelt 17 év alatt sem sikerült átadni, mivel elkészülését sorozatos korrupció lassította, a teljes költségvetés a tervekhez képest megtriplázódott. A projekt azonban mostanra valódi mérföldkőhöz érkezett: július 10-én Giuseppe Conte miniszterelnök jelenlétében megtartották a rendszer első igazi próbáját. A gátrendszer összesen 78 zsilipből áll, melyek a lidói, a malamoccói, valamint a chioggiai lagúnabejáratok előtt helyezkednek el, és mintegy fél óra alatt emelkednek fel. Ha erős dagály van, sűrített levegő lép be a 78 zsilipkapuba és üríti a vizet, tehát felemelkedésükkel blokkolják a lagúnához érkező dagályt.
A kritikusok szerint a Mózes nem jelent megoldást a város legsúlyosabb problémájára, a szigetek süllyedésére, amit a szárazföldön folytatott ipari tevékenység, és a talajvíz túlzott kiszivattyúzása okoz. A projekt támogatói viszont azt mondják, a mobilgát-rendszer száz évre garantálja Velence fennmaradását.
Az árvízvédelmi rendszer azonban még nincs kész, előreláthatólag még minimum 18 hónapra van szükség az átadásáig.
Videók a gát működéséről: https://www.youtube.com/watch?v=8RDk5Ge2ZZo
https://www.youtube.com/watch?v=uNSnIHV0pB4
Forrás: https://www.bbc.com/news/world-europe-53361958?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/cny6mxgyyk8t/venice&link_location=live-reporting-story