Kormányzati támogatással készül Angliában egy olyan épületszerkezeteket optimalizáló szoftveres megoldás, amely az eddiginél alacsonyabb karbonlábnyomot hagyó épületszerkezetek kialakítását teszi lehetővé.
A Peregrine egy beépülő modul a Grashopper programhoz – amely egy algoritmikus modellező környezet a Rhino tervezőprogramban. A kiegészítő egy nagy teljesítményű optimalizációs algoritmus használatával keresi meg egy adott épület optimális, statikailag stabil és könnyű szerkezeti modelljét. A programban számtalan eszköz áll a felhasználó rendelkezésére, hogy a végeredményt minél több téren lehessen a későbbiekben felhasználni.
A kiegészítőt több, az Egyesült Királyság kutatási alapjainak bevonásával együttműködő szervezet fejleszti Build-Opt név alatt. A fejlesztésben kiemelt szerepet vállalt több egyetem, a Scheffield, a Bath és az Edinburgh Egyetem, illetve olyan neves mérnökcégek, mint az Aecom, az Arup, vagy a Buro Happold. A kereskedelmi forgalomba kerülő megoldást a University of Scheffield vállalkozása, a LimitState néven elindított startup dobta piacra. A program júniusig ingyenesen használható, ez után pedig havi előfizetéssel érhető majd el.
A BIM+ portálnak nyilatkozó Matthew Gilbert professzor, a LimitState vállalkozás vezetője szerint a CO2-lábnyom méretének legnagyobb hányada a tervezés korai fázisában történő döntéseknél alakul ki. „Úgy látjuk, a Peregrine, egy kézreálló megoldási lehetőséget kínál a tervezők számára, hogy már a tervezés korai fázisában megtalálják a kedvező, és kis energiafelhasználású szerkezeteket a megszokott megoldások helyett.”
A Peregrine nagy hatékonyságú, optimális szerkezeti kialakítást tesz lehetővé a különböző terhelési, alátámasztási anyagfelhasználás szempontjából optimalizált lehetőségek együttes vizsgálatával. „A legfontosabb újdonság – mondja Gilbert professzor – a szoftver által alkalmazott szigorú matematikai modellezésben rejlik, szemben a más alkalmazások hatékony, rugalmas, bár lényegesen lassabb megoldásokkal”.