Külön munkacsoportot hoztunk létre a MÁV és a kamara szakemberivel a vasúttársaság tulajdonosi engedély kiadás egységesítése és gyorsítása érdekében, amelynek eredményeként az eljárás átlagosan 60 napra csökkent.
2017. évtől a kiviteli tervek tartalmi és formai követelményeinek újra szabályozására is sor került elősegítve az egységes tervezési szemléletet és módszert egyaránt.
Az önkormányzatok által elfogadott helyi építési szabályzat (HÉSZ) hírközlésre vonatkozó részét a NMHH- val közösen kidolgoztuk a „Módszertani útmutató településrendezési eszközök készítéshez” c. dokumentumot. Ezáltal kiküszöbölhető lett a szélsőséges településképi igények érvényesítése.
Az E-napló alkalmazása a hírközlés területén 2014-évtől kötelező volt. Aktívan részt vettünk a sajátos építményeknél jelentkezett problémák megoldásában. Az E-Közmű használata 2017. július 1-től kötelezővé vált, ám a rendszer nem volt megfelelően előkészítve sem adatbázis, sem programszinten. 2017. második felében mindez különösen nehezítette a SZIP kiviteli tervezést. A MMK és a tagozatunk nagy erőfeszítéseket tett a rendkívül kritikus helyzet kezelésére és folyamatos, magas szintű egyeztetések eredményeként lassan rendeződtek a programhibák és az adattartalom. A kamara szakértői speciális képzést tartottak SZIP felügyelő mérnökei részére.
Menetközben jelentkezett egy előre nem tervezett akadály, amely az elektromos oszlopsoron elhelyezett optikai kábel építésénél kritikus helyzetet teremtett. A pályázó szolgáltatók összesen 10.000 km hosszban településeken és helyközi viszonylatban a meglévő elektromos oszlopokra tervezték az optikai kábelek elhelyezését. Ez a megoldás gyors építést feltételez, de ekkora mennyiség kezelése a többféle szolgáltató különböző eljárása és sok helyen elavult létesítmények alkalmassá tétele előre nem tervezett költségeket és erőforrást igényelt. Ebből adódóan keletkeztek a tervezésnél és a kivitelezésnél komolyabb csúszások. A helyzet kezelésére operatív munkacsoport jött létre, amelyben tagozatunk szakértője aktívan részt vett a feltétel rendszer kidolgozásában. A megnövekedett közös oszlopsoros építés igényli, hogy az elektromos szolgáltatókkal a hírközlési tervezők és kivitelezők között szoros együttműködés legyen.
A SZIP kereteiben kialakult együttműködés lehetőséget biztosított mérnökeink tervezési munkájának, feltételeinek a mai technológiáknak megfelelő színvonalú jobbítására. Kezdeményeztük, hogy a SZIP megvalósításán dolgozó mérnöki irodák, tervezők részére a megnövekedett munkákhoz szükséges szoftvereket és eszközöket nagy intenzitású pályázati támogatással szerezhessék be. 2018-ban a NFM részéről az előzetesen egyeztetett feltételek alapján a támogatást biztosították. A tervezők részére pályázatot írtunk ki eszköz, szoftverbeszerzéshez vissza nem térítendő támogatás lehetőséggel. Összesen 26,6 millió Ft állt rendelkezésre, amelyet 19 pályázó részére utaltak ki.
A nyomvonalas építmények élettartama várhatóan 20-25 év, ezért kiemelt feladatunknak tekintettük a kiviteli tervek és a kivitelezések magas minőségét. A NMHH-val több éve együttműködési megállapodás keretében tervellenőreink és szakértőink folyamatosan vizsgálják az engedélyezésre benyújtott tervek megfelelőségét és a kivitelezések minőségét. Az itt szerzett tapasztalatokat a kollégák részére visszajelezzük, a továbbképzésekbe beépítjük. A folyamat gyorsítása érdekében a kiviteli tervezés kétszintűvé tételének előkészítésén dolgozunk, amelynek lényege a kiviteli és engedélyes terv külön választása. A rendelet alkotási és módosítási feladatokban közreműködünk. Ennek jegyében a Miniszterelnökség irányába törvénymódosítási kérelmet nyújtottunk be, amely a tervezők érdekeit szolgálja. A lényege az, hogy ne lehessen a tervet kivitelezni, ha a tervező nincs kifizetve. Reméljük javaslatunk mielőbb elfogadásra kerül. Folyamatos kiemelt feladatunknak tekintjük a tervezői és kivitelezői munkák minőségét és ehhez az értékalapú díjazás elérését.
A feladat jellege, újszerűsége és volumene széleskörű együttműködést igényelt a minisztériumokkal, egyetemekkel, hatóságokkal egyaránt, amely a kitűzött cél megvalósításának érdekében kölcsönös és eredményes volt.
Az elvégzett munkáról adott tájékoztató nem teljes körű, csupán a legfontosabb feladatokra helyeztem a hangsúlyt, érzékeltetve ezzel, hogy a MMK részéről a tagságunk érdekérvényesítése mellett kiemelt feladatként kezeljük az országos jelentőségű infokommunikációs fejlesztések sikeres megvalósítását.
Az elmúlt 5 évben a fenti feladatok végzése során kialakult egy olyan projektszemlélet és csapatmunka, amely alapján elnökségünk, szakcsoport vezetőink, felkért szakértőink önzetlenül és eredményesen végezték feladataikat, amelyért ezúton is köszönetet mondok.