A két államfő az isztambuli Halic kongresszusi központban tartott ünnepélyes eseményen avatta fel a vezetéket, videolinkkel kapcsolódva az anapai Russzkaja kompresszor-, illetve a kiyiköyi fogadóállomáshoz, ahol üzembe helyezték a vezetéket. Az egyik cső kizárólag Törökországot, míg a másik Törökországon keresztül Délkelet- és Közép-Európa országait, köztük Magyarországot látja majd el orosz földgázzal. (MTI)
Magyarország ellátásbiztonsága
Közép- és Kelet-Európa, ezen belül Magyarország ellátásbiztonságát növelő új gázforrás és diverzifikációs útvonal kijelölésére múlt évben nem született döntés, illetve végleges megállapodás. Ennek persze több oka van:
- Az Északi Áramlat II a Balti tenger alatt köti össze Oroszországot Németországgal. Az 1.200 km hosszú vezeték 55 milliárd m3 gáz szállítására lesz alkalmas.
Az eredetileg tervezett 2019. év végi befejezés már nem realizálható. A vezeték kivitelezését nehezítette, hogy a dán felségvizeket 147 km hosszú szakaszon keresztező nyomvonal engedélyezésében az illetékes dán környezetvédelmi hatóságok „számos akadályt gördítettek”. Ennek következtében új nyomvonalat kellett tervezni. A jelenlegi információk szerint a kivitelezés befejezése legalább nyolc hónapot késik, azaz 2020. szeptemberében várható a vezeték üzembe helyezése.