24° C
Ma 2025. június 24., kedd, Iván napja van.
24° C
Ma 2025. június 24., kedd, Iván napja van.
Főoldal 5 egyetemes 5 Befejezte küldetését és visszatért a légkörbe az MRC-100, az ötödik műegyetemi diákműhold

Befejezte küldetését és visszatért a légkörbe az MRC-100, az ötödik műegyetemi diákműhold

jan 10, 2025 | egyetemes

Az MRC-100 kisműhold január 4-én a hajnali órákban befejezte küldetését. A Műegyetem kutatói a 3 PocketQube kategóriában elsőként demonstrálták a 2267,5 MHz-es mikrohullámú S-sávban a stabil 100-200-400 kbit/s-os adatátviteli sebesség megvalósíthatóságát.

 

Az MRC-100 2025. január 4-én, valamikor a hajnali órákban került 100 km alatti pályamagasságra, amely után bezuhant a Föld légkörébe és működő műholdként megsemmisült. A diákműhold több, mint másfél éves küldetése során a földi vezérlő és vevőállomások segítségével összesen 882 541 különböző telemetria adatcsomagot sikerült rögzíteni a 436,72 MHz-es frekvencia sávban, a névleges 5-25 kbit/s adatátviteli sebességgel (a műhold vezérlése is ebben a frekvencia sávban történt). A BME korábbi kisműholdjának a Föld körüli térség elektromágneses szennyezettségének feltárása, mérése volt a feladata a földi TV-adók frekvenciasávjában. Ezekre alapozva megszületett a világban első, az adott sáv szennyezettségét bemutató térkép. Az MRC-100 elsődleges feladata egy sokkal szélesebb frekvenciatartomány vizsgálata volt. A műhold fedélzetére egy olyan mérőrendszer került, a hozzá tartozó antennákkal, amely a 28-1766 MHz-es és 2000-3120 MHz-es frekvencia sávban képes méréseket végezni. A mérések eredményét a 436,72 MHz-es és a 2,2675 GHz-es sávban sugározta le a földre. Fedélzetén meghívott „utasként” három egyetemen (Szegedi Tudományegyetem, Széchenyi István Egyetem Győr, Debreceni Egyetem) készült önálló kísérletek mellett a H-Ion és a 27G Kft. mérőeszközei is a világűrbe kerültek.

Dudás Levente, a műegyetemi zsebműholdprojektek szakmai vezetője elmondta, hogy az MRC-100 küldetése során sok esetben küzdött az űrbéli elemekkel, részecskesugárzással, extrém működési paraméterekkel, napelem degradációval, totál ionizáló dózisterheléssel. Mindezek mellett összességében megfelelően teljesítette a küldetését és rengeteg hasznos tapasztalattal szolgált a műegyetemi diákműhold fejlesztő csapat számára. A rendkívüli napfolttevékenység miatt a tervezettnél rövidebb ideig maradt földkörüli pályán a Műegyetem ötödik kisműholdja. A BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszékének oktatói, kutatói és hallgatói az MRC-100 üzemeltetésével párhuzamosan már a következő 3 PQ méretű űreszközön dolgoznak: HUNITY (NMHH-1), amely várhatóan 2025. 4. negyedévében kerül föl alacsony Föld körüli műholdpályára.

Az MRC-100 kisműhold az oktatási rendszerbe integráltan, egyetemi hallgatók által tervezve és fejlesztve, egyetemi oktatók szakmai irányítása mellett készült, közel másfél év leforgása alatt a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karon, a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszéken, a Mikrohullámú Távérzékelés Laboratóriumban, együttműködésben a Műegyetemi Rádió Clubbal.

Az MRC-100 projekt fő támogatói a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az Amateur Radio Digital Communications voltak. A támogatók részletes felsorolása, és az MRC-100 projekt részletei itt érhetők el.

A kezdetekről, a felbocsátásról pedig a BME.hu egy korábbi tudósításában lehet olvasni.

kiemelt kamarai hírek

16/2025. (VI. 20.) ÉKM rendelet az állami építési beruházási folyamatban részt vevő tervező és kivitelező közreműködésének értékeléséről

Az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény felhatalmazása alapján elkészült az ÉKM rendelete az állami építési beruházási folyamatban részt vevő tervező és kivitelező közreműködésének értékeléséről.    Az állami építési beruházások rendjéről szóló...

digitális mérnök újság

Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)