28° C
Ma 2026. június 24., szerda, Iván napja van.
28° C
Ma 2026. június 24., szerda, Iván napja van.
Főoldal 5 országjáró 5 A vízgazdálkodásról tartottak konferenciát a Debreceni Egyetemen

A vízgazdálkodásról tartottak konferenciát a Debreceni Egyetemen

márc 22, 2024 | országjáró

Debrecen és környéke vízgazdálkodásáról tartott konferenciát a víz világnapja alkalmából a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, élelmiszertudományi és környezetgazdálkodási kar Víz- és Környezetgazdálkodási Intézete március 21-én. 

 

Stündl László, a kar dékánja hangsúlyozta, a konferencián olyan nyilatkozat elfogadása a cél, amely tükrözi az álláspontokat a vízgazdálkodásról, a klímaváltozással kapcsolatos kérdésekről és arról, hogy a térségbe érkező vizet hogyan lehet a legokosabban felhasználni, hogyan lehet eljuttatni oda, ahol a legnagyobb szükség van rá, hogyan lehet ott megtartani, és milyen irányba haladjon a városi vízgazdálkodás.

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója a térség legnagyobb vízgazdálkodási problémájának az Alföld talajvízkészletének csökkenését és szintjének süllyedését nevezte. A folyamat megállítása, megfordítása nélkül nem csak a talaj szárad ki, de a vizes élőhelyek is eltűnnek, a vízhiány pedig a klímára is kihat – mondta. Hozzátette, hogy megoldást jelent ugyan a Tisza-Körös völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer (TIKEVIR), amely Tiszalök térségében a Keleti-főcsatornából kivett vizet osztja el szinte ez egész Alföld területén, de a rendszer elöregedett, rekonstrukcióra szorul. Meg kell oldani azt is, hogy a talajvízpótlásban fontos szerepet betöltő, de már kiszáradt vizes élőhelyeket újra ellássák vízzel – jegyezte meg.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke arról beszélt, hogy a Magyarországra érkező felszín feletti vizek mennyisége csökkent az elmúlt évtizedben, és ez a felszín alatti vízkészletre is hatással van. Hangsúlyozta, olyan műszaki megoldásokat kell alkalmazni, amelyek segítenek a víz megtartásában, hiszen csak így lehet biztosítani az öntözéshez a vizet a mezőgazdaságban. Beszélt arról is, hogy az öntözött területek nagysága az európai uniós átlaghoz képest rendkívül alacsony az országban, a gazdák öntözési igénye pedig jóval meghaladja a jelenlegi lehetőségeket. Hozzátette: meg kell teremteni a víz kínálatnak azokat a formáit, amelyekhez a gazdálkodók a rendelkezésre álló pályázati forrásokkal jól gazdálkodva hozzájuthatnak, és ezzel teljesítményüket növelhetik. (MTI, kép: unideb.hu)

egyetemes

Munkába állt Máté, a BME humanoid robotja

A hallgatók hamarosan az órákon is találkozhatnak majd vele. A mozgása már most lenyűgöző.   Miért van szüksége egy felsőoktatási intézménynek humanoid robotra? Akkor sem állnánk messze a valóságtól, ha azt felelnénk: egy technológiai fókuszú egyetem ma már...

kitekintő

Mi jön a gigagyárak után?

A globális ellátási láncok sebezhetősége és a szigorodó fenntarthatósági elvárások új igényeket támasztanak a gyártási szektorral szemben is: a több mint egy évszázada működő tömeggyárak új kihívókat kaptak az egyedi igényekre szabott, lokális, a fogyasztói piacok...

digitális mérnök újság

Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)