2025 első negyedévében 1774 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 4092 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. Az eljárások és szerződések értéke jelentősen, közel másfélszeresére növekedett az előző év azonos időszakához képest, meghaladva az 1000 milliárd forintot. A legtöbb eljárás árubeszerzésre irányult, ezt követték a szolgáltatásmegrendelések és az építési beruházások – derül ki a Közbeszerzési Hatóság legfrissebb, 2025 első negyedévét elemző gyorsjelentéséből.
A Közbeszerzési Hatóság 2025 első negyedévében összesen 5249 darab, közbeszerzési eljáráshoz kapcsolódó hirdetményt érkeztetett és dolgozott fel. „A vizsgált időszakban a szervezet összesen 5721 alkalommal adott ki hiánypótlási felhívást az ajánlatkérőknek, ami azt jelenti, hogy egy munkanapon átlagosan közel 91 hiánypótlás készült. A hiánypótlások száma az első negyedévben közel 10 százalékkal haladta meg a hirdetmények számát, minden egyes hirdetményre átlagosan több mint egy hiánypótlási felhívás jutott” – hívta fel a figyelmet dr. Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke.
2025 első negyedévében a legtöbb eljárás árubeszerzésre irányult: a beszerzések 50 százalékát ebben a tárgykörben bonyolították le. A szolgáltatásmegrendelések a közbeszerzések több mint 30 százalékát, míg az építési beruházások közel 18 százalékát tették ki. A vizsgált időszakban a szolgáltatásmegrendelésekhez kapcsolódó kiadások értéke volt a legmagasabb, több mint 56 százalékban, közel 600 milliárd forint értékben ilyen tárgyú szerződéseket kötöttek. Az árubeszerzéseket érintő szerződések értéke több mint 290 milliárd forint volt, míg az építési beruházások közel 180 milliárd forintot tettek ki.

Az építési beruházások esetében csökkenő tendencia figyelhető meg: a közbeszerzési szerződések száma és értéke is kevesebb volt az elmúlt év első negyedévéhez képest. Az ajánlatkérők 2025. első negyedévében a korábbi év azonos időszakához képest 20 százalékkal kevesebb, összesen 727 darab építési beruházás tárgyú közbeszerzési szerződést kötöttek, melyek értéke is jelentősen, 16 százalékkal csökkent a vizsgált időszakokat összevetve.
2025 első negyedévében 3095 darab szerződés vonatkozásában, összesen 418,9 milliárd forint értékben kötöttek közbeszerzési szerződést kis- és közepes vállalkozások. A gyorsjelentés szerint 100 közbeszerzési szerződésből 76 darabhoz, azaz a szerződések több mint háromnegyedéhez kapcsolódott nyertes mikro-, kis- és középvállalkozás. Bár a nyertes kkv-t tartalmazó szerződések száma 7,2 százalékkal csökkent, az ezekhez kapcsolódó összérték 2,7 százalékkal emelkedett. Ez azt jelzi, hogy a kkv-k kevesebb darabszámban, de nagyobb összértékben nyertek el közbeszerzési szerződést, mint a korábbi év azonos időszakában.
Az előző évek első negyedéves adataihoz viszonyítva a nemzeti eljárásrendben az egyajánlatos közbeszerzési szerződéseknek mind a számaránya, mind az értékaránya folyamatosan csökkenő tendenciát mutat. Az Európai Bizottság által is vizsgált uniós eljárásrendben megkötött egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya viszont 1 százalékponttal, értékaránya pedig 3 százalékponttal lett magasabb az előző év azonos időszakához képest. Az eredményesen lezárult hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásokhoz (HNT) kapcsolódó közbeszerzési szerződések számaránya mind a nemzeti (–0,2 százalékpont), mind az uniós eljárásrendben (–0,8 százalékpont) csökkent.
A közbeszerzési piacon fennálló versenyhelyzet vizsgálata céljából a Hatóság felméri az egy közbeszerzési szerződésre jutó ajánlatok átlagos számát is, e tekintetben a nemzeti és az uniós eljárásrendben egyaránt növekedés volt tapasztalható. Együttesen az ajánlatok átlagos száma 2025 első negyedévében 3,2 darab volt, ami azt jelenti, hogy közbeszerzési szerződésenként átlagosan több mint 3 ajánlatból kellett kiválasztani a legmegfelelőbbet.