22° C
Ma 2025. április 16., szerda, Csongor napja van.
22° C
Ma 2025. április 16., szerda, Csongor napja van.
[the_ad id="33201"]
Konzultáció a villamosenergia-ellátási készültségi tervről

Konzultáció a villamosenergia-ellátási készültségi tervről

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a négyévente esedékes felülvizsgálati eljárás keretében iparági konzultációra bocsátja a magyar villamosenergia-ellátási kockázati készültségi tervét. A MEKH 2025. május 14-ig várja az érintettek észrevételeit...

Együttműködés energetikai tanúsítványok készítésében

Együttműködés energetikai tanúsítványok készítésében

Az Országos Tanúsító Központ egy mérnöki hálózat, amely energetikai tanúsítványok készítésével foglalkozó mérnököket köt össze. Fő feladata, hogy tanúsító szakembereknek szerezzen megbízásokat, és segítse a szolgáltatás gyors és zökkenőmentes lebonyolítását. Az...

Amerika tizenöt legjelentősebb art deco épülete

ápr 14, 2025 | kitekintő

Az Art Deco Centenary sorozat részeként a Dezeen összegyűjtötte az art deco építészet 15 legjelentősebb amerikai példáját, a New York-i felhőkarcolóktól egy oklahomai templomig.  Miután az art deco dizájn az 1920-as évek elején Párizsban kibontakozott, az amerikai építészek is elkezdték lelkesen használni – különösen az 1930-as években. Bevis Hillier kritikus, aki 1968-ban népszerűsítette az „art deco” kifejezést, a Dezeen számára nemrégiben írt cikkében azt mondta, hogy a stílus „legszebb virágzása” az amerikai építészetben következett be.

 

Nézzük, a ma is álló jelentős art deco épületeket!

 

A Chrysler Building, New York City, William Van Alen munkája

Az 1930-ban elkészült Chrysler Building vitathatatlanul a világ legjelentősebb art deco építészeti példája. A csúcsán kialakított koncentrikus ívek és autóközpontú díszítés jellemzi, amelyet a megbízója, a Chrysler Corporation alapítója, Walter Chrysler álmodott meg. Manhattan Midtown részén, az egyik saroktelekre épült, és a világ legmagasabb épülete címért versengett a Wall Street 40 és az Empire State Building mellett, amelyek szintén akkoriban álltak építés alatt. A Chrysler Building volt a világ első szupermagas felhőkarcolója a maga 300 méteres magasságával, és egy évig tartotta a címet, mielőtt a 443 méter magas Empire State Building 1931-ben elkészült.

 

Empire State Building, New York City, Shreve, Lamb & Harmon

Az Empire State Building még mindig New York egyik leghíresebb épülete, amely kúpos volumenéről és hosszúkás tornyáról ismerhető fel. Bár az art deco stílushoz sorolják, a bejáratát őrző szárnyas árboc és a két sast ábrázoló domborművektől eltekintve nem rendelkezik annyi, a stílust meghatározó díszítéssel, mint a Chrysler Building. Az Art Deco Society of New York szerint az épület tervét egy ceruza határozta meg, amelyet az épület építtetője, John Jakob Raskob üzletember tartott a magasba, amikor a Shreve, Lamb & Harmon építészirodának bemutatta az épületről alkotott elképzelését. Híres, teraszos sziluettje – amely a New York-ban ebben az időben épült felhőkarcolókra jellemző – szintén egy 1916-ban bevezetett területrendezési előírásra adott válasz volt. Az épület 1931-ben készült, és 443 méteres magasságával a világ legmagasabb épülete volt egészen addig, amíg az egykori World Trade Center első tornya 1970-ben fel nem épült.

 

Radio City Music Hall, New York City, Edward Durell Stone és Donald Deskey alkotása

A többek között Raymond Hood és Edward Durell Stone építészek által tervezett 22 hektáros art deco stílusú Rockefeller Center részeként épült Radio City Music Hall színház 1932-ben nyílt meg, és a világ akkori legnagyobb előadótermét is magába foglalta. A külső burkolat ugyanazzal az indianai mészkővel készült, mint a Rockefeller Center szomszédos épületei, de Stone (az építész) 27 méter magas feliratokkal és díszes tűzlépcsőkkel különböztette meg homlokzatát. A színház talán a legjobban a Donald Deskey tervező által egyedi bútorokkal és kárpitokkal berendezett, többszintes, kagylóhéjszerű belső teréről ismert.

 

Eastern Columbia Building, Los Angeles, Claud Beelman terve szerint

A Los Angeles belvárosában található Eastern Columbia Buildinget a vízkék terrakotta csempék, az óratorony és a koronát körülölelő karcsú Eastern logók jellemzik. Az 1930-ban megnyitott épület eredetileg az Eastern Outfitting Company és a Columbia Outfitting Company székhelyéül szolgált, mielőtt 2006-ban lakásokká alakították át. A homlokzat felújítását 2023-ban kezdték meg, és ennek is szerepe van abban, hogy a Los Angeles Times kritikusa, Christopher Hawthorne az épületet „a város egyik legszebb építészeti alkotásának” nyilvánította.

 

Griffith Csillagvizsgáló, Los Angeles, John C Austin és Frederick M Ashley munkája

A Griffith Obszervatórium a Los Angeles-i Griffith Parkban, a Hollywood-hegy szélén áll. Nevét Griffith J. Griffith iparmágnásról kapta, aki végrendeletében nyilatkozott az épületre szánt pénzről. Az 1935-ben megnyitott épület kialakításában a görög és a Beaux-Arts stílusok keverednek az art deco stílusjegyeivel, leginkább a díszes homlokzaton, amely az art deco mozgalom idején népszerű egyiptomi hatásokat is magában hordoz. Az épületben található egy planetárium, amely a központi kupola alatt helyezkedik el, valamint a Griffith Obszervatórium szerint a világ legjobb távcsöve.

 

The Carlyle, Miami Beach, Richard Kiehnel terve

A The Carlyle szálloda Miami Beach egyik legfontosabb szállodája az Ocean Drive-on, a South Beach tengerparti sugárútján található, ahol a város számos történelmi art deco épületét láthatjuk. Az 1941-ben megnyitott hotel az art deco késői példája. Széles homlokzatát a sarkok körül ívelt napellenzők jelzik, míg középen három pilaszter fut végig, amelyek között díszes paravánok vannak. Ez a jellegzetes homlokzat az 1996-os A madárfészek című filmben a Madárfészek szálló külsejeként is szerepelt. (eredetiben: birdcage.) Az épület a Miami Design Preservation League által védett, National Register Miami Art Deco District nevű körzetben található, amely a világ legnagyobb art deco épületgyűjteménye, és amelyet tovább színeznek Miami helyi stílusjegyei, például a tropical deco.

 

The Colony Hotel, Miami Beach, tervezte Henry Hohauser

Az Ocean Drive másik színes szállodája, a Colony Hotel 1935-ben készült el Henry Hohauser építész tervei alapján, aki több mint 300 Miami Beach-i épület tervezését irányította. Az 1926-os hurrikán után épült egyik első art deco épületnek tekinthető, és olyan zenészek látogatták meg az 1960-as és 70-es években, mint Frank Sinatra, Dean Martin és Sammy Davis Jr. Az épület homlokzatát a merész szállodai felirat és a vízszintes túlnyúlások jellemzik, amelyeket éjszaka kék neon világít meg.

 

Carbide & Carbon Building, Chicago, a Burnham Brothers munkája

A Chicago Loop kerületében található, 1929-ben elkészült Carbide & Carbon Building a Chicago Architecture Center szerint „az art deco pazar izgalmának megtestesítője”. A 37 emeletes épületet fekete gránit, zöld és arany terrakotta csempék borítják, tetején 24 karátos arannyal díszített, emeletes toronnyal. Az épületben ma a Pendry Hotel található, de eredetileg a The Carbide and Carbon Company nevű akkumulátorgyártó cég központjának tervezték, amely az épülettel „nagyot akart mutatni”.

 

The Merchandise Mart, Chicago, Graham, Anderson, Probst és White tervei alapján

Az 1930-ban elkészült, négymillió négyzetméteres Merchandise Mart épületet Chicagóban eredetileg úgy tervezték, hogy „város legyen a városban”, és elkészültekor a világ legnagyobb épülete volt. A Britannica szerint az épületet a Graham, Anderson, Probst and White tervezője, Alfred Shaw úgy tervezte, mint egy raktár, egy áruház és egy felhőkarcoló összeolvadását, amelyet az épület központi tornya képvisel. A közelmúltban az épületet az amerikai Gensler stúdió vezetésével komoly felújításnak vetették alá, amelyek célja az épület art deco stílusú részleteinek megőrzése volt.

 

A Penobscot Building, Detroit, tervezte: Wirt C Rowland

A helyi építész, Wirt C Rowland által tervezett és 1929-ben megnyitott Penobscot Building több mint négy évtizeden át Detroit legmagasabb épülete volt a maga 173 méteres magasságával, mielőtt 1977-ben megnyílt a Renaissance Center. Külsejét „indián motívumok” díszítik, és a Historic Detroit szerint a maine-i Penobscot törzsről kapta a nevét, mivel az épület építtetője fiatalkorában a Penobscot folyón dolgozott. Az épület tetején található izzó piros gömb a múltban légi jelzőfényként szolgált, ünnepeken ma is kivilágítják.

 

The Guardian Building, Detroit, Wirt C Rowland tervei alapján

Az 1929-ben megnyitott Guardian Buildinget az Union Trust Company központjának tervezték. A 40 emeletes épületet szokatlan narancssárga téglával burkolták, amelyet a gyártója végül Guardian Bricknek nevezett el, és a Historic Detroit szerint a világ legmagasabb falazott épülete volt, amikor elkészült. Az épület színes és díszes belső térrel is rendelkezik, ahol élénk színű csempék borítják a nagy boltíveket.

 

Kennedy-Warren apartmanház, Washington DC, tervezte Joseph Younger

A DC Preservation League szerint a Kennedy-Warren Apartment Building a főépület 1931-es befejezésekor Washington DC egyik „legnagyobb és építészetileg legjelentősebb lakóépületének” számított. Homlokzatán számos, kifejezetten az azték kultúra által inspirált motívum, valamint egy íves, kis díszítő ívekkel szegélyezett alumínium előtető található. Az építkezést a nagy gazdasági világválság miatt leállították, és az épületet 2004-ig szakaszosan építették, és jelenleg 425 lakást tartalmaz.

 

A Paramount Színház, Oakland, Timothy Pflueger tervei  

A San Franciscó-i Timothy Pflueger építész, „a régió art deco mestere” által tervezett Paramount Színház 1931-ben nyitotta meg kapuit, mint mozipalota – ez egy olyan, gazdagon díszített mozi-típus, amely az 1920-as években volt népszerű. Különleges homlokzatán függőleges, fémes oldalburkolat és két túlméretezett figurát ábrázoló mozaik látható, és a Pacific Coast Architecture Database szerint a Pfluger stúdiójában, a Miller and Pfluegerben dolgozó művész festménye alapján készültek. Megnyitásakor ez volt a legnagyobb színház a nyugati parton, befogadóképessége 3476 fő volt. Az 1970-es években előadóművészeti központtá alakították át, és ma zenei, tánc- és színházi eseményeknek ad otthont.

 

Boston Avenue United Methodist Church, Tulsa, tervezte: Adah Robinson és Bruce Goff

Az 1929-ben elkészült és 1999-ben nemzeti műemlékké nyilvánított Boston Avenue United Methodist Church az oklahomai Tulsa belvárosának szélén áll. Az épület egyike azon kevés art deco épületeknek, amelyeket egy nő, Adah Robinson művész tervezett, bár ez továbbra is helyi vita tárgya, mivel egyesek szerint egykori tanítványa, Bruce Goff az igazi tervező. Díszes mészkőhomlokzatát a bejárat fölött aranyfigurák teszik feltűnővé, a torony pedig az egyház szerint „két imádságra felemelt kezet” ábrázol.

 

Hoover-gát, Boulder City, tervezők: Gordan Kaufman és John L Savage

A Herbert Hoover elnökről elnevezett Hoover-gát Las Vegas mellett található, és Arizona és Nevada állam határán ível át a Colorado folyó felett. A nagy gazdasági világválság idején, 1931 és 1936 között épült gát ma a folyó áradását szabályozza, több mint 1,5 millió hektár földet öntöz, és több mint 16 millió embert lát el vízzel a városokban, köztük Los Angelesben, miközben a Herbert Hoover Elnöki Könyvtár és Múzeum szerint több mint 500 000 otthont is ellát árammal, a vízenergia segítségével. John L Savage volt a főmérnök, míg a dél-kaliforniai építész, Gordan Kaufman a gát stílusát alakította ki, a gát szívótornyait és egyéb elemeit art deco motívumokkal, ismétlődő mintákkal és fémakkordokkal díszítette. Kaufman Allen True festőművészt és Oskar J. W. Hansen szobrászt is felvette a projekthez, akik dekoratív belső csempéket, illetve magas szárnyas alakokat ábrázoló szobrokat készítettek a külső részen.

 

Forrás: https://www.dezeen.com/2025/03/12/significant-art-deco-buildings-usa-art-deco-centenary/

Konzultáció a villamosenergia-ellátási készültségi tervről

Konzultáció a villamosenergia-ellátási készültségi tervről

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a négyévente esedékes felülvizsgálati eljárás keretében iparági konzultációra bocsátja a magyar villamosenergia-ellátási kockázati készültségi tervét. A MEKH 2025. május 14-ig várja az érintettek észrevételeit...

Együttműködés energetikai tanúsítványok készítésében

Együttműködés energetikai tanúsítványok készítésében

Az Országos Tanúsító Központ egy mérnöki hálózat, amely energetikai tanúsítványok készítésével foglalkozó mérnököket köt össze. Fő feladata, hogy tanúsító szakembereknek szerezzen megbízásokat, és segítse a szolgáltatás gyors és zökkenőmentes lebonyolítását. Az...