Konferenciát rendezett a Közbeszerzési Hatóság a hivatalos magyar uniós elnökségi program keretében. A rendezvény számos olyan, az Elnökség által is kiemelt témakört helyezett fókuszba, mint a közbeszerzési verseny növelésének kérdései, az Európai Unió közbeszerzéseinek értékelése és a közbeszerzések jövője, a szektorális közbeszerzési szabályozás változásai, valamint az Európai Bíróság aktuális döntései és azok hatása a hazai joggyakorlatra. A nyugat-balkáni országok társhatóságai is bemutatkoztak, így a résztvevők betekintést nyerhettek az Unió tagjelölt országainak közbeszerzési rendszereibe is.
A Közbeszerzési Hatóság hagyományosan kétévente rendezi meg nemzetközi konferenciáját, melyre idén a hivatalos magyar uniós elnökségi program keretében került sor. A szakmai programot a belga elnökség prioritásainak ismertetése és eredményeinek bemutatása nyitotta, majd ezt követően a hazai és az uniós közbeszerzési versenyképesség fokozásának lehetőségei, valamint a Hatóság közbeszerzések integritásának növelésében játszott szerepe került ismertetésre. A második szekcióban az Európai Számvevőszék képviselője mutatta be a Számvevőszék „Közbeszerzés az Európai Unióban” című különjelentését, melyre az Európai Bizottság igazgatója is reagált. A konferencián a hazai és külföldi szakértők megvitatták a közbeszerzések területén hozott aktuális uniós bírósági ítéletek hatását a hazai jogalkalmazásra és a Közbeszerzési Döntőbizottság döntéseire.
Az egész napos konferencián emellett több nyugat-balkáni uniós tagjelölt ország – így Szerbia, Albánia és Montenegró – társhatóságai is bemutatkoztak, így a résztvevők betekintést nyerhettek a tagjelölt országok közbeszerzési rendszereibe is. Dr. Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter az eseményen mondott beszédében kiemelte, hogy összességében az európai versenyképességi törekvések hatással lesznek az uniós közbeszerzési szabályok jövőjére. Hangsúlyozta, hogy kiemelt szereppel bír a vonatkozó joganyag alapos és átfogó felülvizsgálata, amelyet a most felálló Európai Bizottság is programjára tűzött. „Bízom abban, hogy a mai konferencia sok olyan támpontot ad, ami felhasználható az irányelvi szabályok felülvizsgálata során” – tette hozzá.
„Amikor az európai versenyképesség növeléséről beszélünk, akkor megkerülhetetlen az EU GDP-jének mintegy 14 százalékát elérő közbeszerzések ügye. Ehhez egyrészt elengedhetetlen egy reziliens és minőségi szabályozási környezet, ami támogatja a versenyt és a kkv-szektor térnyerését, másrészt egy hatékony ellenőrzési rendszer. A Közbeszerzési Hatóság jelentősége ez utóbbi tekintetében elvitathatatlan, hiszen évente több ezer milliárd forintnyi közpénz felhasználásának jogszerűségét felügyeli és ellenőrzi. Erős közbeszerzési verseny nélkül nincs hosszú távon is sikeres nemzetgazdaság, és nincs hosszú távon is sikeres európai gazdaság” – hívta fel a figyelmet dr. Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke, hozzátéve: hatékony és szigorú ellenőrzési rendszerrel biztosítják, hogy az előkészítéstől a megkötött szerződések teljesítéséig és módosításáig minden a jogszabályoknak megfelelően történjen.
A rendezvényen felszólalt többek között Merete Clausen, az Európai Bizottság beruházásokért felelős igazgatója; Helga Berger, az Európai Számvevőszék vizsgálatvezető számvevője; valamint Maja Kuhar, a Horvát Közbeszerzési Döntőbizottság elnöke. A konferencia az állami közbeszerzési szaktanácsadók kötelező szakmai képzésének is helyt adott.