18° C
Ma 2026. június 11., csütörtök, Barnabás napja van.
18° C
Ma 2026. június 11., csütörtök, Barnabás napja van.
Főoldal 5 kitekintő 5 100 milliárd dolláros szén-dioxid-mentes stratégiát dolgoztak ki

100 milliárd dolláros szén-dioxid-mentes stratégiát dolgoztak ki

ápr 28, 2021 | kitekintő

A Finding Infinity ökológiai kutatólaboratórium építészekkel, befektetőkkel, ingatlanfejlesztőkkel és önkormányzatokkal együtt dolgozik egy olyan koncepción, amely Melbourne-t 2030-ra szén-dioxid-mentes várossá alakítaná át; és be is mutatott 15 olyan – esetenként meghökkentő elképzelést –, amelyekkel a tervek valósággá válhatnak.
 

 

A Melbourne-i székhelyű kutatócég az elmúlt két évben dolgozta ki az A New Normal elnevezésű 10 pontból álló stratégiáját, amelynek célja, hogy az ausztrál város teljesen önellátóvá váljon energia, élelmiszer és víz tekintetében, továbbá hulladékmentes legyen.

Ross Harding, a stúdió igazgatója szerint a tervek nem csak a város környezetvédelmi hitelességét növelnék, hanem nyereségesebbé is tennék a várost. Állítása szerint a tiszta energiára, a víz újrafelhasználására és a körforgásos gazdaságra való átállás több mint 80 000 munkahelyet biztosítana. „A város 100 milliárd dolláros átalakítása kevesebb mint 10 év alatt megtérülne” – nyilatkozta Harding a Dezeen-nek. „A várost működtető fizikai infrastruktúra és a kulturális infrastruktúra integrálásáról beszélünk, amely mindannyiunk számára elérhetővé tesz egy jobb életet.” A március 26. és április 5. között zajlott Melbourne Design Week 2021 alkalmából a Finding Infinity összefogott Melbourne néhány vezető építészével, hogy bemutassák, hogyan változhatna meg a város fizikai környezete a tervek eredményeként. A projektek – köztük egy éjszakai klubként is működő szennyvíztisztító telep és egy átalakított parkolóházban kialakított közösségi központ – azt vizsgálják, hogy a fenntartható technológiák hogyan tehetik egészségesebbé és élvezetesebbé a várost.

A javaslatok prototípusai és kísérleti változatai a Collins Street 130. szám alatti egykori irodaházban berendezett kiállításon voltak láthatók; „Meg akartuk találni a módját annak, hogy ezt a stratégiát kibontsuk és érthetővé tegyük” – magyarázta Harding, hozzátéve, hogy „ha valóban radikális változást akarunk elérni, akkor az elméletet az emberek számára könnyen elérhetővé kell tenni és össze kell kapcsolni a kultúrával.

A John Wardle Architects által kidolgozott egyik javaslat Melbourne kihasználatlan háztetőinek használatára épül. Azt javasolják, hogy a napenergiát hasznosító előtetők felszerelésével alakítsanak ki tereket az épületekben dolgozó munkatársaknak, amelyeket aztán közösségi kertészkedésre, tanulásra vagy rendezvényekre lehetne használni, és egyúttal hozzájárulhatnának a város energiaellátásához is. Melbourne a teljes napenergia-potenciáljának mindössze egy százalékát hasznosítja. „Kiszámoltuk, hogy ha minden második háztetőre napenergiát telepítenénk, az a város által elfogyasztott energia 40%-át lenne képes megtermelni” – ad kézzelfogható példát a gyakorlatra Harding.

 

Forrás: https://www.dezeen.com/2021/04/02/melbourne-zero-carbon-a-new-normal-finding-infinity/

 

história

Megemlékezés Bánki Donátról

Bánki Donát (1859. június 5. – 1922. augusztus 1.) születésének évfordulóján minden évben megemlékezünk róla a szülőfaluja (Bakonybánk) által megszervezett egésznapos ünnepség keretében. A szülőháza helyén berendezett, és a most nagyon szépen felújított...

kamarai hírek

Szólj bele a kamara jövőjébe!

Felhívás a Magyar Mérnöki Kamara 40 év alatti tagjaihoz   A Magyar Mérnöki Kamara új akciótervet indít a fiatalabb mérnökgenerációk szakmai és kamarai bevonására. A cél egyszerű, de fontos: azt szeretnénk, hogy a 40 év alatti mérnökök ne kívülről nézzék a...

digitális mérnök újság

Keresés

Melyik kategórián belül szeretne keresni?(Kötelező)