Hír

VIZEK rendszer fejlesztése

Tagozati tagságunk 2018. óta küzd az objektumazonosítási kötelezettséghez kapcsolódó eljárásrendi nehézségekkel, mely kezdetben Excel táblázatos formában zajlott, majd 2020-tól az ún. VIZEK rendszer bonyolította tovább az életünket. Tagozatunk hamarosan felvette a kapcsolatot a VIZEK rendszer üzemeltetőjével, az Országos Vízügyi Főigazgatósággal (OVF). Az egyeztetések során sikerült rámutatnunk a rendszer anomáliáira, az OVF is elismerte annak hiányosságait, és ígéretet tett arra, hogy a következő fejlesztési ütem során a Kamara képviselőit is bevonja a munkába.

Örömmel jelenthetjük, hogy ez a fejlesztési munka tavasszal megindult. Kicsit visszafogottabb örömmel jelenthetjük, hogy a fejlesztésbe viszont Tagozatunkat csak júliusban vontak be, amikor a 4iG-vel mint fejlesztővel kötött szerződés szakmai keretei, specifikáció már rögzítésre került. Mindazonáltal megkezdődött a közös munka annak érdekében, hogy a szerződés keretei között a mérnök kollégák észrevételei, problémajelzései közül minél többre sikerüljön valamilyen megoldást találni.

Tagozatunkat az operatív munkában Jancsó Béla (tagozatunk elnöke), Haracsi János (BPPM Mérnöki Kamara, Főmterv Zrt.) valamint Németh Gábor (GYMS Megyei Mérnöki Kamara, Győriterv Kft.) képviseli azzal, hogy speciális részszakmai kérdések felmerülése esetén további kollégák segítségét is kérjük majd.

Indulásként mintegy 30-35 problémapontot beszéltünk át az OVF és a 4iG szakembereivel. Már az egyeztetés során látható, hogy néhány probléma a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kompetenciaköre, velük is további egyeztetések szükségesek, továbbá nem egy javaslatunk meghaladja a jelen fejlesztési szerződés kereteit, viszont egy következő ütemnek része lehet. A fennmaradó kérdésekben pedig a következő hónapok informatikai fejlesztési folyamata igyekszik megtalálni a lehető legjobb megoldást. A további részletekről a folyamat előrehaladása során még tájékoztatást adunk. A rendszer az új formájában a tesztelési időszakot követően várhatóan a jövő év első felében lesz elérhető. Reméljük, hogy már ebben az ütemben is számos probléma, anomália áthidalásában jelentős segítséget tudunk nyújtani, mindenesetre az elmúlt hetek konstruktív együttműködési légköre kifejezetten biztató.

2022-08-28

Németh Gábor