Elégedettség és alap adatok:

  • Magyar Mérnöki Kamara elégedettség: Átlag: 6.65, Megnyírt átlag (5%): 6.77, Medián: 7, Módusz: 8, Szórásnégyzet: 5.6101, Szórás: 2.3686
  • Területi kamara elégedettség: Átlag: 7.11, Megnyírt átlag (5%): 7.27, Medián: 8, Módusz: 8, Szórásnégyzet: 5.9992, Szórás: 2.4493
  • Területi kamara szakcsoport elégedettség: Átlag: 6.69
  • Elsődleges tagozat elégedettség: Átlag: 6.92
  • Mennyire fontos, hogy csak lakóhely szerinti tagság: Átlag: 5.14
  • Mennyire fontos, hogy annál a vármegyénél ahol szeretne: Átlag: 6.45
  • Beruházások után emléktábla támogatottság: Átlag: 6.22
  • Támogatja-e, hogy készüljön azokról az ajánlatkérőkről egy negatív lista, akik árajánlatot kérnek és kapnak, majd nem adnak visszajelzést?

    • igen: 1625 fő
    • nem: 513 fő
    • Korcsoport:
      • 51-60 év között: 492 fő
      • 40-50 év között: 577 fő
      • 40 év alatti: 279 fő
      • 75 felett: 207 fő
      • 61-65 év között: 210 fő
      • 66-70 év között: 225 fő
      • 71-75 év között: 220 fő
    • Területi kamara:
      • Bács-Kiskun Vármegyei Mérnöki Kamara: 95 fő
      • Tolna Vármegyei Mérnöki Kamara: 55 fő
      • Budapesti és Pest Vármegyei Mérnöki Kamara: 905 fő
      • Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Mérnöki Kamara: 52 fő
      • Fejér Vármegyei Mérnöki Kamara: 105 fő
      • Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara: 112 fő
      • Zala Vármegyei Mérnöki Kamara: 39 fő
      • Somogy Vármegyei Mérnöki Kamara: 66 fő
      • Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Mérnöki Kamara: 65 fő
      • Győr-Moson-Sopron Vármegyei Mérnöki Kamara: 98 fő
      • Csongrád-Csanád Vármegyei Mérnöki Kamara: 99 fő
      • Veszprém Vármegye Mérnöki Kamarája: 73 fő
      • Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Mérnöki Kamara: 101 fő
      • Baranya Vármegyei Mérnöki Kamara: 84 fő
      • Heves Vármegyei Mérnöki Kamara: 60 fő
      • Nógrád Vármegyei Mérnöki Kamara: 25 fő
      • Békés Vármegyei Mérnöki Kamara: 32 fő
      • Komárom-Esztergom Vármegyei Mérnöki Kamara: 62 fő
      • Vas Vármegyei Mérnöki Kamara: 36 fő
    • Jelölt-e meg elsődleges tagozatot:
      • Igen: 1395 fő
      • Nem: 727 fő
    • Tagozata:
      • Hírközlési és Informatikai Tagozat: 37 fő
      • Épületgépészeti Tagozat: 147 fő
      • Vízgazdálkodási- és Vízépítési Tagozat: 128 fő
      • Energetikai Tagozat: 74 fő
      • Közlekedési Tagozat: 123 fő
      • Építési Tagozat: 154 fő
      • Gépészeti Tagozat: 46 fő
      • Környezetvédelmi Tagozat: 39 fő
      • Geodéziai és Geoinformatikai Tagozat: 35 fő
      • Elektrotechnikai Tagozat: 163 fő
      • Tartószerkezeti Tagozat: 181 fő
      • Anyagmozgató gépek, Építőgépek és Felvonók Tagozat: 34 fő
      • Gáz- és Olajipari Tagozat: 34 fő
      • Akusztikai Tagozat: 6 fő
      • Tűzvédelmi Tagozat: 43 fő
      • Geotechnikai Tagozat: 16 fő
      • Vegyészmérnöki Tagozat: 8 fő
      • Egészségügyi-műszaki Tagozat: 9 fő
      • Erdőmérnöki, Faipari és Agrárműszaki Tagozat: 7 fő
      • Munkabiztonsági Tagozat: 18 fő
      • Szilárdásvány-bányászati Tagozat: 3 fő
    • Jogviszony:
      • alkalmazott: 879 fő
      • gazdasági társaság tulajdonosa: 624 fő
      • egyéb: 129 fő
      • egyéni vállalkozó: 457 fő
      • megbízásos jogviszony: 99 fő
    • Mérnöki tevékenységek:
      • tervezői tevékenység: 1208 fő
      • szakértői tevékenység: 747 fő
      • műszaki ellenőri tevékenység: 806 fő
      • felelős műszaki vezetői tevékenység: 848 fő
      • energetikai tanúsító: 163 fő
      • projektvezetői tevékenység: 440 fő
      • beruházáslebonyolítói tevékenység: 201 fő
      • tervellenőri tevékenység: 157 fő
      • kormányzati, önkormányzati, szolgáltatói tevékenység: 65 fő
      • gazdasági társaság vezetése: 312 fő
      • oktatási tevékenység: 177 fő
      • egyéb: 156 fő

    Vármegyei bontású elégedettségi átlagok

    Bács-Kiskun Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 6.91
    • Területi kamara elégedettség: 7.9

    Tolna Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 7.13
    • Területi kamara elégedettség: 7.04

    Budapesti és Pest Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 6.36
    • Területi kamara elégedettség: 6.44

    Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 6.94
    • Területi kamara elégedettség: 8.04

    Fejér Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 6.74
    • Területi kamara elégedettség: 7.3

    Hajdú-Bihar Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 7.02
    • Területi kamara elégedettség: 7.94

    Zala Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 6.43
    • Területi kamara elégedettség: 6.68

    Somogy Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 7.27
    • Területi kamara elégedettség: 7.58

    Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 7.05
    • Területi kamara elégedettség: 7.56

    Győr-Moson-Sopron Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 6.06
    • Területi kamara elégedettség: 6.85

    Csongrád-Csanád Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 6.86
    • Területi kamara elégedettség: 7.47

    Veszprém Vármegye Mérnöki Kamarája:

    • MMK elégedettség: 6.95
    • Területi kamara elégedettség: 8.15

    Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 6.4
    • Területi kamara elégedettség: 6.88

    Baranya Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 7.06
    • Területi kamara elégedettség: 8.02

    Heves Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 7.36
    • Területi kamara elégedettség: 8.17

    Nógrád Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 6.71
    • Területi kamara elégedettség: 7.42

    Békés Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 7.1
    • Területi kamara elégedettség: 7.74

    Komárom-Esztergom Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 7.36
    • Területi kamara elégedettség: 8.66

    Vas Vármegyei Mérnöki Kamara:

    • MMK elégedettség: 6.14
    • Területi kamara elégedettség: 6.5

    Tagozati bontású elégedettségi átlagok

    Hírközlési és Informatikai Tagozat:

    • MMK elégedettség: 7.14
    • Területi kamara elégedettség: 7.23
    • Tagozati elégedettség: 7.75

    Épületgépészeti Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.62
    • Területi kamara elégedettség: 7.25
    • Tagozati elégedettség: 7.14

    Vízgazdálkodási- és Vízépítési Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.73
    • Területi kamara elégedettség: 7.48
    • Tagozati elégedettség: 7.43

    Energetikai Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.86
    • Területi kamara elégedettség: 7.42
    • Tagozati elégedettség: 7.17

    Közlekedési Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.58
    • Területi kamara elégedettség: 7.03
    • Tagozati elégedettség: 6.93

    Építési Tagozat:

    • MMK elégedettség: 7.16
    • Területi kamara elégedettség: 7.16
    • Tagozati elégedettség: 7

    Gépészeti Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.69
    • Területi kamara elégedettség: 6.93
    • Tagozati elégedettség: 7

    Környezetvédelmi Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.74
    • Területi kamara elégedettség: 7.61
    • Tagozati elégedettség: 6.97

    Geodéziai és Geoinformatikai Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.31
    • Területi kamara elégedettség: 6.5
    • Tagozati elégedettség: 6.86

    Elektrotechnikai Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.85
    • Területi kamara elégedettség: 7.27
    • Tagozati elégedettség: 7.2

    Tartószerkezeti Tagozat:

    • MMK elégedettség: 5.79
    • Területi kamara elégedettség: 6.51
    • Tagozati elégedettség: 6.18

    Anyagmozgató gépek, Építőgépek és Felvonók Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.55
    • Területi kamara elégedettség: 6.91
    • Tagozati elégedettség: 7.12

    Gáz- és Olajipari Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.97
    • Területi kamara elégedettség: 7.45
    • Tagozati elégedettség: 7

    Akusztikai Tagozat:

    • MMK elégedettség: 5
    • Területi kamara elégedettség: 5.67
    • Tagozati elégedettség: 6.67

    Tűzvédelmi Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.98
    • Területi kamara elégedettség: 7.53
    • Tagozati elégedettség: 7.9

    Vegyészmérnöki Tagozat:

    • MMK elégedettség: 7.63
    • Területi kamara elégedettség: 8.13
    • Tagozati elégedettség: 6.38

    Geotechnikai Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.87
    • Területi kamara elégedettség: 7.07
    • Tagozati elégedettség: 7.64

    Egészségügyi-műszaki Tagozat:

    • MMK elégedettség: 5.33
    • Területi kamara elégedettség: 6.22
    • Tagozati elégedettség: 6.11

    Erdőmérnöki, Faipari és Agrárműszaki Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.86
    • Területi kamara elégedettség: 6.43
    • Tagozati elégedettség: 7.71

    Munkabiztonsági Tagozat:

    • MMK elégedettség: 6.28
    • Területi kamara elégedettség: 6.72
    • Tagozati elégedettség: 6.39

    Szilárdásvány-bányászati Tagozat:

    • MMK elégedettség: 9
    • Területi kamara elégedettség: 9.5
    • Tagozati elégedettség: 10

    Kommunikáció

    Milyen formában értesül leginkább a kamarai hírekről, információkról?

    MMK honlap (mmk.hu és/vagy mernokvagyok.hu): 6.48

    Mérnök Újság: 6.42

    Hírlevél (országos): 6.92

    Hírlevél (megyei): 6.59

    Hírlevél (tagozat): 5.99

    Vármegyei mérnöki kamara honlapja: 4.73

    Facebook: 2.83

    Szakmai tagozat honlapja: 3.88

    Egyéb: 2.87


    Mérnökújság

    Milyen gyakran olvassa a Mérnök újságot:

    • rendszeres olvasója vagyok: 839 fő
    • gyakran beleolvasok: 586 fő
    • néha elolvasom: 594 fő
    • egyáltalán nem olvasom: 124 fő
    • sajnos nem jut el hozzám: 52 fő

    Mennyiben járulnak hozzá a Mérnök Újságban közreadott szakmai írások, cikkek az Ön szakmai tájékozódásához: 5.66

    Milyen formában tartana igényt a jövőben a Mérnök Újságra:

    • a jelenlegi nyomtatott formában évi 10 lapszámmal: 410 fő
    • nyomtatott illetve digitális formátumban a költségcsökkentés szem előtt tartásával és az így származó megtakarítás az MMK kommunikációs célokra történő átcsoportosításával: 436 fő
    • teljes mértékben digitális formátumban a mernokvagyok.hu felületen, más internetes folyóiratokhoz hasonlatosan és az így származó megtakarítás az MMK kommunikációs célokra történő átcsoportosításával: 1138 fő
    • az igénylők számára maradjon meg, önköltséges formában, ha az igénylők száma meghaladja az 1000 főt: 176 fő

    Etikai-fegyelmi Szabályzat

    A közelmúltban új Etikai-fegyelmi Szabályzatot fogadott el a Magyar Mérnöki Kamara Küldöttgyűlése. Mennyire ismeri?:

    • részletesen: 64 fő
    • célirányosan, szükség szerint: 331 fő
    • belelapoztam: 649 fő
    • egyáltalán nem foglalkoztam vele: 1104 fő
    • nem érdekel: 52 fő

    Mennyire tartja fontosnak a szakmai szabályszegések kamarai szankcionálását?: 7.89

    Mennyire tartja fontosnak, hogy a műszaki ellenőrök tevékenysége a jövőben az Etikai-fegyelmi Szabályzat hatálya alá tartozik?: 7.86

    Mennyire tartja fontosnak, hogy a felelős műszaki vezetők tevékenysége a jövőben az Etikai-fegyelmi Szabályzat hatálya alá tartozik?: 7.89


    Önsegélyezési szándék

    Fontosnak tartja-e, hogy a Magyar Mérnöki Kamara a területi kamarákkal együttműködve egy biztosítási társulás létrehozásával könnyítse meg a tagok kötelező biztosításainak szolgáltatását egyúttal lehetőséget adva arra is, hogy az egyéb védőhálót is nyújthasson az érdeklődők számára? : 7.64

    Középtávon fontosnak tartaná-e, hogy a Kamara létrehozzon egy olyan komplex védőhálót, mint például a DAS jogvédelmi biztosító, amely térítés ellenében széleskörben az élet számos területére kiterjedő jogvédelmet tudna biztosítani a szolgáltatást igénybe vevők számára. Lényeges, hogy ezt a védőháló kiterjesztést csak az előző biztosítási társulás alapjain és annak működésének megszilárdulása után lehet létrehozni?: 7.25


    Szabványok témaköre

    Ismeri-e az MMK által szolgáltatott szabványelérési szolgáltatást?

    • igen: 1373 fő
    • nem: 817 fő

    Mennyire tartja fontosnak a kamarai tagok szabványelérési lehetőségét? : 9.16

    Eddig élt-e a kamarai szabvány-hozzáférési lehetőséggel:

    • igen: 903 fő
    • nem: 1282 fő

    Mennyire elégedett ezzel az új lehetőséggel? Kérjük itt csak a kamarai szolgáltatást értékelje!): Átlag: 8.71

    Mennyire tartja fontosnak a szakmagyakorlásához a szabványok magyar nyelven történő elérhetőségét?: Átlag: 9.08

    Állami feladatnak tartja-e a szabványok fordítását és a jogosult mérnökök felé történő ingyenes elérhetőségének biztosítását a nemzetgazdaságilag is fontos építőipari teljesítmény javításának céljából?

    • igen: 2052 fő
    • nem: 124 fő

    Tapasztalatai szerint mennyire okoz problémát a napi munkában a műszakilag meghaladott, de még hatályos szabványok alkalmazása? Átlag: 6.53


    Fontosság és eredményesség

    Kérem, 1-10-es skálán értékelje a Kamara egyes tevékenységeinek fontosságát!

    szakmai érdekérvényesítés (jogszabályok véleményezése, kormányzati és társszervezeti együttműködés stb.): 8.33

    mérnökök társadalmi megbecsülésének erősítése (nagyobb társadalmi ismertség, elismertség elérése, építészethez hasonló kitüntetések elérése, országos mérnöknap megrendezése, sajtónyilvánosság emelése): 8.07

    tagsági ügyek intézése (kamarai tagsággal kapcsolatos adminisztratív és pénzügyi ügyintézések, jogosultságok kiadása, meghosszabbítása stb.): 8.55

    digitális fejlődés elősegítése/előmozdítása az ügyintézésben (kamarai ügyintézés gyorsítása, egyszerűsítése, központi digitális felület kialakítása): 8.35

    szakmai továbbképzések: 8.61

    jogi továbbképzés (személyes): 5.78

    jogi továbbképzés (online): 7.99

    Mesteriskolák: 7.15

    Energetikai tanácsadás: 6.48

    Jogi tanácsadás: 7.45

    országos közösségi összetartás erősítése (MMK rendezvények, célzott területeken szervezett országos roadshow-k, kerekasztal beszélgetések, konferenciák, országos mérnöknap, Mérnökbál stb.): 6.48

    területi közösségi összetartás erősítése (Területi kamarai rendezvények, továbbképzések szervezése, Mérnökbálok): 6.79

    a magyar építészetről szóló törvény finomhangolása (MÉPTv.) „mérnökösítése”: 7.57

    a mérnöki munka támogatása: szakmai segédletek és útmutatók kidolgozásával: 8.7

    a szabványváltozással kapcsolatos érdekérvényesítés: 8.62

    interdiszciplináris információk közvetítése (üzleti, döntéstechnikai, tárgyalástechnikai protokoll, egészségtudatossági ismeretek) „a művelt mérnök a jó mérnök” jegyében: 7.02

    Kérem, 1-10-es skálán értékelje a Kamara egyes tevékenységeinek eredményességét!

    szakmai érdekérvényesítés (jogszabályok véleményezése, kormányzati és társszervezeti együttműködés stb.): 5.84

    mérnökök társadalmi megbecsülésének erősítése (nagyobb társadalmi ismertség, elismertség elérése, építészethez hasonló kitüntetések elérése, országos mérnöknap megrendezése, sajtónyilvánosság emelése): 5.68

    tagsági ügyek intézése (kamarai tagsággal kapcsolatos adminisztratív és pénzügyi ügyintézések, jogosultságok kiadása, meghosszabbítása stb.): 7.62

    digitális fejlődés elősegítése/előmozdítása az ügyintézésben (kamarai ügyintézés gyorsítása, egyszerűsítése, központi digitális felület kialakítása): 6.75

    szakmai továbbképzések: 7.45

    jogi továbbképzés (személyes): 6.04

    jogi továbbképzés (online): 7.1

    Mesteriskolák: 6.31

    Energetikai tanácsadás: 5.95

    Jogi tanácsadás: 5.88

    országos közösségi összetartás erősítése (MMK rendezvények, célzott területeken szervezett országos roadshow-k, kerekasztal beszélgetések, konferenciák, országos mérnöknap, Mérnökbál stb.): 5.95

    területi közösségi összetartás erősítése (Területi kamarai rendezvények, továbbképzések szervezése, Mérnökbálok): 6.16

    a magyar építészetről szóló törvény finomhangolása (MÉPTv.) „mérnökösítése”: 5.73

    a mérnöki munka támogatása: szakmai segédletek és útmutatók kidolgozásával: 6.24

    a szabványváltozással kapcsolatos érdekérvényesítés: 6.05

    interdiszciplináris információk közvetítése (üzleti, döntéstechnikai, tárgyalástechnikai protokoll, egészségtudatossági ismeretek) „a művelt mérnök a jó mérnök” jegyében: 5.58


    Mérnökigazolvány

    Mennyire tartja hasznosnak az MMK által a tagjai (és hozzátartozói) számára nyújtott élet- és balesetbiztosítás (Védőernyő) szolgáltatást? (1 - egyáltalán nem, 10 - teljes mértékben): 6.27

    Mennyire tartja hasznosnak a Mérnök Igazolványhoz kapcsolódó kedvezményeket? (1 - egyáltalán nem, 10 - teljes mértékben): Átlag: 5.57

    Igénybe vette-e már valaha a Mérnök Igazolványhoz kapcsolódó kamarai kedvezményeket?:

    • igen: 207 fő
    • nem: 1970 fő

    Melyik kedvezményt vette már igénybe? (Több válasz lehetséges):

    • ONE mobilflotta: 42 fő
    • All You Can MOVE kártya: 2 fő
    • Danubius Hotels: 16 fő
    • Hunguest Hotel: 38 fő
    • Dr. Rose Magánkorház: 3 fő
    • MAPFRE utasbiztositás: 14 fő
    • SHARP: 1 fő
    • CAD DESIGN: 8 fő
    • HILTI: 8 fő
    • Praktiker: 60 fő
    • IStyle: 9 fő
    • Book24: 12 fő
    • MOL partnerkártya: 38 fő
    • Kamarai Védőernyő szolgáltatás (élet- és balesetbiztosítás): 15 fő

    Megjelenítés: 1 - 100 / 2 218

     Kérjük fogalmazza meg a Kamara működésével, valamint az elnökségi ciklusra vonatkozó stratégiához kapcsolódó véleményét. Ne feledkezzen meg a Mérnök Újság kérdésnél felmerülő esetleges egyéb észrevételeiről sem!

    x

    x

    x

    Wagner Ernő, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke korábban jelezte, hogy a Kamara tudná támogatni az ajánlatkérőket a kiírások műszaki leírásának kialakításában, valamint a szakmai alkalmassági kritériumok meghatározásában. Ezt nagyon jó gondolatnak tartom és kiemelten fontos feladatnak érzem a jövőben ezen a területen az előrelépést.

    Véleményem szerint semmi szükség egy önálló kamarai székház építésére. Felesleges pénzkidpbás. Nem ez határozza meg a kamara tevékenységének milyenségét.

    Véleményem szerint az MMK stratégiai céljai közé kell tartozzon a mérnöki tevékenységek fenntarthatósági szempontok erősödésével várható/remélt fejlesztésének támogatása, ezáltal a mérnöki munka jelentőségének, megbecsülésének erősítése.

    Véleményem szerint a tagsági díj csökkenthető lenne a felére, ha nem kellene párhuzamosan működtetni országos kamarát és területi kamarákat. Az online Világban akár csak a területi kamarák szövetségével, országos kamara nélkül, vagy területi kamarák nélkül, egyetlen országos kamarával, a kamara jelenlegi érdekérvényesítő képessége nem csorbulna.
    A Mérnök újság digitális formában történő olvasásával kapcsolatban nincs kifogásom.

    Véleményem szerint a MMK nem védi a szakma gyakorlókat, a tagdíj magas és cserébe a nyilvántartáson kívül nem nyújt szolgáltatást. Ésszerűtlen szabályzatok készülnek (pl. Tervellenőrzés) A tervellenőrzésre nem feltétlen a Vezető tervezői címmel rendelkező személy alkalmas, mivel a terv megfelelősége a munkaterületen a kivitelezés közben derül ki. A tervellenőrnek sokkal inkább kellene a tervezői jogosultság mellett kivitelezői gyakorlattal rendelkezni, felelős műszaki vezető vagy műszaki ellenőr jogosultsággal. A jogosultságok nyilvántartása nem ésszerű, építészként két MÉK és MMK tagsággal is kell rendelkeznem. A jogosultsági vizsga követelménye irreális, a felkészülést segítő anyagok aktualizálása nem folyamatos, nem naprakész. Az MMK és MÉK együttműködése nem megdelelő. A fiatalok nem kerülnek be a döntéshozók közé.

    Véleményem szerint a Mérnök újság egy szimbolikus termék.
    Ha például valakinek a Dörmögő Dömötör jár, abból is lehet következtetéseket levonni, a Mérnök újságból is .
    Ne az újságon spóroljanak. Az államtól kérjenek támogatást, hiszen a precíz mérnöki munka közérdek, államérdek.

    A kamarai tagdíjért nem érzem, hogy bármilyen ellenszolgáltatást kapnék.
    Most még ez a kötelező felelősség biztosítás is csak pénzt vesz ki a zsebünkből.
    A mérnököket támogatni kellene, nem sarcolni!

    A munkánk ellátásához szükséges szoftverek beszerzését kellene támogatni. 800ezerFt egy AutoCad éves licensz. Egy hónapig csak ezért dolgozunk.

    Véleményem szerint a Mérnök Újság digitális formában, vagy link formájában megküldve teljesen elégséges, így csökkentve a kiadásokat és a környezeti terhelést.
    Ez a kérdőív közepesen borzasztóan lett megszerkesztve, főleg külalakját tekintve. Ha már mérnökkamara, akkor erre egy kicsit jobban is oda lehetne figyelni, mert ha már kommunikációs kiadások.... akkor ez azt kommunikálja felém, hogy gyorsan összedobtunk valamit.
    Illetve ide tartozik a szakmai továbbképzések esetében a letölthető "tananyagok" részben lévő képzési tematikák biozonyos esetben 2022 dátummal jelennek meg a fejlécen.

    Véleményem szerint a Magyar Mérnöki Kamara működése az elmúlt elnökségi ciklusban több területen is fejlődést mutatott, különösen a szakmai továbbképzések és a digitális ügyintézés terén. Ugyanakkor fontosnak tartanám a tagság aktívabb bevonását a döntéshozatali folyamatokba, valamint a fiatal mérnökök megszólítását és támogatását. A stratégiai célkitűzések közül kiemelném a szakmai presztízs növelését és a mérnöki munka társadalmi elismertségének erősítését, amelyhez hatékony kommunikációs eszközökre és együttműködésekre van szükség.

    A Mérnök Újság kapcsán javasolnám a tartalom korszerűsítését, több gyakorlati példával, esettanulmánnyal és interjúval, amelyek jobban tükrözik a mérnöki hivatás sokszínűségét. Emellett hasznos lenne egy digitális, interaktív változat is, amely könnyebben elérhető és vonzóbb lehet a fiatalabb generáció számára.

    Véleményem szerint a Kamarák fontos új feladata lehetne az induló projektek véleményezése, igen sok előkészületlen projektek jelenik meg, melyeket kivitelezői oldalról igen nehézkes a rendelkezésre álló keretek között megvalósítani és ez a a felelős műszaki vezetőkre is nagyobb terhet rak.
    Sok esetben az Építtető helyett kell megoldani olyan feladatokat, melyeket már az előkészületeknél/tervezésénél kezelni kellett volna.

    Véleményem szerint a Kamara legfontosabb feladata a Mérnökök érdekérvényesítése és társadalmi elfogadottsága.
    Ezt véleményem szerint az alábbiakkban lehet elérni:
    - Modern kommunikációs eszközökkel ismertetni (videok, online újság, de nem mérnökiesen megfogalmazva, hanem a közembereknek szólóan) a mérnöki szakma feladatát. Egyébként erre van ötletünk és csapatunk is alakul, hogy ezzel foglalkozzon a vállalkozásainktól függetlenül.
    - A Mérnököket olyan könnyen átlátható és átlagembernek felfogható, megérthető formában besorolni, minősíteni, hogy az egyszerű felhasználó tudja, értse melyik mérnökre van szükség. Egyáltalán nem mindegy, hogy mivel foglalkozik az adott mérnök, csarnok, családi ház, Irodaház? Miért drágább az egyik mint a másik. Valamilyen hasonló besorolást lehetne csinálni, mint az energetikai, így tudnak válogatni, hogy az építtetők, hogy megér-e nekik magasabb költséget egy-egy mérnök munkája.
    - Komplett szemléletváltás. Jelenleg egyszeri felhasználóként az látszik, hogy a Kamarákat leginkább a saját szervezeti működése köti le. Túl bonyolult a rendszer. Sokan azt sem értik, minek külön építész és minek külön mérnöki kamara. Egyszerűen túl önző, túl mérnökies a megközelités és nem "felhasználóbarát" A meglátásom az, hogy a mérnök dolga az lenne, hogy a felmerült építtetői igényeket kiszolgálják és az építtetőnek biztosítsák azt a szakmaiságot, amivel nem kell rendelkezzen és segítsenek a lehető legérthetőbben segíteni őt. Ez meglátásom szerint minden mérnökre igaz, függetlenük attól, mekkora cégnél, milyen pozícióban dolgozik.

    Véleményem szerint ha az építtetők irányából törétnik a nívó emelése és egy jó rendszerben a mérnökök minősítve vannak, akkor önmaguktól fognak továbbképzésekre járni, hogy esetleg magasabb kategóriába sorolják őt.

    Egy építtető egyébként nem mérnököket akar alkalamazni, tervezőket megbízni, hanem egy házat építeni. A mérnökök közösségének ezt kéne kiszolgálnia. Ehhez kell egy olyan mérnökcsapat, aki tudja kommunikálni a legfőbb építtetői ismereteket modern, fogyasztható formában.
    Vállalkozóként azt látom, hogy egy értékesítési folyamat - és építkezés közben is - a legtöbb energiát az viszi el. hogy az építtető megrendelői gondolkodását formáljuk, holott nem ehhez értünk. Ha valaki központilag tudná ezt az információátadási munkát végezni az összes mérnöknek sokkal egyszerűbb dolga lenne...

    Véleményem szerint a Kamara elsődleges feladata a szakmaigyakorlók védelme, a jogszabályi (és nem csak a szabványok) környezet mérnöki szempontú véleményezése-megalkotása és új jogszabályok létrehozásának kezdeményezése, amennyiben annak tartalma a tervezési, megvalósítási projekt szempontjából akadály, műszakilag átgondolatlan annak elfogadása elleni teljeskörű tiltakozás és érdekérvényesítés.

    Vasúti szakterületen vasúti jelző és biztosítóberendezések tervezésével, szakértői felülvizsgálatával, műszaki ellenőri tevékenységgel foglalkozom. 1. A szorosabban vett vasúti biztosítóberendezési szakmai továbbképzés igen ritka, gyakorlatilag nincs a Kamara szervezésében. Külső cégek szerveznek ilyen képzéseket (pld.: GLEISBILD Bt.), ami nagyon hasznos és a Kamara elismer, viszont elég nagy összegekbe kerül a részvétel. Az egyetlen közös pont más szakágakkal (vasútépítés pályás része, útépítés) a vasúti átjárók témaköre, de az ilyen képzések is vagy vasúti pályaépítő, vagy közutas útépítő alapú képzések. Pedig a vasúti átjárók biztonsága sokkal szélesebb körű megközelítést kívánna.
    2. Etikai ügyek: Nagyon kényes részterület, mert nehéz bizonyítani, hogy a nevemmel visszaélnek. Egyrészt nem járhatok rendszeresen a Vasúti Hatóság nyakára kutatni, vajon adtak-e le az én nevemben szakértői vizsgálati jelentést, amiről én nem is tudok? Vagy adtak-e le terveket a nevemmel hitelesítve, amiket valójában nem én készítettem? Nekem volt ilyen esetem még a NIF idején. Akkor sikerült a jogtalan névhasználatot megakadályozni, de csak a személyes ismertség alapján. A csaló céget semmilyen szankció nem érte. És ki tudja, hányan, hányszor járnak így el a napi valóságban? Megoldás: Hivatalból kellene minden olyan Vasúti Hatósági engedélyezési ügyben értesítést kapnia az adott ügyben nevesített vasúti biztosítóberendezési tervezőnek, szakértőnek írásban kimutatható módon (e-mail kimutatható) ahol a neve a terveken, szakértői anyagokon szerepel, függetlenül attól, hogy kinek a nevében állították ki a Tervezői nyilatkozatot. Jó esetben én állítottam ki és írtam alá, de mi van akkor ha csak hamisították az aláírásomat és nincs is tudomásom az egészről? Véleményem szerint jogszabályban előírt (pld.: Vasúti törvény) és így kötelezően működtetett értesítő rendszer bizonyosan szűrné a csalókat. Ez a tervezőket, szakértőket automatikusan értesítő eljárásrend alapozhatna meg szankcionálási módokat csalás esetén. Üdvözlettel: Kulcsár György (+36 30 9 824 965)

    Van még mit javítani.
    Nagyon magas a tagdíj összege, miért nem lehet több részletben befizetni?

    Van fejlődési lehetőség, elsősorban az érdekérvényesítés területén.
    A Mérnök Újság egy hasznos termék.

    Vállalkozások védelme

    Választások (online) esetében kellene fényképes szakmai önéletrajz a jelöltekről mert gyakran a jelölten nagy része ismeretlen a tagok számára. Mérnökújság digitális változata kellene csak pdf formátumban tagságnak e-mailben elküldve, ez környezetkímélőbb (nem kell papírt használni, nyomtatni, postán küldeni) és költségcsökkentő is egyben.

    Választás volt, "szolgálni " , érezze ezt a tagság.

    Válaszaimban van a véleményem.

    Úgy gondolom, hogy a kamara eddeg is megtett mindent amihez megvoltak a lehetőségei.
    Például a Méptv. véleményezésekor is elment a "Falig", de sajnos a szava süket fülekre talált.
    Sok év után örömteli, hogy az online szábványtárhoz történő hozzáférést biztosítja. Remek gondolatnak, megoldásnak tartom, Köszönöm.

    Üdvözletem! Egyéni vállalkozóként csak negatív tapasztalatom van a kamaráról. Feleslegesnek érzem ebben a formában a működését.Amíg az ember elvégzi a feladatait, a megbízó elégedett a munkájával, viseli a felelőssége terheit, nincs szüksége a kamarai támogatásra. Az én tagságom az évek során a MMK részéről a következőket tapasztalta, szenvedte el:
    tagsági díj fizetése, creditekhez szükséges előadások látogatása, a kötelező részvétel utáni díjfizetés, az ötéves ciklus zárásaként jogi képzés stb. Az egész történet arról szól, hogy minél több pénzt huzzanak le rólunk, mert ezekből semmi hasznosat nem lehet találni Csak nagyon kicsit enyhít az összképen a segítőkész előadók emberséges hozzáállása.
    Összefoglalva: én a jelenlegi formát teljesen haszontalannak, kilátástalannak látom. A hozzám hasonlóan dolgozó kollégák továbbra is végzik dolgukat, és velem együtt továbbra is fizetni kényszerülnek a különböző - úgymond - szakmai segítséget nyújtó kamarának az elvárásait.
    Ps.: Jellemző, a nyomtatott mérnök újság költséges, talán a digitális verzió is megfelelne. Így több maradna a vízfejnek...

    Üdv,
    1. javasolnám a villamos és villámvédelmi felülvizsgálók kamara alá történő integrálását, mert a jelenlegi rendszer kaotikus, követkhetetlen, etikai szempontból számonkérhetetlen.
    2. Javasolnám egy igazságügyi szakértői testület létrehozását a kamarán belül, hogy kirendelés esetén a megfelelő iü. szakértői csapat fel tudjon állni. Ennek megszervezésében szívesen részt vennék én is.

    Túlzottak a "csókos" kapcsolatok térnyerései, valamint egyes egykori potentátok a pozíciók, belső kamarai információk megszerzését felhasználva igyekeznek a zsírosabb falatokat (külső megbízásokat) elnyerni.

    Továbbra is igénylem a papír alapú tájékoztatást.

    További jó munkát! A kiválasztott út előre mutató! Természetesen mindig lehet jobban, ez legyen a cél.

    Törvényi kötelezettségnél fogva rengeteg pénzt beszed a Mérnöki Kamara mindenféle jogcímen, érdemlegesen semmit nem nyújt cserébe.
    Jelenleg egy államilag kierőszakolt értelmetlen apparátus ami a pénzemből jól el van.

    Tökéletesen elégedett lennék a mérnökújság csak digitális terjesztésével.

    Több szakma és kevesebb jog.

    Több szakcikket szeretnék az újdonságokról.
    Nemzetközi mérnöki problémák, balesetek okainak elemzése, ismertetése megoldásokkal.
    Sokkal hatékonyabb érdekérvényesítés kellene a kormányzattal a szakmai / jogi problémák kezelésében.
    A mérnökök tevékenysége, megbecsültségének hatékonyabb érvényesítése a sajtóban.
    Jogszabályok előkészítésénél hatékonyabb érdekérvényesítés.

    Több pozitív reklámmal , filmsorozattal, népszerűsíteni a szakmát.
    Jó példa a Viasat Exploreren sugárzott " Gigantikus mérnöki létesítmények"

    Több mérnöki terület (pl. vegyészmérnöki, biomérnöki, biztonságtechnikai mérnöki, környezetmérnöki) nagyon alulreprezentált a kamarában, különösen, ha nem kapcsolódik szorosan az építőiparhoz. A vegyészmérnöki tagozat gyakorlatilag évek óta tetszhalott állapotban van. Más szakmai szervezetekkel (Magyar Kémikusok Egyesülete, IChemE, European Federation of Chemical Engineers, Society of Biochemical Engineers, ISO, stb.) az együttműködés minimális vagy nem működik. Az új Etikai-fegyelmi Szabályzat híre nem lett eredményesen kommunikálva.
    Ami viszont jó, az online szabványkönyvtárhoz való hozzáférés nagyon hasznos funkció és nagyon jól működik. Köszönöm szépen!

    Több kollégámmal közös igényünk lenne, ha a egyes jogosultságok megadása esetében nagyobb súllyal számítana a szakmai előéletet vagy a szakmai gyakorlat időtartama.

    Nehezményezzük, hogy MSC végzettséggel 5 év után elérhető a szakértői cím, míg BSC (főiskolai) végzettséggel ez még több tíz év üzemeltetői, tervezői és kivitelezői gyakorlattal sem kérhető.

    Nyilvánvalóan a szakmagyakorlást kormányrendeleti előírás szabályozza, de szeretnénk, ha a Magyar Mérnöki Kamara a jogalkotásban is próbálna nagyobb szerepet vállalni a tagok érdekében.

    Több fontos kamarai terület nem is került szóba, ezért az eredmény nem alkalmas a kamarai irányok hangsúly áthelyezésekhez: - több kérdés feltevés irányított vagy előre korlátozott. Pld.: maagyar építészetről szóló törvény finomhangolása...Alapvető változtatásokat követel mind várostervezéshez kapcsolódó helyzetének meghatározása, mind a tájhoz-, épített környezezhez-, emberekhez való alkalmazkodása melyeknek tünete foghíj beépítéseknél a szerénység és NEM AZ EXTRAVAGANCIA!
    - feltenném a kérdést, milyen szakmai indok mondatja, hogy nem minden épületre kell a beruházó tulajdonos és a tervező személyek eltitkolása az emberek elől?

    Olyan kellemetlen helyzeteket teremtenek az egészen - szakmaiatlan - igazságügyi szakértői vélemények amely demralizáló, de aki dolgozik az a "hülye véleményekre legyint" . Az a vélelmem, hogy olyan "szakértők" dolgoznak akik valószínűleg nincsenek megméretve. .....

    A közművek ma is korruptak, kihasználják a beruházók idő érzékenységét és a tervezők kényszerhelyzetben fel kell adják a az igaz, szakmai követelésüket. Vízművek, Gázművek pontos számított fogyasztások...Kéményseprők a hülye kérésüket is teljesítjük, hogy kiadják a hozzájárulásukat.

    Az előbbiekhez kapcsolódik, hogy hamis közmű követeléseket a beruházó ikább "megveszi" pedig tudja, hogy csalás, de az idő pénz. Szerintem nagyon hiányzik, hogy a beruházónak nincs kamarájuk!!! Ha lenne, rengeteget mozdulnánk a tisztesség irányába.

    Nagyon sok rossz tünetet tapasztalok az önkormányzatok képvíselőinek ismerethiánya miatt. Így azok sokszor tudtukon kívül terelhetők szakmaiatlan döntések megszavazására. Lehet, tudna a MMK segítő anyagot adni az önkormányzati képviselők számára (éptési szabályozási lehetőségeik, lakásonkéni, egyéb helyiségenkéni m2 -enként építendő parkolók számára, a kérdőívben említett tervezői, beruházói kiírási /táblázási kötelezettségere, házak köztrületről láható felületre kihelyezhető táblák illeszkedésési előírásaihoz, kihelyezhető berendezésekről, e tekintetben védett területek kijelöléséhez....

    Tervezők és a tervek jóváhagyását, elfogadását végző szervezetek közötti szakmai pereket kisérje figyelemme, ha szükséges lépjen be a perbe. Pld. Vízművek közműfejlesztési hozzájárulás jogalapjának megtámadása perben. Ott egészen téves eredmény hoztak ki, melyre az MMK hallgatott.

    A kamara minden számára felvetett, előadott alapvető gondra kötelezően adjon állástfoglaló véleményt és/vagy -ha azt nem tartja elvetendőnek- a közigazgatásban kötelzően megszokottak szerint az illetékes szervezethez továbbítsa a kérést/javaslatot.

    Több fiatal, pár év tapasztalattal rendelkező ismerőseim rendre szüntetelteti jogosultságaikat, tagságukat a magas kamarai költség miatt. Ezt hatalmas problémának látom! Védtem az ismét emelt tagdíjakat barátaim, kollegáim előtt, hogy dehát idénre Elnök Úr megigérte a szabbványhozzáférést, nagyságrendileg 100.000+áfa díjtól mentesűl minden kollega már aki előfizetett. A jelszómegosztós hozzáférésen én is kínomban nevettem, ütemezni sem lehett az erre a szolgáltatásra való áttérést. A megoldás mentségére szóljon, álltalában be lehet jelentkezni. A digitalizáció; nem próbáltam, de mindenki jelszava az e-mérnökben a neve és születési éve? (2025 van, '69-ben volt a holdraszállás.) Ezt meg sem tudtam változtatni, pont ahogy a nyílvános címem sem tudom törölni.
    Mérnökújságot 10 kollegából 9 ki sem nyitja. Nem feltétlen a cikkek minősége miatt, eljárt a nyomtatott hirlapok felett az idő. Fizessen elő rá, kinek arra ingere van. Biztosítás: Nincs szükségem a kamarai szolgáltatásokra,védőernyőre. Fizesse a díjját, ki arra igényt tart. Ne kollektívan.

    Több fiatal mérnököt szeretnék látni a kamarában és annak vezetésében.

    Tisztelt Wagner Ernő Úr!

    Köszönöm, hogy megtisztelt azzal, hogy véleményemre kíváncsi.

    Jelenleg munkavédelmi szakmérnökként is dolgozom, többé kevésbé hatékonyan, sajnos a piacon sokk az olyan szakember akinek 3-6 hónapos munkavédelmi képzés után megadják a jogosítványt hogy dolgozhasson vállalkozásoknak. Ez évben az MVT. törvény változott, csak mérnök auditálhat, vagy kockázatelemzést végezhet.Ez úgy látom nem jutott el ahhoz a körhöz akiket érint a változás. Sajnos építőiparban, vagy vegyi üzemben nem kellő gondossággal járnak el ezek a szakemberek. (lásd. komáromi akkumulátorgyár esete) Kamarának jobban kellene képviselni érdekeinket.
    Felelős műszaki vezetői tevékenységet is folytattam a győri Integrál - H Zrt. -nél. (10 évig) Épületgépészeti energetikai szakterületen. Szeretném folytatni, ha a Kamara segíti munkámat.

    Tisztelettel: Dr. Horváth Gyula

    Tisztelt Ügyintéző! A szabvány elérést sajnos nem találom a honlapon, pedig az egyik legjobb ötlet. Nem értek egyet a horror éves tagdíjjal.

    Tisztelt MMK!

    Véleményem szerint a Mérnök Újság digitális formában és e-mail-ben történő publikálása mindenképpen fontos lenne és az abból származó megtakarítást a Kamara működési költségeire fordítsa, különös tekintettel a tagok tájékoztatására lehetőleg e-mail-ben elektronikus formában, semmiképpen nem postai úton.
    Mindenképpen szükségesnek tartom és kiváló volna, ha a digitális mérnök rendszerbe történő belépés ismét működne az ügyfélkapus bejelentkezéssel, ahogy korábban.
    Az is szükséges lenne, hogy a megújított tanúsítványt, amely tag igényli, és jelzi az e-mérnök felületen vagy e-mail-ben, az nyomtatott formában postán megkapja a tanúsítványát.
    Fontos lenne a tagdíj rohamos és nagyfokú emelkedésének lassítása, csökkentése, mert a jelen gazdasági helyzet a teljes szektorra túlságosan nagy terhet ró. A Mérnök Újság kizárólag digitális formában történő publikálására szánt összegből is lehetne talán erre szánni.

    Tisztelt MMK,
    Három téma
    -legyen minden információ közlés digitális, és digitális tárhelyen visszakereshető
    - fontos feladat a mérnöki tevékenység társadalmi megbecsülésének erősítése
    - miden fórum hangsúlyozni kell, hogy a műszaki (stb) manager végzettségnek semmi köze a mérnöki végzettséghez, tovább megyek … a manager végzettségnek bármilyen létező szakmai jogosultságát meg kell szüntetni
    Köszönettel Turi Zsolt

    Tisztelt Mérnöki Kamara!

    Először is javaslom olvasásra és értelmezésre a 2025. májusi számukban foglalt cikkre ami a mérnök szakma "nehézségeiről" ír. Innen folytatnám szintén tervezői szemszögből!

    Azt gondolom, hogy továbbra sem a lényegről beszélünk elolvastam nagyon sok cikket, kérdőíveket töltöttem ki, megnéztem kerekasztal beszélgetéseket ahol a milliárdos cégvezetők, szakmai szervezetek elsírták bánatukat, hogy mekkora baj van a szakmával majd, természetesen a szakmában érdemi változás nem történt. Ezt 10 + éve nézzük. A jóváhagyó szervezetek műszakilag kiüresedtek, csak a JOG és a lepapírozás számít. A tervező szakmai megbecsülése bocsánat a kifejezésért de béka segge alatt sincsen, sokszor arra vagyunk jók, hogy a megrendelők (jellemzően állami szereplők) a lábukat töröljék belénk és elmondják, hogy mennyire rosszak a tervek. Mindezt úgy, hogy a megrendelői oldal általában képtelen világos diszpozíciót adni, tervezés közben ötletel és találja ki, hogy mit szeretne, de ez természetesen nem jár se pótmunkával sem pedig határidő módosítással mert egy dolog van ami sérthetetlen az a szalag átvágása. Annak a szalagnak az átvágása aminek a határidejét olyan emberek határozzák meg akik soha nem dolgoztak az építőiparban és fogalmuk sincs róla. Elterjedt az a gyakorlat hogy mindenért a vállalkozó a felelős, ezt mindenki le tudja írni 1 oldalon keresztül különféle jogi nyelveken.

    Továbbá, és bocsánat a véleményemért de 12 év szakmai múltammal nemtudnék felidézni semmit, hogy mit adott nekem a Mérnöki kamara azon kívül, hogy akadályokat gördít elém és dolgozhatok! Ha egy fiatal megkérdezné tőlem, hogy építőmérnök legyen-e minden erőmmel igyekeznék lebeszélni pedig szeretem a szakmám és rengeteg plusz órát öltem bele, hogy jobb legyek benne. A kamara részéről is sokszor felmerül, hogy hogy tudnák a fiatalokat bevonzani, megszólítani. Segítek, ezzel a kamarai mentalitással sehogy... Mert amint egy fiatal odakerül, hogy jelentkezne a kamarába hirtelen előkerül egy "szakmai" bizottság aki azon dolgozik, hogy megmondja miért nem alkalmas arra a szakmai címre amit javaslok. Amit én mint szakmai vezető aláírok, hogy rendelkezik a megfelelő tudással azt a kamarai bizottság felülbírálja, szeretném ilyenkor én is bekérni és levizsgáztatni a tisztelt szakmai bizottság tagjait, hogy nekik megvan-e a megfelelő kompetenciájuk ahhoz felülbíráljanak?! Ilyenkor azért jólesne azt megkérdeznem, hogy akkor, hogy lehet bizonyos embereknek 30 szakmai címe...
    A kamarai vizsgának semmi értelme, bemagolni olyan jogszabályokat amolyan poroszos módszer szerint, ami majd megváltozik fél év múlva.

    Bocsánat én nemtudom fejből az összes építőiparral kapcsolatos jogi definíciót de mindig nálam van a telefonom és 30 mp alatt megkeresek bármit. Az ilyen vizsgáztatásnak ma már semmi értelme csak a csuklóztatás. Inkább arról kellen beszélni, hogy ki mit lát a szakmájában, vagy egy műszaki problémát hogy oldana meg, ha mondjuk közműtervezőnek készül az illető, fel tud-e skiccelni egy hálózatot, vagy egy átemelőt. A jogi definiciókat egy jogász tudja, akkor Ő most jobb mérnök lenne mint én? Nemhiszem...

    Nagyon szeretném azt megérni, hogy a kamara végre kiáll a tagok mellett, elkezd érdekérvényesítőként fellépni és beleállni fajsúlyos kérdésekbe, mint amilyen éppen most a közlekedés lezüllesztése, vagy, hogy ha ilyen ütemben halad a közmű-rekonstrukció akkor talán 1000 év múlva sor kerül mindenre...
    Levelemet tekintsék a saját tapasztalataimon alapuló véleménynek, de kötelességemnek éreztem ezeket elmondani ha már lehetőségem nyílt rá

    Köszönettel:
    Waltner Zoltán

    Tisztelt Mérnök Urak! Nem lesz könnyű dolgotok, de Ti akartátok!

    Tisztelt Magyar Mérnöki Kamra

    Köszönöm a vélemény nyilvánítás lehetőségét. A stratégiához nincs hozzáfűzni valóm, azonban a Mérnök Újság-ra vonatkozó kérdésnél alábbit választottam: ,,teljes mértékben digitális formátumban a mernokvagyok.hu felületen, más internetes folyóiratokhoz hasonlatosan és az így származó megtakarítás az MMK kommunikációs célokra történő átcsoportosításával" - de amit hiányoltam a digitális változatoknál, hogy tárhely szerűen, felsorolva legyenek elérhetők a korábbi számok is teljes terjedelemben. Továbbá hasznos lenne egy kulcs-szavas keresési lehetőség is.

    Köszönettel:
    Kovács András, kamarai tag

    Tisztelt Magyar Mérnöki Kamara!
    Hiányérzetem a kamarai érdekérvényesítéssel kapcsoltban merül fel a mérnöki/építési tevékenységet befolyásoló jogszabályok társadalmi egyeztetése során, bár biztos vagyok abban, hogy az esetek döntő hányadában nem Önökön múlik a mérnöktársadalom üzeneteinek célba juttatása.
    A mérnökújság rendszeres megjelentetése véleményem szerint digitális formában maximálisan elégséges.

    Üdvözlettel
    Farkas Sándor

    Tisztelt Magyar Mérnöki Kamara !
    Elégedett vagyok mind az országos, mind a Területi kamarám működésével !
    Minden tiszteletem és köszönetem a Kamaráknál dolgozókért (az Elnöktől a az összes Dolgozóig) !
    Nem egyszerű a mai világban harcolni a Mérnök Társadalomért , melyet eredményesen csinálnak !
    Egyre nagyobb feladatokat kell megoldani .Fontos az Önbecsülés is ! Tudjuk, hogy mit érünk !
    Kívánok további kitartó munkát és jó egészséget ! Maradjon idejük pihenésre és a Családra, Szeretteikre is !
    Risányi Mária Veszprém.

    Tisztelt Magyar Mérnök Kamara! Tisztelt Elnökség!

    Nem megsértve senkit, de az én saját megélésem a Kamara jelenlegi működésével kapcsolatban, hogy egy adminisztratív szervként működik, amely tevékenysége a tagsággal és a kötelező továbbképzésekkel kapcsolatos ügyekre korlátozódik.
    A szakmai és tagsági érdekképviselet terén én nem látom a Kamara eredményes működését, nem látom, hogy bármiféle szakmai ráhatása lenne a szakmánkat érintő jogszabályváltozások tartalmára. Sajnos súlytalannak érzem a működését.
    Történt néhány pozítív előrelépés, mint pl. a tagok életbiztosítása, amely egy nagyon jó eső gesztus, ami egy kicsi lépés annak irányába, hogy a mérnöki szakmának is egyszer meglehessen a társadalmon belüli megérdemelt megítélése, de ezek nagyon apró lépések. A folyamatok inkább a szakmánk gyakorlásának megnehezítése, jogszabályi felelősségünk bővítése és a szankcionálás egy fokkal magasabbra helyezése irányába mentek, ami nagyon elkeserítő.

    Bízom benne, hogy az új elnökségnek lesz motivációja és lehetősége ezzel a folyamattal valamennyire szembe menni.

    Kitartást és erőt kívánok hozzá.

    Tisztelettel:
    Nagy Zoltán

    Tisztelt Magyar Mérnök Kamara, Tisztelt Igazgató úr!

    ELsőre is Köszönöm az eddigi munkájukat.

    Amennyiben lenne lehetőség akkor a gépészeti tagozatban a képzéseknek a számát és témaköreit legyenek kedvesek növelni. Sajnos az utóbbi időben nem tudtam elmenni képzésekre. Ha vannak képzések akkor legyenek kedvesek előre is részletesen is jelezni a számunkra.

    ELőre is Köszönöm!

    Tisztelettel: Mészáros J. Márk

    Tisztelt Kérdező!
    Engem mélységesen felháborított, hogy bár a nem alacsony tagdíjat nekem is fizetnem kell, a biztosítottak köréből a korom miatt kiestem. Ez kettős mérce!. Vagy vonatkozzanak rám is a kamara által nyújtott szolgáltatások, vagy legyek tagdíjmentes!
    Bár ezt szóban és írásban is szóvá tettem, még válaszra sem méltattak. Ezt jutalmaztam az 1-es számmal.

    Tisztelt Kamarai Ügyintéző! A Mérnök Újság számomra unalmas, tiszteletből végiglapozom és nagy ritkán elolvasok belőle talán egy cikket. Sokszor elkezdem a cikk olvasását és rájövök, hogy unalmas, nem mond semmit. Ezért úgy gondolom, ha igény van az újságra a mérnökök között, digitálisan elegendő számomra megkapni.
    A mérnöki elégedettség velem együtt és körülöttem működő mérnökökkel együtt eléggé lefele húz. Az egyre erősebb MMK tagdíj mellett nem érzem azt, hogy a kamara segítené a mérnöki megbecsülést a társadalmunkban. Nem érzem azt, hogy tudnák megfelelő, infláció követő, mérnöki végzettséghez méltó díjakat szabni tervezési munkáimnál.
    Szankciókkal kellene jogszabályba hozni a mérnöki tevékenységek alsó mértékét, amelyet úgy érzem lehetne bőven fölfele emelni.

    Továbbá a jogi szaktanácsadásuk vagy adminisztratív munkatársuk munkájával egyáltalán nem vagyok megelégedve. Néhány éve írtam egy emailt a központi kamara email címére, hogy jogi szaktanácsadásra lenne szükségem. Tudom, kényes volt a téma, már annak is örültem volna, ha visszaírnak, hogy a témával nem tudnak foglalkozni, de semmi válasz nem érkezett. Egy évvel később újra elküldtem az emailt, de ugyanúgy semmi válasz nem érkezett. Igaz az is, hogy én sem kérdeztem meg telefonon, hogy miért nem méltatnak még arra sem, hogy visszafordítsanak 180°-al a kérdésemmel. Köszönöm, ha legalább elolvasták a fenti sorokat.

    Tisztelt Kamara!

    Bár soraimat pusztába kiáltott szónak érzem, mégis leírom őket mert kötelességemnek érzem.
    Véleményem szerint a mérnöki kamara érdekérvényesítő szerepéről nem lehet beszélni, ugyanis az nem létezik de legalább is nem érhető tetten. Ha a kamara ez irányú teljesítményét bármely más nívósabb szakmai kamarával (orvos, ügyvédi, gyógyszerész, vadász) összehasonlítjuk siralmas eredményeket látunk. Ezt a kijelentést azért merem megtenni, mert mindegyik kamarához van valamilyen rokoni vagy akár személyesen is kapcsolatom, továbbá egyik hozzátartozóm több cikluson keresztül volt egy megyei kamara elnöke és tisztában vagyok azzal milyen sikereket lehet elérni, határozott és odaadó, már-már megalkuvást nem ismerő munkával.

    Hozok néhány példát is a kamarai teljesítmények összehasonlítására:

    A fent említett kamarák és mérnöki kamara által biztosított kedvezmények száma de még a kedvezmények mértéke között is zongorázni lehet a különbséget. Ennek vajon mi lehet az oka? Egy ingatlan vásárlásának tényét ügyvédi ellenjegyzés nélkül nem lehet (könnyedén) bejegyezni az ingatlannyilvántartásba. Van ilyen jellegű mérnöki tevékenység, ami nagy eséllyel egy ember életében előfordul és mérnöki részvételt tesz kötelezővé?

    A társadalmi reputációval kapcsolatos kérdésekben én nem feltétlenül a kamarát hibáztatnám, de szeretném jelezni, hogy ebben (a nagy csinnadrattával felmutatott azóta már csendben elhalt) ing., dipl. ing. "titulosok" bevezetése nem fog előrelépést jelenteni, sőt én személy szerint inkább megmosolyogtatónak tartom. Ezen felül szeretném megjegyezni, hogy minden bizonnyal az se segíti a társadalmi reputációnk megítélését, hogy egy több éve záróvizsgáját letenni nem képes személyt terjesztenek fel az ágazatért felelős miniszter elismerésére, majd pedig részesül is benne. Egy ilyen személyre miképpen tekinthet fel a szakma?

    Továbbá a kamara fiatal szakmagyakorlókkal kapcsolatos tevékenységét se tudom sajnos pozitív jelzőkkel illetni. Nem egy volt szaktársam szó szerint könyörög és harcol a jogosultsági ügyintézés során pusztán csak azért, hogy bírálják el a kérvényét (melyre általában több hónapos csúszással sor kerül, úgy hogy az e-mailekre, telefonokra alig-alig érkezik válasz). A bírálat során számtalanszor indokolatlan kéréseket fűznek a kamarai szervek az ügyfelekhez, azt az érzetet keltve, hogy terv és terv összetettségre vonatkozó eltéréseket se ismernek fel a kérvényt elbírálók. Tulajdonképpen az az érzete az embernek, hogy egy 40 db házibekötést megtervezett fiatal mérnök könnyebben jut jogosultsághoz, mint az aki ugyan ezen idő alatt 30 km-nyi autópályát tervezett meg. Véleményem szerint nem lehet vita abban, hogy itt a mennyiségi többlet biztosan nem mutat semmilyen előnyt a feladatok komplexitása közötti eltérésekkel szemben. Továbbá a kérvények elbírálásával kapcsolatosan semmilyen objektív mérce nincs lefektetve. Az egyes kamarai előírások (melyek véleményem szerint inkább iránymutatások, mint bármilyen normatív tartammal rendelkező egzakt követelmények lennének) értelmezése tulajdonképpen a szakértői testületre hárul, akik vármegyei kamaránként eltérően értelmezik azokat, ezzel pedig teret engedve az önkénynek, ami végül mutatis mutandis jogbizonytalansághoz, elfajzott esetben justizmord-hoz vezetnek. Ezek után ha a kolléga fellebbezési eljárásra adja a fejét, annak során az ügyféli minőségében már előre borítékolhatja az elutasító határozatot. Ez mint fiatal mérnök szeretném jelezni, hogy nem vezet semmi jóra! Hogy alakuljon ki bármilyen bizalom a kamara felé, vagy akár részvételi szándék a kamarai életben való részvételre ha az első és legfontosabb érintkezése az ifjú mérnököknek a kamarával ilyen szinten negatív élmény? Csak egy pénznyelő gépet fog látni, ami a tagdíjért cserébe még keresztbe is fekszik a karrierjének.

    Itt azért a tisztesség úgy kívánja, hogy hozzátegyem személyes tapasztalatom a Budapest és Pest vármegyei kamarával kapcsolatban az elmúlt években nagyon pozitív irányba változott. Bárminemű ügyintézésem lényegesen gyorsabban és gördülékenyebben történt mint vártam, így szeretném kifejezni elismerésem és köszönetem!

    A frissített jogszabályi környezetben elért vagy éppen elmaradt kamarai célokhoz nem tudok hozzászólni, mivel nem rendelkezem kellő információkkal. Legfeljebb annyit (mint mérnök és jogász végzettséggel rendelkező szakmagyakorló), hogy a friss jogszabályokat a mérnöki gondolkodással, tapasztalattal, a napi tervezési/kivitelezési valósággal nem igazán sikerült összhangba hozni. De itt feltételezem a kamara valójában törekedett minden tőle telhetőt megtenni és csak ennyit sikerült elérni. Viszont remélem egyértelmű, hogy a mindenkori kormányzatnál ennél sokkal sokkal hatásosabb lobbitevékenységre van szükség! Lásd a fentebb felsorolt kamarák példáit.

    A kamarai tagok jogi képzését én kétélű fegyvernek látom, amikor nap mint nap vezető vagy döntéshozó mérnökökkel folytatott egyeztetéseim során látom, hogy egy elsőéves középszerű joghallgató is komolyabb jogi ismeretekkel rendelkezik. Olyan érzésem van, hogy ha ezek a szereplők (akár nagyon is nívós és komoly) jogi oktatásban részesülnek arra a téves gondolatra juthatnak, hogy már-már képzett jogászok, és így tudások felszínességét fel sem ismerve, igen jelentős károkat fognak okozni.

    Számtalan meglátásom lenne még, de sajnos nekem is az az érzésem, hogy a fentebb felsorolt észrevételeimre se válasz de még semmilyen irányú a problémát megoldani szándékozó törekvés se lesz.

    Legmélyebb tisztelettel : dr. Rőczey Levente

    Tisztelt Kamara!
    Fontosnak érezném, hogy a mindenkori politikai vezetés ne csak formálisan szólítsa meg a kamarákat, hanem érdemben vonja is be akár a döntési mechanizmusokba, a minket legjobban érintő kormányrendeletekbe, jogszabályi környezetek kialakításába.
    A mérnök társadalom megbecsülése ne csupán az egymásnak átadott kitüntetésekben nyilvánuljon meg és ne csak díszlet és kirakati kellékek legyünk a saját munkánkat befolyásoló döntésekben.
    Felejtsük el végre a túlszabályozott, merev jogászok által felállított keretekben való működést. Nincs szükség ennyi jogászra, közgazdászra, de annál több szakmagyakorló és szakmáját ismerő mérnökre igen.
    Szeretnénk végre mi is a kamarai díjszabás szerint dolgozni és nem közbeszerzésben leszabályozott 1%-ért, amely legalább 10 éve nem változik. (de a pályázatírás a menedzsment és egyéb jogászok által rátelepedett szakmák akár 3-5% -ért néhány hónapnyi munkáért, de aki végig kiséri a projektet, sőt még a garanciális időszakot is az ennek a töredékéért kénytelen dolgozni)
    Fontos lenne bevonni a mérnököket már az előkészítő folyamatokba is és rugalmasabb keretek szükségesek a munkánkhoz mert nem lehet az általunk elvégzett szakmai munkát merev szabályokkal leírni definiálni.
    Fontosnak érezném, hogy az un. szakhatóságok, hatóságoknál legalább olyan kvalitású műszaki felkészültségű mérnök ember üljön, mint a képviseletre felkért mérnök emberek legyen akár ezek fmv, műszaki ellenőrök, tervezők. Sajnos sok esetben nem beszélünk egy szakami nyelvet és a jogszabályi környezet sem megfelelő az érintett területeken.
    Hát bocsánat, de azt gondolom van itt még elég feladat és remélem azért valaki végig olvassa a véleményemet, amelyben semmilyen politikai, nemi, vallási háttértartalom nincsen és nem is lehet csupán csak egy független mérnöki gondolkodás.

    Tisztelt Kamara!
    Az iránt érdeklődnék, hogy a szabványkönyvtárhoz való ingyenes csatlakozási lehetőségre miért nincs egész évben lehetőség? Nem biztosítható egész évben a regisztráció?
    Üdvözlettel:
    Kovács Balázs

    Tisztelt Kamara!

    Véleményem szerint a szabványok (és irányelvek) online elérhetőségének biztosítása feltétlenül hasznos lenne a tagok számára.

    Továbbá, amennyiben a Mérnökújság online verziója megtakarításokat eredményezne, javasolnám, hogy az így "felszabaduló forrásokkal" pl. ingyenessé válhatnának a kötelező szakmai továbbképzések (legalább 1 db kötelező/ év).

    Tisztelt Kamara!

    Sem mérnök kártyát, sem mérnök újságot nem kaptam a hosszú évek alatt, mióta kötelezően tag vagyok. Most már 2 külön címszó alatt jelentős éves tagdíjat vesznek le az adózott jövedelmemből, de az éves továbbképzéseken kívül ennek nem sok hozadéka van számomra.

    Kiemelten fontosnak tartanám, hogy a kamara gőzerővel, jelentős aktivitással küzdjön azért, hogy a honlapon feltűntetett ajánlott mérnök óradíjaknak legalább az 50%-át megközelítse Magyarországon a megrendelők által elfogadott díj. Jó lenne a döntéshozóknál lobbizni annak érdekében, hogy legyen a mérnöki napidíjnak/óradíjnak is egy garantált minimuma. Sajnos az elmúlt 5! évet megnézve a mérnöki vállalások díjai stagnálnak, a legtöbb esetben a Megrendelők nem hajlandóak 95-120eFt/nap díjnál többet elfogadni. Ezen időszak alatt (2019-2025) között az infláció (KSH adat alapján) 24%-os volt, míg a klasszikus bigmac index (egyfajta angolszász fogyasztási mérőszám), hazánkban 46!% volt.

    Na ezen kéne a legnagyobb erővel dolgoznia a kamarának.

    Üdvözlettel:

    Szlotta István

    Tisztelt Kamara!

    Sajnálatos módon a tapasztalataim szerint régebben a Kamarák elégé kontrollálatlanul adták ki a szakmai jogosultságokat. Sok esetben szabálytalanul, a vonatkozó jogszabályokkal ellentétesen olyanok is szakmai jogosultságokhoz jutottak hozzá, akik a jogszabályi meghatározás szerint az adott jogosultságra nem lettek volna érdemesek. Például ismerettségi körömben van olyan, aki bányamérnökként, településmérnökként, vagy műszaki menedzserként (!) rendelkezik műszaki ellenőri jogosultsággal közlekedési létesítményekre vagy építészeti területre. Ami nem helyes, jogszabályoknak nem megfelelő, hiszen a szakmai képzésük ennek nem megfelelő. Ráadásul a többségük piaci szereplő. Ez a piacon is előnytelen helyzetet teremt a jogosultságot tisztességesen megszerző, és birtokló szakemberekkel szemben.
    Másik személyesen tapasztalt problémám, hogy pl. a kivitelező vállalkozóknak ugyan megvan a jogszabályi feltétele a működésükhöz, de pl. általános probléma az FMV hiánya, ill. ennek a hiánynak a megoldására vonatkozó akarat hiánya. A vállalkozó tevékenység szakterületre vonatkozó engedélyeztetése véleményem szerint nagyobb kontroll alá kellene kerüljön, a jelenlegi nyilvántartási rendszer eléggé engedékeny. A szakmai megfelelősséget az Iparkamara nem vizsgálja megfelelőképpen.
    Harmadrészt úgy gondolnám, hogy az FMV jogosultsággal rendelkezők nagyobb védelmet érdemelnének. Az FMV-ék többsége alkalmazotti jogviszonyban van. Jogszabályilag az építkezések egyik legjelentősebb szereplője az FMV, azonban a valóságban sok esetben egy cégen belül nincs meg a szakmai hierarchia, ill. az nem egyezik a döntési hierarchiával. Ráadásul az alkalmazó cégek általában vissza is élnek ezen jogosultsággal, holott a felelősség személyre szabott! Az FMV jogosultság a legtöbb esetben az egyén lehetőségéhez képest túl nagy felelősséget határoz meg, amihez nem társul megfelelő döntési jogkör. Ezáltal ráruházva más döntési felelősségét. Az FMV jogkörnek nincs meg a megfelelő megbecsültsége, és sajnos sok esetben a megléte inkább hátrányt okoz a birtokosának mint előnyt. Ezen véleményem szerint változtatni szükséges.

    Tisztelettel:
    Polacsek György

    Tisztelt Kamara!

    Mint elsődleges szakmai érdekérvényesítő szervezet munkám során nagy segítséget jelentene a jogszabályváltozások lekövetésében, értelmezésében nyújtandó segítségük.

    A Mérnök Újság valóban nem túl korszerű formába ér e tagsághoz napjainkban, bár számítógépen, ha nem célirányosan keres valamit valaki, akkor talán az olvasottság jelentősen csökkenne, mindamellett, hogy van olyan korosztály, akit talán ki is zárnánk az információból. Ugyanakkor véleményem, hogy az érdeklődök meg is tudják találni a honlapon a szükséges információkat és az újságra fordítandó költséget fordítsa egyéb, hasznos célokra az új vezetőség.

    Jó munkát kívánok!
    Üdvözlettel: Szathmáryné Tóth Patrícia

    Tisztelt Kamara!

    Köszönettel vettem a megkeresést ezen kérdőív formájában, melyre igyekszem a legjobb tudásom szerint válaszokat adni, bár minden kérdés tekintetében nincs saját tapasztalatom/rálátásom.

    A Kamara működésével alapvetően elégedett vagyok annak minden szervezeti szintjén.
    A szakértői tevékenység során az egyes gépek, munkaeszközök vizsgálatakor, sokan sokféle módon dolgozunk.
    Több esetben tapasztalhatjuk, hogy a gépek besorolása, illetve a rájuk vonatkozó szabványi követelmények felderítése is kétségeket ébreszt a szakemberekben is, de különösen az ügyfelek, illetve a gépgyártók esetén. Ezek a kétségek segédletekkel, értelmezési kézikönyvekkel orvosolható.

    Az egyes gépek/gépcsoportok (pl: feldolgozóipari gépek, energiaátalakító gépek, építőipari gépek stb.) vizsgálatai esetén fontosnak tartanám segédletek kiadását, amelyek az anomáliákat tisztáznák és a vizsgálatokat konkretizálnák. Az emelőgépek kapcsán kiadott dokumentum jó alap lehet, azonban az aktualizálását és a hiányzó részekkel való bővítését szintén fontosnak tartanám.

    Tudom, hogy sokfélék vagyunk, és ez lehet jó. Azonban az ügyfelek és a társadalom szemében a sokféleség jelenleg inkább a bizonytalanságban merül ki, amikor a kollégák ugyanazon gép két-három vizsgálata során eltérő szabványoknak való megfelelést vizsgálnak, eltérő módon vizsgálják, illetve eltérően értékelik (egyiknél megfelelt, másiknál nem felelt meg, harmadik jegyzőkönyvön megfelelt, de javítani kell az életveszélyes hibákat... 🙁 ). Ezek alapján a megítélésünk nem erős, sok esetben az ügyfelek egy felesleges, de kötelező pénzkidobásnak tartják a vizsgálatot. Hosszú út áll előttünk.

    A szabványtárhoz való hozzáférés jó kezdeményezés, bár én nem tehetem meg, hogy adott időszakban (másokra várva) ne tudjak belépni és dolgozni, így továbbra is fenn fogom tartani a saját előfizetésemet. Ettől függetlenül jónak tartom és a kezdő (adott esetben alacsony bevétellel rendelkező) kollégáknak ez is hatalmas támogatás. (Én örültem volna anno egy ilyen lehetőségnek.)

    Sok sikert kívánok a további munkához.
    Üdv: Sachinger Attila

    Tisztelt Kamara!

    Felhívnám figyelmüket, hogy nem csak az építőipart képviselik, ez a kérdőív is inkább rájuk van kihegyezve, mint általánosan került volna megfogalmazásra, minden tagozat számára.

    Tisztelt Kamara,

    Hónapok óta nem kapok választ, a tagsági jelentkezésemre.

    Négy hónap alatt egy tagsági számot kaptam, semmi kommunikáció a kamara részéről.

    Online ügyintézés hosszadalmas, vagy sermmilyen.

    Üdv.: Mohai Tamás

    Tisztelt elnökség!

    Értem, hogy szeretnének információkhoz jutni a tevékenységükkel kapcsolatban és ezt fontosnak is tartom, tehát köszönöm.
    Azonban az én hozzáadott értékemet (az adatlap kitöltését) kérem ne vagyék reprezentatívnak, mert személy szerint alig foglalkozom a kamarai tevékenységekkel, nem is értem a kérdéseik nagy részét, így nem tudok érdemben segíteni.

    Vétek Tamás

    Tisztelt Címzett!

    Koromra való tekintettel nem tudok mindenre egyértelmű választ adni, ezért hiányosak a válaszaim. A környezetvédelmi problémákkal foglalkozó szakelőadásokon szoktam részt venni. Már nyugdíjas vagyok, és nyugdíjasként dolgozom egy cégnél, nem teljes munkaidőben, mint környezetvédelmi szakértő.
    Azt tapasztaltam, hogy a környezetvédelmi problémákkal kevesebbet foglalkoznak kamarai szinten.

    Üdvözlettel:

    Darabos Györgyi
    okl. vegyészmérnök és környezetvédelmi szakmérnök

    Tisztelt Cím!
    A kérdésekhez adott válaszaim teljes mértékben felölelik az e-témában meglévő véleményemet. Nem kívánom kibővíteni azt.
    Üdvözlettel:
    Mednyánszky László
    G-G-6; G-N-19

    Tisztelt Cím!

    Nem vagyok gyakorlott tagja a Mérnöki Kamarának, valamint a "MMK" és a" mérnökvagyok" honlapnak, így fontosnak tartom, hogy az újonnan csatlakozott tagoknak szükséges lenne olyan információra, melyben eligazodhatnak a rendszerben, honlapokon, pl.: az adott képzettségi szintez (mondjuk BSC végzettséghez) milyen továbbképzések érhetőek el, akár egy lírásal vagy ágrajzzal, hogyan épülenek egymásra a képzések.
    Ha már létezik ilyen megoldás, akkor kérem hagyjákfigyelmen kívül a fenti véleményt!

    Tisztelettel: Ács-Kurucz Ádám

    Tisztelt Cím,

    a Területi Kamara és kommunikációs oldala jól működik, színvonalasak a továbbképzések. A szakma megbecsültsége problémásabb általánosságban. Nagyon hasznos az új online elérhető szabványgxűjtemény. Az újságot rendszeresen olvasom, de digitális péatformon is tökéletes, ha a költségeit hasznosabb célra tudják átcsoportosítani.

    Köszönettel!

    Tiszteletem!
    Lépjenek fel a megbízási szerződéssel foglalkoztató, mindennemű szakmai végzettséget nélkülöző vállalkozások ellen.
    Így nem lesz a diplománknak becsülete.

    Tevékenységi kör jogosultsági anomáliák/problémák:

    TERVEZÉS:

    GO: Miért nem lehet kilobbizni, kibővíteni, hogy a GO tervezői jogosultságot, földtudományi mérnöki alapképzésen szerzett olaj-és gázipari szakiránnyal is megszerezhető legyen?- Ahogy az az ME-GO esetében is fennáll. (Semmivel nem tud többet egy frissen végzett alapszakos gépészmérnök, aki ugyanakkor jogosult megszerezni a tervezői engedélyeket más kategóriáknál) Azt is el tudnám fogadni, hogy itt akkor emeljék fel 8 évre a kötelező gyakorlati időt!

    VE-V; VE-K: Világ szégyene, hogy környezetmérnökök erre a területre ezen bemeneti képzéssel tervezéi jogosultságot kaphatnak..

    MŰSZAKI ELLENŐRZÉS/ FMV problémák:

    ME-EN-VE: Érthetetlen számomra, hogy a jogosultság megszerzése csak vegyészmérnök számára elérhető. Egyrészt annyi vegyészmérnök nem is tanul/végez és dolgozik a szakma ezen területén, aki képes lenne itt is helyt állni. Mi különbség van egy olaj- és gázipari létesítmény ellenőrzése és egy vegyipari üzem építésnek ellenőrzése között?! Ugyan olyan technológiai elemek találhatóak ott, mint pl. egy olajfinomítóban vagy egy gázüzemben.. Miért nem lehet ezt a jogosultságot vegyipari szakirányú gépészmérnököknek is ellenőrizni?!

    MV-EN: Anomáliákba ütközöm, amikor ugyan azon terület Műszaki ellenőrzésére és felelős műszaki vezetésére eltérő jogosoltság van kiadva. Ezek szerint az a személy, aki jogosult FMV tevékenységet elvégezni egy vegyipari üzem építésénél, ő már nem jogosult műszaki ellenőrizni azt..

    Tessenek már kitérni a tagdíj és azért kapott szolgáltatásokról.A tagdíj emelés nem az infláció mértékben nőtt, sőt drasztikus módon, mindenféle előzetes egyeztetés nélkül.Mind az építész mind a mérnök kamaránál a látszat szerint is a tagdíj emelés a legfontosabb, nincs a vezetőségben önmérséklet.Erre utal a kamaránk elnöke is.5 év alatt(mert ez egy ciklus)a kötelező évi és jogi oktatással ma ott tartunk, hogy megközelitjük a fél milliót.Ez elgondolkoztató!A tagoknak a fizetési kötelezettségük van csak meg, nagy változás-egyébként megfüggetlenségről nem beszélhetünk- nem várható.

    Teljesen kimaradt az a rész, hogy egy minimum tervezői díjszabás lenne szükséges. Enélkül nem sok minden fog változni. Ezt ME és FMV részekre is alkalmazni kellene. Ez növelné a megbecsülést és csökkentené a kevés üzleti érzékkel rendelkező kollégák által okozott károkat. És betartatni, aki megszegi etikai fegyelmi eljárás. Ezt kamara nélkül máshol egy szakszervezet megcsinálja.
    A jelenlegi jogosultság rendszerrel magunkat szivatjuk igazából.
    Arról se esett szó hogy építész kaphat statikus jogosultságot fordítva nem. Ez alap problémát okoz. A kisebb munkák nagy részét elviszik a piacról.
    Mérnöki minimum a leadott anyagokra. Milyen terveket kell elkészíteni. Mai napig van ahol egy alapozási terv készül csak és egy műszaki leírás és kész. Senki nem ellenőrzi. És a tartalma is nagyon romlik. Olyanok átmennek hogy nem rak a statikus vasat az alapba... Nincs kontroll!! Nagy a baj.

    Teljes mértékben elégedett vagyok a Kamara által biztosított szolgáltatásokkal, képzésekkel és az előadókkal is. Szakmai oktatás minősítése számomra jeles. Megyei kamarák felkészültsége és szakmaisága kiváló. Mérnök Újság tartalma megfelelően összeállított és felkészültséget mutat. Köszönöm.

    televízióban hangzik: Agrárkamara: Pénzeső hull a gazdákra.
    Saját véleményem:
    Mi jut a mérnököknek vidéken:
    Semmiféle 100 százalékos támogatás
    Semmilyen állami ajánlatkérés.
    Önkormányzati tervezési ajánlatkérés nincs
    Semmiféle megrendelés Önkormányzat, vagy Állami.
    Saját véleményen szerint a mérnök megélhetésért küzd.
    Sok kérdés helyett:
    ----Milyen a vidéki tervezői munkaellátottság.
    ----Milyen a vidéki tervező mérnök árbevétele
    ----Milyen anyagi, pénzügyi támogatást biztosít a kamara,
    mert a bevétel a fizetésre és a rezsire sem elég.

    Tehát én írtam kérdést önök felé és válaszra sem méltattak. Ezt nehezen lehet pozitívan értékelni. Saját példa, hogy egy közepesen felkészült épületgépész tervez vagy műszaki ellenőriz egy egy olyan udvartéri víziközmű építést, ami akár 4km hosszú. Ehhez aztán már semmi közük sincs, de én halgassam végig az "okosságot". Ezt maximalizálni kellene 10-20 m-ben, hogy egy családi ház esetén a 3 m vízbekötést nézegessék csak, mert a többihez nincs ám hozzáértés! Az érdekérvényesítés majd akkor kezd működni, ha nem 1% lesz a műszaki ellenőrzési díj, hanem az elvégzett munkát kell megfizetni. Ha 35 alkalommal kell kimennem valahova fél év alatt, akkor 35x30-40eFt-ot kapjak érte, ne 103.500,- Ft-ot mert ennyi az 1 %. A támogató szervezetnél "Gizike" nem ért semmihez, mert gimnáziumi érettségije van, de azt el tudja olvasni, mennyi a kivitelezési költség. Aki méltatlanul kevés pénzért, illetve minősíthetetlenül szar munkát végez, azt tegyük ki a rendszerből. 50.000,- Ft-ért semmit sem lehet sem tervezni, sem műszaki ellenőrizni. Ha egy közbeszerzési eljárásban 100 kérdést tesznek fel a minősíthetetlen szar terv miatt, azt a tervezőt ki kell penderíteni a rendszerből. Sajnos több ilyet is ismerek, de jó a hátszelük, így sokat dolgoznak, jól keresnek, de a munkájuk egy "hajítófát" sem ér. Az alkalmazott mérnökök pl. felelős műszaki vezetők esetében legyen mérnöki minimálbér. Nem csak a buta melóssal meg az óvónénivel kell foglalkozni. Egy 10-20 év gyakorlattal és jogosultságokkal rendelkező mérnököt ne lehessen 1,5-2 MFt havi bér alatt foglalkoztatni. Megbízási szerződés esetén se lehessen ez 100eFt egy 100MFt-os munka felelős műszaki vezetése. Ezek méltatlan helyzeteket jelentenek és ebben kell erős érdekérvényesítés. Persze ez nehezen értelmezhető budapesti jól fekvő emberek esetén, akik nem kerülnek ilyen helyzetbe. Vidéken azonban nem mindenki ül a kondér mellett! A mérnökigazolvány kedvezményei egy nem létező elem reklámja. Ha én magánemberként kedvezményesebb telefonos csomagot tudok előfizetni, mint a mérnökigazolvánnyal, akkor ez csak gyenge belső marketing és pont semmit sem ér. Tehát, ha csak marketing fogásnak jó, akkor meg minek is. Mellverésre való csak azok részéről, akik kitalálták!

    Tarthatatlan, elképsztő mulasztás és gusztustalan, hogy az MMK szervilis módon nulla mértékben végzi el a Kormány és a műszaki feladatokért felelős szakminisztérium célszerűtlen döntéseivel kapcsolatos független véleményadási szerepét és a társadalom, gazdaság erőforrásainak pazarlásához, a gazdasági leszakadáshoz tétlenül asszisztál.

    Tapasztalatom szerint jelenleg a kamara nem minden mérnök kamarája, hanem csak az építészeké. Ezen feltétlenül módosítani kell.

    Támogatom a területi kamarák munkáját. Jó lenne, hogyha a működéshez jóval több támogatást kapna a Területi kamara.
    Több szakmai napot lehetne szervezni belőle.
    Munkáikhoz jó egészséget Kitartást kívánok mindenkinek, akinek köze van a jó kamarai munkához.
    Üdvözlettel

    Támogatom a kamara megkezdett és folytatni szándékozott tevékenységét, mellyel a mérnökök munkáját segíti, támogatja.

    Tagsági ügyintézés gyorsítása, pontosítása, átláthatósága és az általános kamarai működés digitális fejlesztése azok az elemek amelyekben nagy elmaradást látok. Illetve úgy gondolom, hogy ezek javítása minden gyakorló mérnök napi szakmai életére kihat, ezért nagy potenciállal rendelkezik a kamarai megítélése terén. Ha a fiatalabb mérnök generációk egy korszerű működés iránt elhivatott Kamarát látnak, úgy vélem, szívesebben vállalnának aktívabb szerepet.

    tagdíj korcsopot szerinti felülvizsgálat

    T. Kamara!

    A szabványokhoz való támogatott hozzáférést és az angol nyelvű szabványok szakfordítását lényegesnek gondolom.
    A szakmai felelősség biztosítás is jelentős költségtényezővé vált, ezért célszerű lenne a szabályozása, illetve csökkentése.
    Véleményem szerint a biztosítók piaci alapon az árbevétel arányában jelentős összeget kérnek a biztosításért.
    A tervhibából adódó kockázatot pl. esetemben nem tartom jelentősnek a kifizetett biztosítási összeghez képest, vagyis a biztosítást túlárazottnak tartom.

    Szükségesnek tartom, hogy a kollégák ellen etikai vétséget elkövető társaink, irreálisan olcsón munkát elvállaló társaink ellen hatékonyan fellépjen a Kamara.
    A szakmai továbbképzés jelenleg csak egy formális kötelezően teljesítendő előírás, nagyon ritka a szakmailag értékelhető előadás a Tartószerkezeti csoportban Bács-kiskun Vármegyében. Fejlesztésre vár ez a terület is szerintem.

    Szükségesnek tartok kidolgozni egy átfogó, széleskörű stratégiát a Méptv. 27§. (2) (c) pont és a 27§. (3) (c) pontban foglaltak betartására, betartatására, különös tekintettel arra, hogy a kamara tagjai betartják-e a szakmai követelményeket, valamint a versenytárgyalások, tervpályázatok lebonyolítása megfelel-e az előírásoknak, értve ezalatt például a teljesítések kifizetését is.

    Szükséges lenne frissíteni a kiviteli terv tartalmi követelményeit.

    Szükség lenne a mérnöki tevékenység anyagi elismerésének javítására, növelésére, hogy az anyagi előrejutás ne csak adminisztratív előremenetelhez kötődjön.

    Szomorúan tapasztalom, hogy 2024 szeptemberében beadott írásbeli jogosultsági kérelmemre nem érkezett egy telefonhíváson kívül semmilyen válasz. Döntés nem született, így mivel nincs hivatalosan elutasítva, így fellebbezni sem tudok. Közben az erkölcsi bizonyítvány réges-rég lejárt. A helyi titkár (Szeleczki József) kiskirályként basáskodik a helyi tagság felett, a Baranya Vármegyei kamarában már rég túl lennék a dolgon. Több kolléga is ideiglenes lakcímmel átjelentkezett Baranya Vármegyébe, majd vissza. Amikor Szeleczki József telefonon felhívott, közölte, hogy nincs egyetemi végzetségem, márpedig van... Erre a válasz: "Akkor nem néztem meg jól..." Ez finoman is nonszensz szerintem. Nem tudom, a Kamarának van-e ügyintézési határideje, belső szabályzata. Ha van, akkor és ez belefér, akkor az szomorú, ha nem fér bele, akkor pedig érvényt kell szerezni a szabályok betartásának. Bevallom, már ügyvéd bevonásán is gondolkodtam, de azért az is furcsa, hogy egy olyan szervezet ellen lépnék fel, ami az érdekeimet hivatott képviselni. Elnézést, de így azt érzi az ember, hogy a kamara ellene van, és nem érte. Az MKK honlapon nincs a vezetőséghez telefonszám, maximum e-mailt lehet írni, amiben szkeptikus vagyok, hogy válaszra méltat-e valaki. Nyilván, az lesz a nóta vége, hogy megunom, átjelentkezem ideiglenes lakcímmel Baranya Vármegyébe, és "megoldódik" a dolog. De így kell működnünk a 21. században? Úgyhogy részemről erősen támogatom, hogy ne a lakcím szerinti vármegyei kamarához legyen kötelező tartozni. Ha fent leírt soraim után bárki kapcsolatba lépne velem: Szabó József, 17-0576, jszabo.realcad@gmail.com, +36703156658

    Sziasztok!

    Fontos, hogy át tudja lépni a kamara a saját árnyékát, ne belterjesen, egyéni érdekek mentén szülessenek döntések. A kamara vezetése valóban a tagok érdekeit képviselje, a kitüntetéseket, díjakat ne egymásnak ítéljék meg, hanem a valóban arra érdemeseknek. Hasznos lenne, ha a teljesítmény-alapú szemlélet is megjelenne mind a megyéknél, mind a tagozatoknál.

    Kiemelten fontos témák:
    - Vállalkozási szerződések szabályozása, minták elkészítése, a tervező kollégák kiszolgáltatottságának csökkentése.
    - Az állami megrendelések rendezésének elősegítése (sok cégnek tartozik az állam)
    - A terv tartalmi követelmények korszerűsítése, pontosítása mielőbb.
    - Korszerű szakmai továbbképzések, szakmai anyagok biztosítása
    - Valódi szakmai közösség építése, az összetartás és szakmai önbecsülés növelése. (Ha a vezetés nem példamutató és emberi, akkor mit várunk a tagoktól)
    - Helyezzük el magunkat a világ mérnökei között, a kamara építsen hatékony nemzetközi kapcsolatokat és bátorítsa a mérnökeit nemzetközi szerepvállalásra.
    - Fókusz! Koncentráljunk az alap tevékenységre, nem kell biztosító társaságnak lennünk.
    - A Mérnöki Kamara katalizálja a korszerű technológiák használatát és lehetőség szerint használja is azokat.

    (A Mérnök Újsággal kapcsolatos kérdéssel van valami technikai probléma. Összefolynak a karakterek és így olvashatatlan.)

    Jó munkát az új elnökségnek!
    Ákos

    Szerintem sokkal aktívabban kell reagálni a körülöttünk zajló változásokra, legyen szó akár a szakmáról, akár a társadalomról.
    A jövőre nézve a stratégiának főleg arra kellene fókuszálnia, hogy
    1. jobban bevonják a tagokat,
    2. modernizálják a szolgáltatásokat,
    3. erősítsék a mérnökök presztízsét és
    4. növeljék elismertségüket.

    Javaslatok a Mérnök Újság fejlesztésére:
    o A tartalom diverzifikálása: A szakmai cikkek mellett nagyobb hangsúlyt fektetni a gyakorlati példákra, esettanulmányokra, interjúkra sikeres mérnökökkel, fiatal tehetségekkel.
    o Interaktív elemek: az online felületen lehetőség biztosítása hozzászólásokra, vitafórumokra, a "Kérdések és válaszok" rovat kialakítása.
    o Korszerű design és online megjelenés: Egy modern, felhasználóbarát online felület elengedhetetlen, ami könnyen olvasható és navigálható mobil eszközökön is.
    o Podcast és videó tartalom: A cikkek mellett érdemes lenne megfontolni podcast és rövid videó tartalmak készítését is, amelyek még inkább vonzóvá teszik az újságot, különösen a fiatalabb generáció számára. (Rövid, informatív videók kamarai hírekről, szakmai témákról, eseményekről.)
    o Tematikus számok: Időnként tematikus számok kiadása egy-egy aktuális, kiemelten fontos témában (például: mesterséges intelligencia a mérnöki gyakorlatban -- bár pont ezzel kapcsolatban olvastam egy jó cikket valamelyik korábbi lapszámban --, fenntartható építészet, satöbbi).
    o Visszajelzési mechanizmus: Rendszeres felmérések a tagság körében az újsággal kapcsolatos elégedettségről és a tartalmi javaslatokról.
    o Hirdetések kezelése: Az újságban megjelenő hirdetések minőségének és relevanciájának szűkítése, hogy azok valóban értéket képviseljenek a tagok számára, és ne rontsák az olvasási élményt.

    Szerintem a Mérnök újság nyomtatott formában teljesen felesleges. Az újságban megjelenő anyagok színvonala alacsony, a kamarák belső ügyeivel túl sokat foglalkozik, számomra hasznos anyag alig van benne. A kamara tevékenysége még számomra is alig észrevehető, nem tudnék olyan ügyet mondni az elmúlt évekből, ahol bármilyen haszna lett volna. Jelenlegi formájába leginkább feleslegesnek mondanám. A továbbképzések legtöbbje csak nyűg, amit le kell tudni, ritkán van csak egy-egy érdekes, hasznos, új információt adó továbbképzés/előadás. A tagdíj elég magas, cserébe nem sok valódi értéket kapunk.

    Szerintem a fenti kérdésekre adott válaszaimból kiolvasható a véleményem.
    Cca. 30 éve vagyok kamarai tag és eddig még nem vettem észre, hogy bármilyen platformon is eredményesen képviselték volna a mérnöktársadalom érdekeit. Például a szolgáltatók, szakhatóságok egyre nagyobb terheket, felelősséget rónak a tervező mérnökökre. Sajnos a tervezői díjjakban ennek ellentételezését csak minimális mértékben tudom érvényesíteni.

    Szeretném, ha az állami megrendelői oldal szakmaisága is hasonló kritikus elbírálás alá esne, mint a mérnökökkel szemben állított követelmények. Egyre több a szakmaiatlan megrendelői utasítás, a túlkapás, mondván "vizsgálja meg még ezt is a tervező".
    Jó lenne, ha a Mérnökkamara több lépést tenne a közbeszerzések igazságosabb elbírálása ügyében.
    Hasznos lenne, ha a Mérnökkamara minisztériumi szinten képviselné, hogy a projektek megcsúszása több, mint 90%-os arányban a megrendelői oldal miatt történik. A projekt csúszások a tervezők szakmai megítélését aláássák, pl,: önkormányzatok már röhögnek, mikor 1 év csúszással megyünk megint felvenni a fonalat. A projekt csúszások a tervezők anyagi helyzetét súlyos mértékben negatívan érintik. A bevételek tervezhetetlensége, az inflációból eredő veszteség, az újabb és újabb adatigénylések díjainak terhei, a rendelkezésreállás tervezhetetlensége miatt.
    A Mérnökkamara képviselje az állami megrendelőkkel szemben, hogy a tender kérdés-válasz időszakban feltett tisztázó kérdésekre érdemi válaszok szülessenek.

    Szeretném, ha a digitális kihívásokkal jobban tudna azonosulni a Kamara, az építési napló kezelésével kapcsolatban például-mobil eszközre történő átültetés pl, a mérnöki költségek elfogadtatása Megrendelői oldalról, és ezt követően az ajánlott napidíjak érvényesíthetőségének erősítése fontos feladat.

    Szeretem olvasni a mérnök újságot, de hiányolom belőle a villamos területű cikkeket (én villamosmérnök vagyok)
    A mérnök újságban sokszor túl szakmaiak a cikkek, nehezen érthetőek számomra.
    Fontosnak tartanám, h az FMV-k ellenőrzése sokkal erősebb legyen, a hétköznapi életben sokszor az FMV-s ember nem is jár a helyszínen, de aláírja a papírokat.
    Szerintem nem az a fontos, h az ajánlat után visszajelezzünk, hanem az, hogy azokról a cégekről készüljön negatív lista, akik nem fizetik ki a megvásárolt, vagy használt termék/szolgáltatás ellenértékét
    Fontos lenne, hogy törvényi szintre emelkedjen, hogy kiviteli terveket kelljen készíteni minden munkához (már családi házakhoz is), ez munkát is adna a mérnököknek, és sok kivitelezés minősége javulna ettől.
    Számomra a kamara belső élete nem túl érdekes, és vonzó, bőven kitölti az életemet a munka és a család. Ha a kamara szeretné fejleszteni a belső életét, és a tagok közötti jobb kapcsolódást, akkor fontos lenne, hogy pl. 1-1 képzésnél ne csak lényegében egyirányú kommunikáció történjen, hanem tudatos csapatépítés is: itt nem elég az, h idő van hagyva networkingre, hanem tudatosan kell segíteni az embereket, h egymáshoz odaforduljanak.

    Szeretem a nyomtatott újságot. Online kevésbé olvasok, úgy csak a hírlevél összefoglalóit futom át. Hiànycikk szerintem, hogy nagyrészt inkàbb csak magasépítési cikkek vannak, egyéb tagozatiak nagyon kevesek. Jó lenne akár rovat a szabványok ismertetéséről,jogi esetek feldolgozásáról, vagy egyéb nagyon aktuális témák,fejlesztések szakmai mélységeiben való publikálásról.
    Sokszor nincs cikk,ami lekötne. De így is vallalnám,ha lenne költsége. Ha kevesebb lapszámmal gazdaságosab a működés,az is rendben van.
    A továbbképzések fontosak lennének,területi- vármegyei szinteken is. Összehasonlítva a MÉK rendszerével, nagyon kevés az igazolást adó képzés, és új ismeretanyag. A MÉK képzései pedig bár részt veszek, nincs kedvezmény, vagy jóváírás. Plusz fajlagosan nagyon drágák az éves továbbképzések.

    Az eddig látott irányokat és törekvéseket hasznosnak találom. A szabványok elérése kiemelten öröm.

    Számos ajánlatkérés kidolgozása szükséges időről időre a munkák elnyerése céljából. Olykor olyan érzésem van, hogy okkal ok nélkül is ajánlatok készítése viszi az értékes idő jelentős hányadát, még akkor is, ha egyébként keretszerződésben rögzített díjak állnak a megrendelői kör rendelkezésére.

    Szeretném kérni a kamarát (az érdekképviselet erősítése jegyében), hogy próbáljon kidolgozni egy ajánlást, vagy segédanyagot arra vonatkozóan, hogyan lehetne az ajánlatok készítéséért díjat felszámolni, de legalább is ne minden esetben legyen az ingyenes. Szorítva az ajánlatkérőket arra, hogy gondolják át mikor, miről kérnek ajánlatot és ne legyen ez korlátlan, vagy fizessenek érte.

    Az ajánlat készítése időigényes mérnöki tevékenység, melyet jelenleg a mérnökök teljesen ingyen végeznek, csak elnyert munkák esetében térül meg. Fontosnak érezném, hogy az erre fordított értékes idő ne vesszen kárba pl. egy nem nyertes projekt esetén sem.

    Számomra a kamara működése már évek óta egy nagy talány. Fizetjük a kamarai díjat és kapunk ért egy újságot ami.... Ezen kívül mindenért fizetni kell. Számomra a legdühítőbb pillanat amikor ki kellett kérni a jogosultságokat igazoló papírt ami egy A4-es oldal, melynek az ára 5000FT volt. Azt gondolom nem kell leírnom a véleményem. NÉzzünk egy példát a Magyar Orvosi kamara NEM kap állami támogatást ezzel ellentétben az MMK igen. Ott az éves díj 60.000 Ft MMK-nál 80.000 FT plusz gyakorlatilag mindenért fizetni kell lassan már ha kérdezünk azért is és még állami támogatásban is részesül.... Számos hasonló furcsaságot lehetne megemlíteni. Amit viszont ki tudok emelni az ott dolgozó ügyintézőket, mindíg nagyon segítőkészek és próbálják megválaszolni és segíteni az előrehaladásunkat. Innen is köszönöm munkájukat. Én bízom abban, hogy egyszer ez megfogváltozni, bár akik ott vannak azoknak ez több mint jó és nem áll érdekükben a rendszer megreformálni. Ha igen az csak színjáték. Bízom a szebb jövőben.
    Mérnök Újság tekintetében lehetne kisebb szakami edukációs anyagot beletenni, csak egy-két oldalban. Egy kicsit érdekesebbé, hasznosabbá tenni. Bevallom mostanább már ki sem nyitom, az én figyelmemet nem kötötte le. Remélem ezzel csak én vagyok így és nem fölösleges szennyezük a környezetett. Azt gondolom online formában tökéletes prezentálni.
    Nem megbántani akarok senkit a leírtakkalez én szabad véleményem. A vélemények ütköztetése az előrehaladás alapja.

    Szakmai továbbképzések száma a területi kamaráknál éves tekintetben lehetne valamivel több és kimondottan a szakterületekre koncentrált. A Mérnök Újsággal kapcsolatban annyi megjegyzésem van, hogy kimondottan szeretem a nyomtatott formát, az újságot kézbe venni, de megértem és támogatom, hogy költségcsökkentés miatt át kell térni a digitális felületre.

    Szakmai továbbképzés: Tartószerkezeti területen nincsenek jó szakmai továbbképzések, az Építész Kamara által szervezett továbbképzésekből gyakran többet lehet tanulni. (pl. épületek felújításáról, szerkezetek megerősítéséről....). A kötelező kamarai képzést csak azért végzem el, mert kell, de általában nem érdekel. (pl. a családi házakkal foglalkozóknak is kellene hasznos tananyag)

    szakmai érdekérvényesítés pl. jogszabályok hatékony véleményezése,
    mérnökök társadalmi megbecsülésének erősítése

    Szakmai érdekérvényesítés nics, semmilyen mérnököket érintő témában nincs határozott kiállás, kedvező eredmény. Független kamarára lenne szükség! A kamarai dagdíj brutális, a sokkal jobban kereső orvosoké kb. csak a fele (és ott nincs kötelező kamarai tagság sem). A tagdíjért a Mérnök Újságon kívül gyakorlatilag semmit sem kapunk, sőt minden kötelező továbbképzésért pluszban még fizetni kell. A mérnöki munka társadalmi megbecsülése soha nem volt ilyen alacsony szinten (az orvosi béremeléssel gyakorlatilag teljesen a padlóra került), a mérnöki munka soha nem volt ennyire leértékelve, alulértékelve; pedig a magunk területén mi érünk annyit mint az orvosok.

    Strazégia > 5év
    MÚ - telefonon nem olvasható válasz lehetőségek, csak elektronikus legyen
    Energetkkai tagozat nem volt választható

    Sokszor van jogi kérdésem, és nem tudom, hogy kihez tudnék fordulni vele, mert a kamarai honlapokon utána nézve nem találtam semmilyen elérhetőséget, hogy ki tud nekem segíteni ebben.
    A jogi kérdséek általában a nem egyértelmű vagy hiányos jogszabályokból erednek, jó lenne az útmutatás.

     Kérjük fogalmazza meg a Kamara működésével, valamint az elnökségi ciklusra vonatkozó stratégiához kapcsolódó véleményét. Ne feledkezzen meg a Mérnök Újság kérdésnél felmerülő esetleges egyéb észrevételeiről sem!