Magyarország műemlékvédelmét új alapokra helyeztük. Mindenki számára lehetőséget biztosítunk arra, hogy együtt vegyünk részt épített örökségünk védelmében. Az épületeink nem csupán szakmai látványosságok, hanem nemzetünk értékei. Közös felelősségünk megóvni a jövő nemzedékének – közölte közösségi oldalán Lánszki Regő.
Az építészeti államtitkár hozzátette: ahhoz, hogy megóvjuk és megújítsuk kulturális örökségünket, először ismernünk kell. Ezért hoztuk létre az e-orokseg.hu platformot, amely lehetővé teszi, hogy mindenki hozzáférhessen Magyarország 15 000 műemlékének részletes adataihoz. Az Építési és Közlekedési Minisztérium új adatbázisa egy könnyen értelmezhető, közösségi alapú információs rendszer, amely új szintre emeli a műemlékek felfedezését és védelmét.
Az új adatbázis legfontosabb újdonságai:
- Interaktív tematikus térkép
A látványos, felhasználóbarát térképen azonnal láthatóvá válnak az épületek, műemlékek.
- Összetett keresőfunkció
Az oldalon keresni lehet vármegye, település, kor vagy akár kulcsszó szerint is, így akár gótikus templomoktól a modern ipari műemlékekig bármilyen korszak vagy stílus felfedezhető.

- 3D élmény
Több mint 240 kiemelt műemlék járható körbe, a részletes 3D modelleknek hála.
- Közelről tanulmányozható freskók, festmények
A gigapixel felbontású képek és sztereófotók által olyan részletességgel mélyedhetünk el 80 műemlékben, freskókban, homlokzatokban, amire korábban nem volt lehetőség.
- Részletes adatlapok és túratervezés
Minden műemléknél fotókkal gazdagon illusztrált leírások, történelmi háttéranyagok találhatók, és ezek az épületek útvonalhoz is rendelhetők.
- Aktív együttműködés
Bejelentkezést követően bárki küldhet be fotót vagy állapotjelentést egy műemlékről. Így mindenki részt vehet a műemlékek megóvásában.
- Multimédia és kiegészítő tartalmak
Az oldalon dokumentumfilmek, friss hírek, eseménynaptár, valamint a műemlékvédelem szabályozásával kapcsolatos dokumentumok és pályázati lehetőségek is elérhetők.
A megújuló műemlékvédelem első lépése
Az e-orokseg.hu nem csupán egy technológiai fejlesztés, hanem a magyar műemlékvédelem átfogó megújulásának kezdete. Az elmúlt évtizedekben számos műemlék méltatlan állapotba került, veszélyeztetetté vált, vagy összedőlt és megszűnt létezni. Ezt a megengedhetetlen folyamatot fordítjuk meg. A védelem nem lehet csak emlékezés, aktív munkára van szükség. A teljes szervezeti átalakulás, a szakmai háttér újjászervezése és a digitális eszközök bevezetése egy olyan rendszert hoz létre, amely nemcsak megőrzi, hanem új funkciókat talál a műemlékeknek, és gondoskodik megújításukról – írta Lánszki Regő Facebook-bejegyzésében.