A 2024 szeptemberétől induló fizikus-mérnöki alapszak után ismét új szakot indít az SZTE Fizikai Intézet: 2025 februárjától fotonikai mérnöki mesterszakkal bővül az intézet képzési palettája.
A négy féléves, Magyarországon egyedülálló, magyar nyelvű, gyakorlatorientált és innovatív képzés tananyaga a munkaerőpiaci szereplők igényeire szabva, több évtizedes kutatás-fejlesztési eredményekre alapozva, ipari és tudományos partnerek együttműködésével került kialakításra. A fotonika a fény (a fotonok) terjedésével, továbbításával, érzékelésével, feldolgozásával és alkalmazásával foglalkozó eljárásokat magában foglaló tudományterület, az optikához és a lézerfizikához szorosan kapcsolódik. A fotonika jelentős szerepet játszik a modern tudományban és technológiában, hiszen a fotonikai alapú alkalmazások napjainkban széles körben elterjedtek. A fotonikai mérnök a fotonikai alapú alkalmazások fejlesztésén és tervezésén dolgozik, amelyek napjaink rohanó és a folyamatosan fejlődő világában elengedhetetlenek.
A képzés hallgatói mérnöki és informatikai ismereteket, fotonikai ismereteket, gazdasági és humán ismereteket sajátíthatnak el, továbbá négy modul közül választhatnak: nanofotonika, biofotonika, ultragyors fotonika vagy kvantumoptika és kvantuminformatika. A fotonikai mérnöki mesterszakra jelentkezhetnek a fizikus-mérnöki alapszak fotonikai specializációján végzettek, hiszen az új mesterszak szerves folytatása e specializációnak. A szükséges kreditek birtokában a fizikus-mérnöki alapképzési szak egyéb specializációt végzett hallgatói, továbbá a fizika, a villamosmérnöki, a gépészmérnöki, a mechatronikai mérnöki, a mérnökinformatikus és a molekuláris-bionika mérnöki alapképzési szakokon végzett hallgatók is felvételizhetnek a mesterszakra.
Forrás: u-szeged.hu