Megjelent a Módszertan a nukleáris létesítményekben alkalmazott betonok bórsavval és emelt hőmérséklettel szembeni ellenállásának vizsgálatára című építésügyi műszaki irányelv – közölte weboldalán az ÉMI.
A nukleáris létesítményekben használt egyes beton- és vasbeton szerkezetek különleges hatásokat kell kibírjanak, azaz a „szokásos” igénybevételeken túl valamilyen különleges terhelésnek vannak folyamatosan vagy rövidebb időn keresztül kitéve (pl. ionizáló sugárzások, emelt hőmérséklet, bórsav, illetve ezek kombinációi). Ezek a hatások a betonok szilárdságát, összetételét, kémhatását negatívan befolyásolják. Megfelelő betonösszetétel és betonszerkezet esetén ezen negatív hatások jelentősen csökkenthetők.
A most megjelent építésügyi műszaki irányelv a betonok bórsavval és emelt hőmérséklettel szembeni viselkedésének vizsgálatára és elemzésére szolgáló, célszerű és gyakorlatias módszert ismerteti, mint:
- a bórsavas kombinált hatásvizsgálati ciklusok leírását;
- az emelt hőmérséklettel szembeni ellenállás hatásvizsgálati ciklusait (bórsav jelenlétében és anélkül);
- a nyomószilárdság változásának ellenőrzésére szolgáló roncsolásos módszert;
- a kémiai összetétel változásának derivatográfos vizsgálati módszerét, valamint a beton mikrostruktúrájának ellenőrzésére szolgáló módszereket (CT, elektronmikroszkóp).
Az építésügyi műszaki irányelv kidolgozásának célja az volt, hogy az új nukleáris létesítmények különleges betonjainak tervezéséhez már kész eljárásrend és vizsgálati módszer álljon rendelkezésre a különböző betonösszetételek esetén, azok tartóssága összemérhetővé váljon.
Forrás: ÉMI, kép: Paks II.