A mederhíd egyéni megjelenését a több, mint 40 méter magas, 2 db négyszög keresztmetszetű, fél-ellipszis alakú, helyszínen épített vasbeton pilonnak köszönheti. Hárfa jellegű feszítőkábeles formavilága teljesen új megoldás, mely Magyarországon először került kivitelezésre. A rendkívül összetett erőtani hatások következtében a szerelés alatti, illetve az azt követő használati terhelésre kialakuló alakváltozások tervezése komoly kihívást jelentett a tervezők és kivitelezők számára egyaránt: folyamatosan ellenőrizni kellett a tervezett és a helyszínen mért adatokat, eltérés estén azonnali és részletesen kidolgozott megoldásokat kellett alkalmazni a tovább-haladás feltételeként. A szokatlan és rendkívül látványos esztétikai megjelenésen túl ilyen módon egy olyan tapasztalati adatokra épülő új statikai számítási technikára tettek szert a résztvevők, mellyel a tervezők és a kivitelezők egyaránt jelentős új ismereteket és képességet szerezhettek.
Komplex infrastrukturális létesítmény kategóriában Bástya utca 1-11. közpark kialakítása és Veres Pálné utca megújítása, Budapest
Építtető: Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerületi Önkormányzata
Tervező: Város-Team-Pannon Kft. (Budapest)
Lebonyolító: Belváros-Lipótváros Vagyonkezelő Zrt. (Budapest)
Generálkivitelező: Penta Általános Építőipari Kft. (Gödöllő)
Alvállalkozó: Dordzse Művészeti Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Épület-Forma Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: ZIÉP Zöld Infrastruktúra Építő Kft. (Budapest)
A területen sokáig grund volt, míg végül az építtető döntött: multifunkcionális városi minipark és a szomszédos óvodához játszótér épült. A megoldás palánkkal és labdafogó hálóval védett, lábakra állított sportpálya lett, alatta újrahasznosított öntöttgumi burkolatú, naptól, esőtől védett játszótérrel, az alagsorban akadálymentesen is megközelíthető többfunkciós közösségi térrel. A régészeti területen páraoszlopokat, ivókutakat, forgószékeket, szökőkutat, design finombeton padokat helyeztek el, egyedi térvilágítással. A kitárulkozó középkori városfalhoz gyilokjáró kapcsolódik, a falsíkból kilépő kilátóterasz tengelyben rálát a Gellért-hegyi sziklakápolnára. Többszintű, változatos növényzetet telepítettek: vannak előnevelt fák, hagyományos virágkiültetés, intenzív zöldkazetták, bambuszok, pergolás ivókút árnyéktűrő növényzettel, saját fúrt kút, az utca felé és a tűzfalakon növényfuttató rácsok, kortárs design utcabútorok. A szűk hely ellenére megnövelt 10 térérzet látványos megoldásokkal és játékos színekkel párosul. Jó példa arra, hogy a belvárosban is lehet minőségi zöldet varázsolni.
ELISMERŐ OKLEVELEK 2022-BEN
Középület / irodaház kategóriában LOFFICE Irodaház, Budapest
Építtető: LOFFICE Ingatlanfejlesztő és Tanácsadó Kft. (Budapest)
Tervező: Paládi Építész és Mérnök Kft. (Budapest)
Generálkivitelező: Szupernova Építő Kft. (Budapest)
A homlokzati árnyékolón megjelenő művészeti alkotás: Esterházy Marcell képzőművész és Willem Van de Ven, grafikusművész A LOFFICE iroda és apartmanház, a budapesti bohém negyed centrumában, a 8. kerületi Salétrom utca 4. szám alatti, egykori vöröslámpás ház helyén áll. A minimalizált ökológiai lábnyomot hagyó, okos épületben design irodák, hibrid munkaterek, tetőteraszra nyíló közösségi iroda, kertkapcsolatos rendezvénytér, tárgyalók és együtt élő apartmannak is alkalmas terek adnak otthont a kreatív vállalkozások, családok, startupok és kulturális kezdeményezések nyüzsgő mindennapjainak. A fejlesztés célja egy „urbánus oázis”, találkozóhely létrehozása volt, ahol egy épületen belül van lehetőség dolgozni, lakni és egy befogadó közösségbe hazatérni. A LOFFICE épülete környezetének léptékére figyelve köti össze és egészíti ki az egykor hiányos utcai térfalat; földszinti terei összenyithatók a belső udvarral. A földszinti homlokzat visszahúzása domináns üvegezéssel kombinálva egyfajta vizuális és fizikai kapcsolatot teremt a belső udvar és az utcafront között. Az épület jellegzetessége az utcára néző, játékos, harmonikaszerűen nyitható fémhomlokzati árnyékoló képzőművészeti alkotás, amely a benne helyet kapó különböző tevékenységeket játékosan illusztrálja, miközben lehetővé teszi a belső egységek számára a nyitottság, illetve intimitás igény szerinti kialakítását és az árnyékolást is.
Középület / oktatási kategóriában „Patakpart” Általános Iskola Budakalász
Építtető: Budakalász Város Önkormányzata Tervező: TRISKELL Épülettervező Kft.
Lebonyolító: Csíky és Társa Kkt. (Piliscsaba)
Üzemeltető: Váci Tankerületi Központ
Generálkivitelező: Swietelsky Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Tega- Bau Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Tető-Kovács Kft. (Solymár)
Alvállalkozó: Póth és Fiai Kft. (Biatorbágy)
Az épület szerves egységet alkot családi házas környezetével, az utca felől négyméteres ereszmagasságával egyszintes építmény benyomását keltve, tiszteletben tartva és lehető legkisebb mértékben zavarva a szemközti ingatlanok kilátását a pilisi dombokra. A telek déli irányú nagy lejtését kihasználva a főépültre merőleges épületszárnyak dél felől szemlélve három szintesek, alagsori szintjük azonos a természetes tereppel. Minden elemében a 11 helyszínen kézi munkával fából épített tetőszerkezete cserép, illetve fémlemez fedésű nyeregés lapostető. Homlokzatára természetes anyaghasználat jellemző: budakalászi mészkő, fa, téglaburkolat, cserép, fehér vakolat, mely anyagok a belső terekben is nagy hangsúlyt kaptak. Az intézményben 16 tanterem, tanári szobák és irodák, 3 előadóterem, csoport- és olvasószobák, fejlesztő helyiségek, kiszolgáló területek, valamint egy 22 x 44 m méretű, önállóan is üzemeltethető tornaterem és öltözői kaptak helyet. Az épület előtt 44 férőhelyes parkoló, az iskola mögötti területen gumiburkolatos játszóudvar, sportpálya, futókör és távolugró pálya, fedett kerékpártároló létesült, nagy zöldfelület megtartása mellett.
Középület / oktatási kategóriában Innovációs központ és kiszolgáló melléképület, Debrecen
Építtető: UD TUTI Tudományos, Techn. és Innovációs Park N.pr. Kft. (Debrecen)
Tervező: BORD Építész Stúdió Kft. (Budapest)
Lebonyolító: UD TUTI Tudományos, Techn. és Innovációs Park N.pr. Kft. (Debrecen)
Generálkivitelező: HUNÉP Építőipari Zrt. (Debrecen)
Alvállalkozó: BERGER Házak Kft. (Újfehértó)
Alvállalkozó: Cívis Légtechnika Kft. (Debrecen)
Alvállalkozó: Road For You Kft. (Földes)
Az épület a debreceni egyetem egy új campus fejlesztésének első megvalósult épülete a város északnyugati, 100 hektárnál is nagyobb fejlesztési területén. Az innovációs központ már távolról is impozáns képet mutat, a sík tájban két épített domb közé tervezték meg a háromszintes épületet. A parkolókból a dombon keresztül több úton is be lehet jutni az épületbe: szintben, vagy akadálymentes lifttel a főbejárat elé, ill. közvetlenül a dombra helyezett reprezentatív lépcsőn keresztül. A parkoló melletti elhelyezett domb alatt egy épületgépészeti és kiszolgáló funkciókat tartalmazó, rejtett épületrész lapul meg. Az épület nem használ gázt, csak elektromos áramot, amit elsősorban a tetőre telepített napelemek szolgáltatnak. A nyári felmelegedés ellen az épületet négy oldalról függönyfallal vették körbe, kreatív háromszög árnyékolókkal védik, ugyanakkor a téli időszakban a ház a napsütés minden energiáját hasznosítani tudja. Összegezve: az épület a tervezett funkciójával építészeti szempontból is ön-azonos és nagy értéke, hogy elegáns, tágas terek szolgálják a használókat; kellemes belmagasság, a kényelmes közlekedő rendszerek biztosítják, hogy az egyetemi dolgozók és hallgatók egyaránt otthonosan érezzék itt magukat.
Középület / kulturális kategóriában Kertész Imre Intézet, Budapest
Építtető: Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány (Budapest)
Tervező: MD Studio Kft. (Budapest)
Lebonyolító: Consultant Mérnöki Iroda Kft. (Budapest)
Generálkivitelező: Market Építő Zrt. (Budapest)
Alvállalkozó: Ács Bádogos Szigetelő Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Gépész Centrál Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Stylos Építőipari Kft. (Budakalász)
Az épület terveit 1909-ben Hauszmann Alajos tanítványai, Hoepfner Guido és Györgyi Géza építészek készítették, akik jellemzően a szecesszió és a premodern határán alkottak érzékeny ízléssel. Az ingatlan fővárosi helyi védettséget élvez, így bizonyos szerkezetei, homlokzati megjelenése, építészeti elemei nem átépíthetők, nem elbonthatók, nem cserélhetők korszerűbb szerkezetekre; az épületen csak olyan építési tevékenység volt tervezhető, ami építési engedély nélkül végezhető. A villaépület a hozzáépített gazdasági résszel együtt igen gondos tervezési és kivitelezői munkával épült újjá. Az alkotók ügyeltek a részletekre, az eredeti állapot megtartására, felidézésére, összességében a felújítás mind funkciójával, mind építészeti kvalitásaival újra visszaemelte az épületet a környék hasonló házainak színvonalára. Kertész Imre dokumentumain kívül itt nyertek elhelyezést Pilinszky János, Petri György, Sziveri János és Arthur Koestler hátrahagyott iratai, kéziratai is, amelyek kutathatók.
Középület / egészségügyi kategóriában TENGERSZEM Felnőtt és Gyermek Háziorvosi Rendelő, Budapest
Építtető: Budapest Főváros X. Kerületi Kőbányai Önkormányzat
Tervező: KAAVA (Káva Építő- Vállalkozó és Szolgáltató Kft. (Budapest)
Lebonyolító: Kőbányai Vagyonkezelő Zrt. (Budapest)
Generálkivitelező: Immo Szerviz Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Épület-Forma Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: PALBAU Bt. (Budapest)
Alvállalkozó: Euronorm Group Hungary Kft. (Budapest)
A rendelőt lényegében egy társasházban kellett elhelyezni. A múlt század jellegzetes lakóépülete felett eljárt az idő, rászorult a felújításra. A korábban szórakoztatási célokat szolgáló kör alakú épületszárnyban került a földszintre a betegeknek szolgáló, az emeletre az egészséges gyermek rendelő. Nyitott homlokzati síkjára fémháló került kifeszítésre, amelyre növényt futtattak fel a természetes fénnyel rendelkező helyiségek előtt. A másik épületrész földszintjére került a felnőtt orvosi rendelő, külön bejárattal az épület véghomlokzatán, új lépcső, akadálymentes rámpa és előtető kialakításával. Energiaellátása korszerű hőszivattyús fűtési-hűtési rendszer. A kivitelezés során a felek együttműködésével sikerült kialakítani és felújítani egy olyan intézményt, amely fontos közösségi feladatot lát el – és mindeközben a lakosság számára nem vált idegenné az épület, és parkjával környezete is élhetőbbé, rendezetté vált.
Közlekedési létesítmény kategóriában Intermodális Közlekedési Központ, Kaposvár
Építtető: NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (Budapest)
Tervező: Viköti Mérnök Iroda Kft. (Kecskemét)
Lebonyolító: OVIBER-UTIBER-FŐBER Konzorcium
Generálkivitelező: SWIETELSKY Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: SWIETELSKY Vasúttechnika Kft. (Celldömölk)
Alvállalkozó: Szakál Transz Szállítmányozó és Építőipari Kft. (Seregélyes)
Alvállalkozó: KVIKSZ Kft. (Kaposvár) Kaposvár közösségi közlekedésének korszerűsítésére alapvetően szükség volt. Az elkészült létesítmények igényesen, átgondolt közlekedési- és utaskiszolgálási feltéteket javító tervek mentén épültek meg. Az autóbusz-pályaudvar peronjainak és épületének kivitelezése mellett 13 vasúti és hídépítési munkákat végeztek és bővítették a közműhálózatot is. Nagy területen valósultak meg forgalomrendezési eredmények: három új körforgalmi csomópont, az utak rendbe tétele, közel 200 db parkoló, térfigyelés, korszerű utastájékoztatás stb. Kiemelendő a nagy kerékpárforgalmat lebonyolító város különszintű átjárási lehetőségének megteremtése, valamint a jelentős mennyiségű és területű zöld felület igényes létrehozatala. Az építkezés ideje alatt a forgalom fenntartását mindvégig biztosították. Az újragondolt közlekedési kapcsolatok egyértelmű minőségi javulást eredményeztek a város kapujának revitalizációjában.