A Stuttgarti fahíd elnevezésű interdiszciplináris kutatási és fejlesztési projekt célja egy sorozatgyártású, innovatív fahídszerkezet kifejlesztése és megvalósítása volt. Ezért a mérnöki és építészirodán (Knippers Helbig GmbH, Stuttgart, és Cheret Bozic Architekten BDA DWB, Stuttgart) kívül a Schaffitzel Holzindustrie építőipari vállalat és a Stuttgarti Egyetem Anyagvizsgáló Intézete is részt vett a munkában. A projektet az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és a Holz BW klaszter finanszírozta. A gyalogosok és kerékpárosok számára készült ragasztott szerkezeteket eleve integrált tömörfa hidakként tervezték, azaz sérülésre hajlamos csapágyak és illesztések nélkül, és nagyrészt előregyártott, a gát területén cölöpalapra helyezett és elől összefogott vázszerkezetek segítségével állították fel. A hidak a tartószerkezeten túlnyúló, vékony textilbeton lemezekből készült járófelület alkalmazása miatt szerkezeti favédelemmel is rendelkeznek, és ezért kifejezetten alacsony karbantartási igényűek. A hosszú élettartam mellett a minimálisra csökkentett beton, illetve cementtartalom ökológiai szempontból is előnyös.
A lépcsős kialakítású aljzatnak köszönhetően a masszív falszerkezet ellenére a hidak nagyon filigránnak tűnnek. A rozsdamentes acél kábelhálóval borított korlátok szépen formázottak. Mindez együtt azt eredményezi, hogy a hidak természetes módon illeszkednek a környezetükbe.
Forrás: https://www.baukultur-bw.de/initiativ/staatspreis-baukultur-2020/staatspreis/die-stuttgarter-holzbruecke-im-remstal-in-urbach-und-weinstadt
Fotók: Schaffitzel Holzindustrie