Mikor van értelme a mesterséges lélegeztetésnek?
Lélegeztetés a halál beálltáig vagy halálos lélegeztetés? A nemzeti kormányok világszerte arra törekszenek, hogy minél több lélegeztetőgépet szerezzenek be a koronavírusban szenvedő betegek megmentése érdekében. Ám a kezelések kapcsán az orvosok között vita bontakozott ki arról, hogy mikor van értelme a mesterséges légzésnek.
Még mindig nagyon kevés adat áll rendelkezésre a koronás betegek lélegeztetéséről, és „természetesen” nem áll rendelkezésre tudományos szabványokon alapuló vizsgálat. Mint ahogy egyelőre azt sem lehet meghatározni, hogy a betegek a mesterséges lélegeztetés miatt vagy éppen annak ellenére hunytak-e el. Egyre több orvos figyeli meg, hogy a Covid-19 betegek állapota gyorsan romlik, mihelyt rákötik őket a lélegeztetőgépre. Az Egyesült Államokban kialakult gyakorlat szerint a kórházak éppen ezért igyekeznek a lehető leghosszabb ideig elhalasztani a mesterséges lélegeztetés megkezdését.
Az első figyelmeztetések Olaszországból érkeztek
A lélegeztetett betegek többsége Olaszországban meghalt. Nagy-Britannia és az Egyesült Államokbeli New York államának adatai szintén riasztóak: Andrew Cuomo kormányzó szerint az intubált betegek 80 százaléka hunyt el. Ezeknek a betegeknek nagy részét intenzív osztályon kezelték (egy-két hétig), mesterséges kómába helyezték, amit az izomtömeg csökkenése követett.
Szükség van-e a mesterséges lélegeztetésre?
Luciano Gattinoni olasz orvos és milánói kollégái az American Thoracic Society magazinban ismertették, hogyan is kellene megközelítenünk a kérdést: „Türelmesnek kell lennünk” – írták az orvosok.
Ennek megfelelően a milánói orvosok most csak később és kisebb nyomással próbálnak intubálni. Az amerikai tüdőspecialista, Kevin Wilson szintén a mesterséges lélegeztetés késleltetését javasolja. „Halasszuk mindaddig, amíg csak lehetséges, de ne várjuk meg, hogy vészhelyzet álljon elő” – nyilatkozta a bostoni egyetem szakértője. Az orvosok arra jöttek rá, hogy a nagyon alacsony véroxigénszintű betegek – akiket jellemzően géppel lélegeztetnek – intubálás nélkül is kezelhetők. A legfrissebb gyakorlat alapján a légzőkészülékhez történő csatlakoztatása helyett az orvosok kevésbé invazív módszereket alkalmaznak: a betegeket közvetlenül orrkanülön vagy szellőzőmaszkokon keresztül látják el oxigénnel, illetve hasra fektetik őket, támogatandó a tüdőt saját „munkája” végzésében.
Számolnunk kell a következményekkel?
„Nincs olyan adat, amely alapján azt állíthatnánk, hogy a mesterséges lélegeztetés végleges károkat okoz” – nyilatkozta Michael Pfeifer, a Német Pneumológiai és Légzésgyógyászati Társaság (DGP) elnöke. A mesterséges lélegeztetés a nagyon súlyos kimenetelű Covid-19 betegek esetében sem okoz tartós károsodást a tüdő egészségében. Ám vannak olyan betegek, akiknél a gyógyulási folyamat hosszabb ideig tart a mesterséges lélegeztetést követően, de azt csak néhány hónap elteltével láthatjuk majd, hogy marad-e vissza szövődmény.”
A német pulmonológusok ajánlásai Covid 19 betegek kezelésére
– Fontos a betegek megfelelő monitorozása, mivel az állapotuk néhány órán belül drámai módon leromolhat, amikor is azonnal intenzív orvosi kezelésre lesz szükségük.
– A kulcs a megfelelő időpont megtalálása az intubálásra, a gépre kötésre és a mesterséges kóma előidézésére. Az is veszélyes, ha a mesterséges lélegeztetés túl későn kezdődik: ilyenkor magasabb a mortalitási ráta.
– De csak akkor kezdjünk bele a fentiekbe, ha a szervezet már nem képes egyedül fenntartani a gázcserét.
Forrás: https://www.bz-berlin.de/