Széchenyi a Lyonban látott példa nyomán tett javaslatot egy gőzhajtású, kötélvontatású vasút megépítésére. Az új közlekedési eszköz fő célja a Várban működő minisztériumok és a Várszínház gyorsabb, egyszerűbb megközelítésének elősegítése volt, ugyanis ekkoriban – egészen 1928-ig, az első Várba közlekedő autóbuszjárat elindításáig – ezeket más tömegközlekedési eszközzel nem lehetett elérni.
Széchenyi 1868 májusában kapta meg az engedélyt a hegypálya megépítésére, júniusban pedig már a kivitelezést is megkezdték. A sikló létesítményeinek terveit Jaruszek Ödön készítette, a munkálatokat Jaruszek, majd az építési terveket is átalakító Wolfhart Henrik irányította.
A pálya alsó végére egy nagyobb méretű, impozáns indítócsarnokot építettek, ahol a gépészeti berendezések is helyet kaptak, a felső állomáson egy egyszerűbb kivitelű fogadóépületet emeltek. A mozgatóerőt az alsó állomáson elhelyezett gőzgép biztosította. A normál nyomtávú, 30 fokos hajlásszögű pálya hossza 95 méter volt és 50 méteres szintemelkedést kellett leküzdenie. A pálya mellett a kocsik műszaki megoldásai is egyedülállók voltak. A bécsi Anton Spiering Maschinen und Wagenbau Fabrik üzemben készült járművek három lépcsőzetesen egymás fölé helyezett fülkéből álltak, a középső 6, a szélsők 8 személy szállítására voltak alkalmasak. A pályán egyszerre két ingajelleggel összekötött kocsi közlekedett, az egyik felfelé, a másik lefelé. Különleges megoldás volt biztonsági rendszerük is: a kocsik alján található vaskarmok a pálya szélén elhelyezett gerendákba akadva képesek voltak megállítani az elszabadult járművet.