Mit gondolsz, a viktoriánus korban, vagy a száz évvel ezelőtti Angliában volt, esetleg a 21. század második évtizedében jobb építőmérnöknek lenni?
Ha dönthetnék úgy, hogy most vagy a viktoriánus korban szeretnék mérnök lenni, azt hiszem, az utóbbit választanám. Abban az időben a mérnöki folyamatok sokkal szélesebb spektrumába tudtak bekapcsolódni a korabeli szakemberek. Manapság lényegesen specializáltabb területté vált, ami azt is jelenti, hogy kevesebbel még többet is elérhetünk, nem szükséges a teljes folyamatot önállóan végig vinnünk, specialistákra támaszkodhatunk. Anno képesek voltak a mérnökök a tevékenység teljes ciklusát, egészen a projekt tervezéstől a finanszírozásig végig vinni. A vállalkozói habitus nagy értékkel bír a szakmánkban és talán éppen ez az oka, hogy bár mérnök vagyok, a saját vállalkozásom vezetem. Ezzel a viktoriánus szemlélettel ellátnék minden mérnököt.
Hogyan látod magad 40 év múlva?
40 év múlva? Valószínűleg ősz hajjal. Sokat foglalkoztat a jövő. Tegnap este a szüleimmel beszélgettem és elmondtam nekik, hogy ha váratlanul meghalnék, hozzanak létre a cégem nyereségének egy részéből egy befektetési alapot fiatal vállalkozók számára olyan mélyszegénységben lévő területeken, mint Dél-Amerika vagy Afrika. Sok olyan ember él ezeken a vidékeken, akik felismerték a valódi problémát, elképesztő ötleteik vannak azok megoldására, ám szükségük lenne valakire, aki támogatja őket a megvalósításban. Tehát 40 év múlva szeretnék fiatalokkal együttműködni, komoly problémák megoldásában segítve őket, legyen szó általam nyújtott mérnöki tanácsról, üzleti tapasztalatról, pénzügyi és/vagy fizikai támogatásról.
Mit üzensz a következő mérnökgeneráció számára?
Fontos, hogy megkérdezzük magunktól, hogy az adott alkalmazni kívánt módszer valóban a legjobb mód vagy tudunk esetleg valami jobbat. Szembe kell néznünk a ténnyel, hogy az egész világ, amelyben élünk szó szerint ég és olvad. Ha ezt így folytatjuk, és nem gondolkodunk el az alkalmasabb megoldásokon, nem kérdezzük meg magunktól, hogy miért csinálom ezt pont így és ez-e a fenntartható mód, akkor hamarosan kifogynak az erőforrásaink, tönkremegy az élővilágunk. A fejlődés lassú folyamat, de minél több ember tesz a változásért, annál több esélyünk marad!
Az interjú a Mérnök Újság 2020. január-februári összevont lapszámában jelent meg.